Neděle, 12 května, 2024
DomůRecenzeAdobe Photoshop Expres - Ostuda na Androidu?

Adobe Photoshop Expres – Ostuda na Androidu?

Pořizování fotografií lidí, zvířat či krajiny je koníčkem mnoha lidí. Často po pořízení snímku dochází k jeho následnému zpracování na počítači, kde jsou pomocí specializovaného softwaru odstraňovány neduhy vzniklé při pořizování snímku – ať již špatná světelnost, ruchy z okolního prostředí, dodatečné zaostřování, redukování červených očí či hlubší úprava a změna vzniklé fotky. U profesionálů se stal na PC velmi oblíbeným výkonný Photoshop z dílny studia Adobe, které stojí i za dalšími úspěšnými projekty.

Adobe nezahálí ani na poli operačních systémů pro mobilní telefony a tablety, na které přináší řadu grafických editorů a softwaru pro zpracování fotografií. Jedním z nich je i nedávno aktualizovaný Photoshop Express, jež se u uživatelů kvůli své jednoduchosti příliš neuchytil. Přináší dvojková verze zásadní změny a rapidně zlepšuje použitelnost této aplikace, nebo se stále jedná o nedotaženou ostudu pro Adobe? Čtěte dále…

Adobe Photoshop Express

Ihned na úvod je třeba zmínit, že Adobe Photoshop Express je na rozdíl od jiných editorů od Adobe ke stažení pro platformy Android i iOS zdarma. V tomto článku je recenzována verze pro Android, ovšem verze pro iOS je prakticky naprosto identická.

Velikost nemalých 22 MB na Google Play dává jasně najevo, že nejspíš přeci jen něco málo tato aplikace bude umět. Od svého vzniku Photoshop Express zaznamenal desítky milionů stažení, bohužel ohlasy uživatelů nejsou zrovna přívětivé. Předchozí verzi byla hodně vytýkána absence možnosti upravovat již pořízené fotky z jiných adresářů, než DCIM. Mnoho uživatelů se také potýkalo s nestabilitou aplikace a jejím padáním při snaze otevřít fotku. V neposlední řadě bylo aplikaci vytýkáno málo funkcí, mezi kterými byla například změna barev či úprava velikosti. Ano, dá se argumentovat, že pro tyto funkce je na Google Play k zakoupení Photoshop Touch, který budete také recenzovat, nicméně dřívější Express obsahoval méně nástrojů, než předinstalované editory.

photoshop express 1 photoshop express 2 photoshop express 3 photoshop express 4,

V jednoduchosti je síla

Celý Photoshop Express je laděn do jednoduchého designu i používání. Nečekejte náročné operace s grafikou. Co však můžete očekávat je rychlé upravování vyfocených snímků pomocí předdefinovaných šablon. Aplikace jich momentálně nabízí rovných 24, což není málo. Jednotlivé šablony obsahují vlastní sestavení expozice, kontrastu, podbarvení, stínů, teploty barvy, odstínu barvy, živosti barvy, jasu a ostrosti.

Nová verze programu se vyznačuje zrychlením prováděných operací a více přehledným uživatelským prostředím. Novou funkcí je také Adobe Revel, která slouží především k organizaci úprav. Pro rychlou úpravu je Photshop Express vybaven inteligentním nástrojem pro automatickou korekci snímku na jedno klinutím. Spustíte jej tapnutím na ikonku kouzelné hůlky, kdy dojde k úpravě do nejlepší podoby. Adobe ve dvojkové verzi nově uvedl nový renderovací engine, který nebyl doposud na zařízení s Androidem uplatněn.

Rychlá editace fotek

Úprava fotek je snadná. Po spuštění se vás aplikace dotáže, zda má otevřít fotku z úložiště Adobe Revel, paměti telefonu, nebo zda má pořídit nový snímek. Po zvolení jedné z možností a otevření fotografie se ihned dostanete do editovacího rozhraní.

Rozhraní je poměrně přehledné a intuitivní. V horní části obrazovky najdeme ovládací tlačítka pro návrat do výběru zdroje, tlačítko pro vrácení provedené akce, automatické inteligentní renderování fotografie, tlačítko pro zobrazení náhledu původní fotky (pro porovnání provedených změn) a tlačítko pro sdílení. V dolní části poté vidíme čtveřici nástrojů: aplikace předdefinovaných filtrů, ořezání fotografie, ruční korekce vlastností snímku a nástroj pro redukci červených očí. Rozkliknutím jedné z uvedených položek můžeme začít editovat aktuální fotografii.

Screenshot_2014-01-26-21-19-27

Jak bylo výše zmíněno, Adobe Express obsahuje 24 předdefinovaných filtrů připravených k použití. Při jejich výběru dojde k automatické aplikaci na zobrazovaný snímek. Kdykoliv máte možnost náhledu na původní obrázek tapnutím na tlačítko v horní části displeje. Můžete si tak kontrolovat, zda snímek vylepšujete nebo jestli to s editací již nepřeháníte.

Screenshot_2014-01-26-21-19-36

Nástroj pro ořez snímku obtahuje kromě ořezové mřížky, kterou lze pomocí gesta drag and drop změnit, také funkci pro rotaci snímku o 90 %. Pokud chcete snímek natočit pouze minimálně, lze tak učinit v obou směrech pomocí posuvníku pod fotkou. Dále lze v této nabídce fotku přetočit, a to jak vodorovně, tak svisle. V neposlední řadě si můžete pomocí 10 předdefinovaných rozměrů uzamknout velikost ořezu, čímž si fotografii můžete oříznout přesně na rozměry vašeho displeje.

Screenshot_2014-01-26-21-19-45

Další z tlačítek skrývá možnost ruční editace expozice, kontrastu, podbarvení, stínů, teploty barvy, odstínu barvy, živosti barvy, jasu a ostrosti, které nastavíte jednoduchou změnou polohy táhla.

Screenshot_2014-01-26-21-19-55

Ikonka s očkem intuitivně napovídá zmíněnou redukci červených očí. Pokud chcete tuto funkci využít, stačí tapnout na snímku na oči, které chcete upravit. Photoshop Express pak za vás provede analýzu fotky, zda se na ní nachází červené oči a pokud takové najde, automaticky je opraví.

Jak Adobe Photoshop Express dokáže pomocí automatické úpravy fotografie snímek vylepšit, můžete sami posoudit na následujících fotografiích (vlevo originál, vpravo editovaný snímek).

20140120_142941 PSX_20140125_174609

Závěr

Adobe Photoshop Express i přes základní možnosti editace je díky aktualizaci a novému renderovacímu enginu šikovná aplikace, pomocí které i sebemenší laik dokáže své fotky zkrášlit, resp. z nich odstranit nedokonalosti vzniklé při focení. Samozřejmě nemůžete očekávat plnou paletu funkcí, kterou má placený Adobe Photoshop Touch. Od jedničkové verze je vidět značné zlepšení po funkční i výkonnostní stránce. Bohužel i přes veškerou snahu ze strany Adobe zůstává Photoshop Express ve stínu konkurenčních freewarových editorů stále schovaný v rožku ve stínu. Do budoucna ale předpokládám zlepšování této aplikace a nárůst její oblíbenosti u uživatelů. Uvidíme, jaké změny přinese následující aktualizace.

A v čem upravujete své fotografie vy?

[appbox googleplay com.adobe.psmobile]

[appbox appstore id331975235]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

3 KOMENTÁŘE

  1. Ja celkom oblubujem Pixlr Express. Bolo by celkom zaujimave vidiet porovnanie s PS.

    • Pixlr-o-matic pouzivam jiz 2 roky, Pixlr Express mam v telefonu od jeho publikace, nicmene jsem si ho prilis neoblibil. Ma bohatsi skalu nastaveni editace snimku, bohuzel na me az moc obsahlou. PS Express prijemne prekvapil po aktualizaci na dvojkovou verzi svoji jednoduchosti, obzvlaste novy renderovaci engine je naprosto uzasny.

      V radu tydnu mam v planu recenzovat aplikace Pixlr a pak následně provést srovnání. Zmínil jsem se o nich již v tomto článku: http://svetaplikaci.tyden.cz/v-cem-upravit-fotografie-z-techto-programu-vybere-kazdy/

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře