Pamětníci si určitě vybaví Tamagotchi, digitální zvířátko, které bydlelo v devadesátých letech v plastovém vajíčku a otravovalo své majitele všelijakými potřebami. Pokud jste se o ně nestarali, tak se vám opakovaně pokakávalo, onemocnělo a pošlo. Digitální koník ve hře My Horse funguje na podobném principu, je ale vychytanější, zábavnější a nežádá tolik ultrapodrobné péče. Žije si nějak tak sám a přesto, že se staráte i o čištění výběhu, není tak přísný. Skutečně, není to hra v pravém slova smyslu, je to takový koňogotchi, ovšem je zdarma a má ty správné moderní sociální aspekty ? když se vám něco podaří, můžete to bryskně roztroubit mezi své přátele na sociálních sítích.
Koníků můžete mít více ? a jako by to nestačilo, do své stáje můžete zahrnout i Prudce Pruhované Koníky (zebry) a nebo taky třeba Fantasy Koníky s Nárazníkem (jednorožce). Nikdy jsem nepochopil, proč dívčiny jihnou při pohledu na zvíře vybavené půlmetrovým bodcem, když mnohem běžnější kůň prostý je poznání bezpečnější. Snad by nám s tím pomohl pan Freud a jeho teorie, ale budiž. Já se smířil s koníkem obyčejným a rovněž tak i ordinérním vybavením, páčto jsem škrt a za diamanty platit nehodlám.
Koníka musíte krmit, takže si zakoupíte složky, ze kterých pak mícháte krmné směsi. Mixy mohou být obyčejné, ale taky všelijaké vylepšující, některé koníkovi zvednou zdraví, jiné eXPy, další energii ? vyberete si, zaplatíte, nasypete a prstem mícháte. O koníka se taky musíte starat, česat ho a z výběhu uklízet ta velmi pěkná a velmi velká hovínka, která vznikají z toho velmi zdravého cereálního ovsa. (Děvčátka, tato práce je v reálu mnohem hustší, než to vypadá ve vašem tabletu! Koníka je rovněž třeba i hřebelcovat, přičemž je nutné koníka otočit a očistit ho z obou stran. Já se chvíli mylně domníval, že tahle minihra má jen statický záběr na koně, takže jsem skončil na chvíli s koněm indiánským, dvoubarevným, z jedné strany sytě hnědým a z druhé strany světle zabláceným?
Koníka byste taky měli mít rádi, takže mu do sosáčku strkáte cukříky, mrkvičky a další pamlsky, protože i láska koníka prochází jeho složitým a dlouhým trávícím systémem. Podrbete ho, pomazlíte se ? a věru, drbání koníka prstem je podstatně autentičtější, než šmrglání myší, které jsem dělal v podobných hrách doposud. Páni, to bude nářez, až se rozšíří ty displeje se zpětnou vazbou, to budete moci virtuální zvířátko taky pod prsty cítit! Koníka je rovněž třeba trénovat. Volný běh dokola po zahradě a jeho svobodnou volbu směru pohybu podporují pouze zelení hipíci, my ostatní víme, že si ho člověk domestikoval proto, že na něj může nasednout a prohánět se na něm a soutěžit a dělat všechny ty super věci, které drásají srdce naturistů a zvěřoprávních fanatiků.
Takže začnete cvičení, které obvykle vypadá tak, že musíte v přesný okamžik klepnout do obrazovky a tím přeskočit překážky, nebo překračovat klády a nebo dělat další podobné kousky. Každá akce stojí cosi peněz a energie ? trénovat ale musíte, protože jen když je váš koník na správném levelu, může se účastnit soutěží. A soutěží se účastnit chcete, protože ty vám odemykají možnosti dalšího tréninku. Klasický model trénink ? soutěž ? zkušenosti ? další trénik tu funguje výborně.
Abyste měli na krmení a péči o koníka (děvčátka, v reálu jde opět o finančně docela dost náročné hobby), tak máte i další akce, například půjčíte koníka hodným dětem na odpolední akci, za což skásnete jejich virtuální rodiče. Akce trvají různě dlouhou dobu reálného času, pokud jste netrpěliví, můžete skásnout svoje vlastní reálné rodiče a dokoupit si diamanty, které vám dovolují akci urychlit. Vzhledem k tomu, že některé akce trvají klidně 12 hodin reálného času, tak je tlak zrychlit to u náruživých hráčů velký. Další ?pastí na rodiče? je pořizování si nových kusů do stáje.
Zatímco normální kůň vás vyjde na nějakých 70 diamantů (což se dá ještě rozumně našetřit při hraní zdarma), zebra vás přijde na 400 a jednorožec dokonce na 600 diamantů, což už jsou docela pecky. Takový jednorožec, pokud ho z vás bude přítelkyně / dcera páčit rovnou, vás klidně může přijít na 30 dolarů (dva balíčky diamantů). Zboží, za které můžete ve hře utrácet, je docela hodně ? nová zvířata, jídlo, postroje, oblečení na soutěže, zrychlování akcí ? a balíky bodů jsou docela mastné na můj vkus.
Pokud vaše milovaná polovička či potomek hraní My Horse propadne, může to jít kapku do peněz. Propadnout hraní může, protože hra má vymakaný sociální aspekt ? můžete navštěvovat jiné hráče, dívat se na jejich koně, spřátelit se s nimi a zvát se navzájem na návštěvy a akce. V takovém případě samozřejmě budete chtít svého koníka vkusně a nebo naopak zcela šíleně vybavit, pořídit mu dres v národních barvách (nebo jak se říká tričkům pro koně?!)
Koníka můžete taky fotit a jeho obrázky rozesílat nic netušícím obětem mailem či je cpát na facebook. Některé akce jsou rovněž dostupné jenom v případě, že máte koníků více (různé show a nebo rodeo), takže motivace k pořízení více kusů do stáje tu je. V tomhle směru je to navržené dobře a promyšleně, to rozhodně ano!
Dejte si ale pozor na jedno nebezpečí: Pokud vaše přítelkyně či děcko chce koníka opravdového a to přes všechna ta rizika, jako jsou skutečné pády z koně, odklízení skutečného trusu, skutečný kopanec od koně (nikdy se nepližte ke koni ve směru kde má ocas, protože koní úlek je velmi rychlý a jeho kopanec je opravdu mocný), hora skutečných peněz a nakonec skutečné nemoci a skutečná smrt, tak hrou dojem udělat nemusíte.
Slyšel jsem vyprávění traumatizované slečny, která si z dětství odnesla hrozný zážitek, protože k Vánocům chtěla koníka a místo toho ?dostala jenom blbou knížku o koních?. Takže pokud ta vaše chce koně opravdového, může ji My Horse zklamat a vy se můžete ocitnout třeba v situaci, kdy místo skutečné slečny budete mít taky jenom virtuální. Jako simulace koníka to ale funguje dobře a zabaví to, pokud máte dost silný žaludek a nervy, abyste odmítali dokupování diamantů a mincí.
Hodnocení: 8/10
Verdikt:
Simulace koně je velmi dobrá, sociální aspekty vymakané, jen kdyby se hra nesnažila tolik mámit
transakce (20 USD už není ?mikro?) a neprokládala sama sebe tolika reklamami!
Co se mi líbilo:
- Základní koníkování je zdarma
- Můžete si vybrat z koníků obvyklých i neobvyklých
- Překvapivě je to nejenom péče o zvířátko, ale i slušná strategie
Co se mi nelíbilo:
- Chcete koníkovat rychleji a lépe? Plaťte! Plaťte víc!
- Štvou mě neustále vyskakující reklamy na ?jiné free to play hry?, mockrát jsem omylem skončil v AppStore!
My Horse je zdarma. 20 diamantů stojí 0,99 USD, 450 diamantů je je za 19.99 USD, 3000 mincí je za 4,99 USD a 15000 minicí je za 19,99 USD.
Aplikace se dá stáhnout odsud
- Web výrobce najdete zde
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/My Horse/“/]