Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyAlza.cz nedodala iPhony za 799 korun, zákazníci se budou soudit

Alza.cz nedodala iPhony za 799 korun, zákazníci se budou soudit

V internetovém obchodě Alza.cz bylo možné koupit mobilní telefon iPhone 6 za 799 korun a další elektroniku za velmi lákavé ceny. Prodejce však odmítl zákazníkům zboží dodat, ti se proto rozhodli obrátit na soud.

Kdo ve středu 7. ledna prohlížel stránky internetového obchodu Alza.cz, mohl být překvapen. Jeden z největších českých e-shopů nabízel nejen chytré mobilní telefony za zlomek běžné ceny.

Společnost během několika minut přijala desítky či možná spíše stovky objednávek. Druhý den však zákazníkům do e-mailových schránek přišla zpráva, která oznamovala zrušení objednávky. Alza.cz uváděla, že se jednalo o chybu interního informačního systému a tak nelze zboží dodat.

Mnozí zákazníci však tento přístup neakceptují, rozhodli se proto obrátit formou hromadné žaloby na soud. Její iniciátor pro server idnes.cz uvedl, že na jeho výzvu reagovali již další stejně poškození zákazníci společnosti Alza.cz.

Obchod Alza.cz není prvním, kterému se stal podobný případ. Chybné ocenění telefonů potkalo v minulosti například i prodejce kasa.cz a operátora Vodafone. Obě firmy se ale k podobným problémům postavily čelem a zákazníkům s platnými objednávkami telefony skutečně dodaly.

silver

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

33 KOMENTÁŘE

 1. Arogance lidí nezná meze. Telefon si za normální marži nekoupí a když se stane chyba, tak se začnou soudit. Typický Český národ.

  • Hlavně že v USA se dá soudit za to, že ti redbull nedá „křídla“ 🙂

  • Ty jsi asi na hlavu… přečti si obchodní podmínky! A obchodní zákon naší ČR… lidi na to mají právo, to je chyba obchodu, že neumějí čísla.

   • Pán je zřejmě znalec. Vztah obchodník/zákazník (b2c) se neřídí obchodním zákoníkem, ale občanským. Tento zákon s chybama počítá a říká, že pokud se jedná o zjevný omyl, tak zákazník na plnění samozřejmě nemá nárok. nevím proč se chcou soudit. nemají šanci a fandím Alze, i když tento obchod nemusím. Český krypl tu byl a vždycku bude. nejraději by byli, kdyby se ty iphony rozdávaly zadarmo … základ státu – dostávat všechno zdarma, vše je všech .. ať žije komunismus.

   • takovýdle zmrdi, ať je to kšeft s těma měřičema energií nebo ta alza, ty potřebujou přes prsty pořádně. A né jen tak, že by měla dodat telefony z chyby. Kdo by koupil měřič za víc jak 8tis když má cenu tak max 500??? A to je i tak dost. Zboží z číny … A to myslim i na šmejdy. Ale na druhou stranu … když je někdo schopen koupit hrnec za 4O tis … dobře mu tak.

  • Neříkej, že by sis nekoupil věc o 96% levnější.. většina lidí, kteří si telefon za 20K nekoupí, si ho nekoupí, protože stojí 20K.. stejně jako si nikdo nekoupí auto za mega, ale kdyby bylo na netu nové za 100K, tak ho každý koupí.. logická úvaha.. nevím, co tady ze sebe bleješ loupáku..

   • 1. Bohužel většina lidí co si nekoupí auto za mega a má sotva na nájem si ale běží koupit Iphone, protože mají IQ tykve.

    2. Kdyby bylo auto za mega „na netu“ za 100k tak si ho půjde koupit jen hlupák, protože to bude jednoznačný podvod. Tím, že je alza známá musí každý vědět, že to není podvod, ale jasná chyba, protože předražená Alza nikdy tak levné věci nemá ani po slevách a to obzvlášť Čeští honiči slev musí moc dobře vědět.

    Každopádně v tomto případě stojím na straně názoru, že se tu opět projevil typický český národ vychcánků, co hledá skulinku v podmínkách a možnost jak si přilepšit na každém rohu. V tomhle státě už kradou i jinak slušný lidi a ještě to obhajují. Zvracím.

    • 1. – Souhlas
     2. – Je rozdíl, když se něco objeví „jen tak“ na netu a když se to objeví na eshopu takové firmy jako je Alza. Ta totiž evidentně JE schopná tu nabízenou cenu dodržet. Jak má zákazník vědět, že je to omyl a ne třeba reklamní akce, kterou na sebe chce Alza upozornit? Tato firma je mimochodem proslulá doslovným lpěním na obchodních podmínkách tak, aby vadné zboží nemusela vyreklamovat. Proč by stejná akurátnost neměla platit i když se jim jednou nehodí do krámu?
     Souhlasím, že v tomto státě kradou všichni. Jenže takový systém máme. Taková je podstata podnikání. Co je to jiného, než hledání skulinek (mezer ne trhu) a možností jak si přilepšit? Na jednoho člověka, který něco vymyslel a zbohatl na tom, připadá nespočet takových, kteří vydělávají na různých poplatcích, zmatených nabídkách, kartelových dohodách, pochybných státních zakázkách, smlouvách důchodci psaných minipísmem, lhaní při získávání dotací, neplnění slibů odběratelům a spoustě dalších podobných „podnikatelských aktivit“. A nakonec se ukáže, že i ten úspěšný inovátor byl psychopat a chorobný lakomec (Jobs) nebo člověk, který podváděl (Edison). Bez toho se vydělávat nedá.
     Slavné západní „kultivované podnikatelské prostředí“ spočívá jen v konkurenčním vyřazení těch největších šejdířů, u kterých je na první pohled jasné co jsou zač. Přežívají ti chytřejší a schopnější, které nelze snadno prokouknout nebo obvinit. Nejsou ale ani o fous poctivější.
     Proto fandím malým vychcánkům, kteří mega zlodějskému molochu alespoň krapet zkomplikují život. Už jen za tu uřvanou zelenou potvoru si to zaslouží.

  • Tady nejde o to že český nárd nezná meze. Jde o kupní smlouvu kterou nabídla Alza.cz a ti co kupní smouvu uzavřeli nákupem, tak na telefon mají plné právo a nikoho nezajímá to za kolik byla dána nabídka… Nabídka byla stanovena a každý má právo se soudit o něco nad čím má právo a pokud Alza má aspon trochu hrdosti tak ty telefony dodá, protože ty soudy je mohou vyjít o dost dráž něž pár desítek telefonů.

 2. na kazdym letaku treba z kauflandu je dole malym pismem psano ze se muzou stat tiskove chyby, neco podobneho prece nekde musi mit i alza ne?

 3. Úplně to samé se mi stalo několik let (asi 3-4 roky) s Nokií, která v tu dobu stála přes 10 000 Kč a oni ji měli za super výhodnou cenu, nakonec se mnou bylo zameteno jako s malým dítětem a alza.cz to jistě zopakuje znovu 😉 …

  • Jednalo se o Nokia X6 16GB – s Alzou.cz mám dlouhosáhlou konverzaci, kde tvrdili, že produkt se již neprodává (ačkoliv při mém objednání byl skladem) a ihned, jak si té chyby všimli, smazali produkt, nasadili jiný s NAVIPACKEM a tvrdili, že mi zboží nedodají jelikož už prostě neexistuje, nakonec mi bylo prd platné se na ně obrátit i s občanským zákonníkem, prostě se tvrdě bránili a mleli si své …

   Nehodlal jsem to řešit přes soudy ani ČOI, prostě jsem byl alzou velice zklamán a to se mi před rokem potvrdilo znovu při reklamaci zboží, ale to je jiný příběh 🙂 …

   Přeji hodně štěstí kupcům levného iPhone, ať jim to vyjde lépe nežli mně 🙂 …

   • Ten komentář je divný od samého začátku. Popisuje jak je Alza nejhorší obchod, přesto tam pořád nakupuješ. Jakube … jsi debil?

    • To jsi spíš ty. On nepíše, že tam nakupuje stále. Nakoupil tam po zklamání s Nokií znovu, protože nepředpokládal, že Alza je tak špatná i v jiných ohledech. Teprve pak se přesvědčil, že je to skutečně hrozný obchod.

 4. Dle noveho obcanskeho zákoníku jim alza zboží doručit musí. Alza se odvolávala na stary občanský zákoník, kde na tuto chybu bylo vice myšleno. Nicméně již při objednávce vznikla smlouva, kterou nemůže alza vypovědět. Navíc iniciovala maxi slevy, u iphonu uvedla maxi slevu, výši slevy atd. a timto koncového spotřebitele uvedla do omylu a tím pádem nemá ani možnost se odvolat na to, ze zákazník o omylu věděl. Novy OZ vice chrání zákazníka…

  • Blbost .. pořádně si ten OZ přečti … až do povrzení objednávky eshopem jsi žádnou smlouvu neuzavřel. Potvrzení není automatická rekapitulace!!!

   • Jakmile eshop obdrží objednáku, a dojde ti automatická odpověď, že objednávka byla přijata, tak vzniká obchodní vztah, tento vztah už vzniká je při tom kliknutí na tlačítko „objednat“… Víš, eshopy dělám, mám i eshop a pracuju v tomto oboru a je to 1000000x opakované, navíc se to už řešilo jak s právníkem, tak i s ČOI a všichni potvrdili, že jejich objednávka je platná a dle nového OZ to Alza musí dodat. Ty si o tom napřed vše pořádně zjisti.

   • Jen ještě připomenu, že jakmile klikneš na to tlačítko, tak tam máš krásnou větu, kterou musíš potvrdit „souhlasím s obchodními podmínkami“, takže opravdu není co řešit… Tímto z tvé strany vznikne smlouva, kterou bohužel pro Alzu, nemůžu dle OZ vypovědět z toho důvodu, že uvedla zákazníka ona sama omyl a zákaník jednal v tomto omylu

 5. Nevím proč tu napadáte ALZU. Tu chybu neudělala právnická osoba, ale nějaký zaměstnanec, který se přepsal. Jestli chcete, aby Vám iPhony zaplatil nějaký kluk, či holka z obchodního oddělení, tak jo. ALZA to platit nebude.

  • Dovolím si s Vámi nesouhlasit a vyvést Vás z omylu.
   Možná se jedná o pochybení jednotlivce, nicméně poškození si objedali zboží u právnické osoby a nikoliv u „nějakého kluka či holky z obchodního oddělení“. Tzn. pokud proběhne soud a pokud bude muset Alza.cz dodat zboží dle platné objednávky! Pak ať si rozdíl klidně vymáhá po svém zaměstnanci, který chybu způsobil.

 6. Všichni se tu tváří, jako by nikdy neudělali chybu. Tento a podobné případy nejsou chybou firmy, ale nějakého chudáka zaměstnance.
  Jste fakt hrdinové, že se chcete soudit. Místo toho, abyste to pochopili, tak chcete parazitovat na chybě. Doufám, že jste na sebe hrdí.

 7. Já nechápu, o co jde. Alza je drahá a roky klame lidi slogany typu „Marakrální výprodej“ s obrázky motorové pily a podobně, kdy má dané zboží označené jako „masakr výprodej akce“ bez začervenání klidně i o 500-1000 korun dražší, než ho má stejně velká, nebo menší konkurence za běžnou cenu. Pokud se Alza roky chová jak se chová a na kvantu objednávek klame lidi reklamními akcemi, tak jednou prostě zase dojede na svou chybu a těch pár objednávek těm kdo vydrží bude muset dodat.

 8. Já se směju jen tomu, jak všichni pořád říkají: „No jo, to je ten český národ….(potom to ještě pokračuje další vedlejší větou která to ještě rozvede tím, že opět napadne jak náš národ, tak i toho pitomce co to samozřejmě píše – též občan ČR že?)“. Nezasloužíte si nic jinýho než pěstí do nosu, jestli se vám náš národ nelíbí… Na shledanou 🙂 Mimo jiné v zahraničí je to úplně to samé, někde i horší. Člověk je člověkem a to, že jde po slevě jako slepice po flusu, není daný jeho národnostní příslušností, ale ekonomickou situací. Kdo nesouhlasí, prosím příjmu vaše SMYSLUPLNÉ argumenty k otevření diskuse…

 9. … teda moc jsem to tu nepročítal, ale nemají náhodou obě smluvní strany právo odstoupit do 24 hodin od smlouvy?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře