Avast na svém blogu informuje, že eviduje již více než milion vzorků nejrůznějšího mobilního malwaru. V roce 2011 databáze této bezpečnostní firmy čítala jen 100 000 vzorků zákeřných souborů. Viry pro smartphony se vyvíjí a přizpůsobují a pomalu začínají zahrnovat zákeřnější a komplexnější taktiky, které cílí na uživatele, tvrdí zpráva.
Podle Avastu jsou propracované druhy malware, jako je ransomware a spyware, na vzestupu a pomalu přebírají kontrolu nad mobilními zařízeními. Google má nyní více než miliardu uživatelů operačního systému Android. Cryptolocker, jakožto jedna z nejzákeřnějších hrozeb z poslední doby, známý dříve pouze na PC, nyní útočí i na zařízení s tímto systémem a uživatele zastrašuje tím, že za odemčení jejich zašifrovaných osobních souborů musí zaplatit výkupné. Mobilní spyware dokáže sledovat polohu uživatele a další osobní data, která mohou být v budoucnu použita pro nabourání se do jiných účtů, nebo dokonce za účelem odcizení identity uživatele.
Je více než pravděpodobné, že s vývojem nových technologií budou tvůrci malware přicházet s novými způsoby, jak jich využít. Například s rostoucí oblibou nové platební metody využívající technologie NFC (Near Field Communication) lze čekat, že hackeři přijdou s novými metodami, jak budou lidi okrádat.
Je nezpochybnitelným faktem, že mobilní hrozby rostou. V Avastu předpokládají, že do roku 2018 dosáhnou stejné intenzity jako malware na PC. Pouze malé procento z miliardy chytrých telefonů Android má však v sobě nainstalovaný antivirový program.
Pořád si budu stát za tím, že největším virem jsou antiviry. A používat viry na svých zařízeních nebudu, takže díky, nemám zájem.
Ale je dobře, že někdo dělá databáze nedůvěryhodných programů.
No jo no. je potřeba pořádně šířit strach mezi lidmi. Co by přeci ti kluci z těch antivirových firem dělali.
Antivir je zbytečnost