Android zařízení jsou v současné době vystavena velkému bezpečnostnímu riziku. Experti objevili chybu zabezpečení v části systému, který se používá pro přehrávání multimediálních souborů. Ohrožena jsou všechna zařízení s Androidem, nezávisle na tom, v jaké síti fungují.
Zmíněná chyba může umožnit šíření malware prostřednictvím multimediálních souborů (nejpravděpodobněji video) bez ohledu na to, jakým způsobem jsou přijaty (přes MMS, WhatsApp, Hangouts, Facebook atd.). Virus se pak může šířit na všechny kontakty obsažené v zařízení a napadat tak další Android přístroje.
Jediným stoprocentně účinným opatřením proti tomuto riziku je oprava chyby v operačním systému Android. Než k ní dojde a než bude následně aktualizován firmware ve všech typech zařízení, rozhodl se T-Mobile přistoupit k vlastnímu dočasnému preventivnímu řešení, a od 11. 8. 2015 zcela filtrovat všechny MMS zprávy obsahující audio a video. Takové zprávy zákazníkům nebudou vůbec doručovány, a pokud jsou odeslány ze sítě T-Mobile, nebudou odesilateli účtovány. Ostatní typy MMS zpráv budou doručovány standardně. Toto opatření se týká nejen všech značek T-Mobile, ale i zákazníků využívajících služeb některého virtuálního operátora využívajícího síť TMCZ.
Zmíněný krok může do určité míry omezit riziko šíření viru. Platí však, že infikován může být jakýkoli multimediální soubor, proto operátor zákazníkům doporučuje, aby byli maximálně opatrní při stahování jakýchkoli multimediálních souborů do svého Android zařízení i při jejich otevírání.
Jak snížit riziko na minimum?
1) Nikdy neotevírejte podezřelé soubory (například když vám posílá soubor někdo, koho vůbec neznáte nebo s kým nejste už dlouhou dobu v kontaktu).
2) Vypněte automatické stahování multimediálních souborů v nastavení všech aplikací pro komunikaci (například: WhatsApp, Hangouts, Facebook, Skype, Viber).
Zdroj: T-Mobile
„Jediným stoprocentně účinným opatřením proti tomuto riziku je oprava chyby v operačním systému Android. Než k ní dojde a než bude následně aktualizován firmware ve všech typech zařízení…“
Ehm, prosím? V dnešní době kdy 90% androidích zařízení je bez jakékoliv podpory výrobce a jakéhokoliv updatu se NIKDY nedočká? Tohle je ten pravý průser a spousta lidí na něj ještě hodně tvrdě doplatí. Aneb stinná stránka brutální fragmentace zařízení v praxi.
Stinná jo ale jak bys chtěl výrobce k updatum donutit? Vždyť ani Google s nima nehne, nebo nechce hnout.