Pátek, 29 listopadu, 2024
DomůRecenzeAngry Birds Space: znovu naštvaní a tentokrát ve vesmíru

Angry Birds Space: znovu naštvaní a tentokrát ve vesmíru

Angry Birds to nakonec dotáhli až do vesmíru. Oblíbená hra na chytré telefony a tablety, v níž hráči pomocí praku vystřelují naštvaného ptáka k leteckému útoku, se před několika dny dočkala nového pokračování s podtitulem Space.

Přiznám se, že jsem až do minulého týdne již několik měsíců nemrštil ptákem na vepře. Když byl v roce 2009 uveden první díl Angry Birds, nemohl jsem se ho nabažit.

Jak už to tak ale chodí, hra se mi po čase omrzela. Pokračování Seasons a Rio byly bohužel pouze variacemi na stále stejné téma, které měly hlavně za cíl tahat ze zákazníků peníze, a já jsem tak raději sérii Angry Birds přestal sledovat.

A příliš se mnou nepohnula ani informace, že si rozzlobené ptáky můžu zahrát ve webovém prohlížeči prostřednictvím sociálních služeb Google+ a Facebook.

Sláva až ke hvězdám

Lidé ale Angry Birds milují. Doslova. Značka se s více jak 700 miliony staženími stala fenoménem a součástí pop kultury, stejně jako Big Mac, Beatles nebo Justin Bieber.

Obrovská popularita s sebou přináší ale  jeden velký problém. Jak vytvořit pokračování, které bude jedinečné a zároveň naplní očekávání náročných příznivců?

Vývojáři z herního studia Rovio asi nejspíše obrátili svůj zrak k nebesům, aby našli inspiraci, tedy pardon ? gravitaci.

Gravitace, zaručený lék na stereotyp

Podtitul Space prošel velkými změnami, zejména ve fyzice. Je jiný a opravdu nás baví. To dobré z předchozích dílů samozřejmě zůstalo zachováno. Znovu se setkáváme s konceptem obrovského praku, kterým jsou odhodlaní opeřenci vrháni vstříc zeleným vepřům.

  

Nyní se ovšem vrhací stroj přesunul na meteorit. Vepři, jak jim velí pud sebezáchovy, se před útokem ?namíchnutého? ptactva znovu ukrývají v důmyslných skrýších, kde si myslí, že jsou v bezpečí.

Největší změnou pak prošlo samotné prostředí hry. Protože se nacházíte v kosmu, funguje (a nefunguje) zde gravitace. Každá planetka má kolem sebe gravitační pole, díky němuž je k ní vystřelený pták, stejně jako vše ostatní, přitahován. Přiblíží-li se opeřenec do blízkosti jiné planetky, dostane se do jejího gravitačního pole.

Můžete se jej ale také pokusit vystřelit mimo dosah gravitace. Pták tak bude vesmírem pouze plachtit, než se zastaví o nějakou překážku, která následně dopadne na schovávajícího se vepře, čímž ho eliminuje.

Protože se nacházíme v nehostinném kosmu, opeřenci chtě nechtě prošli menšími změnami ve vzhledu. Nechybí klasičtí modří ptáci, kteří se umí v letu roztrojit a vytvořit tak údernou letku, černí, co vybuchují anebo nedocenění červení úderníci.

K osvědčené trojce nově přibyl pták, co po nárazu do jakéhokoli objektu umí vše proměnit na led a letec typu řízená střela, který se dostane opravdu kamkoli.

Sto a jeden způsob, jak zneškodnit vepře

Přestože by podle tvůrců měla být hra složitější, než předchozí díly, subjektivně se mi naopak zdá o něco lehčí. Těžko říct, zda je to důsledkem mých dovedností nebo jsem měl v průběhu hraní, jak se říká, prostě kliku.

Ať tak či onak, hra je nesmírně zábavná a vepře lze sestřelovat různými způsoby. Kombinace se dají doslova počítat na desítky. Můžete nechat pracovat gravitaci a hlavně vaše cerebrum, nebo se o vepře můžete postarat tak, jak jste zvyklí, tj., že vystřelíte ptáka přímo na něj (v mnoha úrovních to samozřejmě nejde).

 

Pokud se při plnění nějaké těžší úrovně ?zaseknete?, to jest nemůžete pokračovat dál, i když se snažíte sebevíc, můžete využít speciálních ptáků Mighty Eagles (Mocných Orlů), které získáváte v průběhu hraní. Mně se jich na počátku celé hry, tuším, že do desáté úrovně, podařilo shromáždit hned tři.

A jaký že je jejich význam? Jeden Mocný Orel vám umožní každých 60 minut přeskočit jednu úroveň.

Za jednorázový poplatek 20 korun si můžete jednoho takového Mocného Orla pořídit. Za zhruba 350 korun si pak můžete zakoupit 980 Mocných Orlů, kteří vám umožní dohrát celou hru prakticky bez ztráty kytičky.

Tento krok finského studia se nám ale příliš nelíbí. Na vrcholu žebříčků tak může být každý, kdo si trochu připlatí. Soutěživost tím dostala pořádný pohlavek a hardcore hráči zuří. Moc se jim nedivíme.

Po vizuální stránce není nic, co bychom hře mohli vytknout. Grafika je detailní, vše překypuje sytými barvami. Propracovaný je i zvukový doprovod.

Základní hra obsahuje šedesát úrovní, které vám vydrží nanejvýš na dva dny usilovnějšího hraní. Pokud budete chtít hrát dále, musíte si za zhruba dvacet korun zakoupit speciální balíček s názvem Danger Zone. Ten obsahuje další třicítku úrovní.

 

Majitelé smartphonů z rodiny Galaxy jsou zvýhodněni. Tento přídavek si mohou ze Samsung Apps a Google Play (přejmenovaného Android Marketu) stáhnout zcela zdarma. Danger Zone je kompatibilní s Androidem ve verzi 2.1 a vyšší.

Angry Birds Space si můžete zakoupit na platformu iOS za necelých dvacet korun. Verze s přídomkem HD, která je určená tabletu iPad, je o něco dražší a prodává se za necelých šedesát korun. Pro Android je hra ve verzi s reklamou ke stažení zcela zdarma.

Závěr: A jak že to nejnovější pokračování vlastně dopadlo?

Hra nás opravdu velice bavila. Sice se nám nelíbí některé nové finty vývojářů, které mají za úkol tahat ze zákazníků další peníze, ale pozitiva jednoznačně převažují.

Kosmičtí ptáci mají půvabnou kreslenou grafiku a nebezpečně návykovou hratelnost. Jsme rádi, že se jim povedl návrat na výsluní, paradoxně k němu ale museli vzlétnout až do kosmu.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

13 KOMENTÁŘE

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře