Před měsícem jsme psali o celokovovém krasavci Ulefone Metal, který v malém těle ukrývá výkonný hardware. Třešničkou na dortu je pak skvělá cena, za kterou se dá telefon pořídit. Telefon nás zaujal natolik, že jsme se domluvili s eshopem Gearbest.com, který nám Ulefone Metal propůjčil k recenzi.
Zajímá vás, jak si telefon s výborným poměrem cena/výkon vedl? Pak čtěte dále…
Balení a vzhled
Telefon k nám dorazil v matně černé krabičce v minimalistickém stylu, na které vynikají lesklé stříbrné texty, kterých není mnoho. Kromě výrazného textu Ulefone a označení modelu Metal na krabičce najdeme již pouze nálepky s IMEI. Na rozdíl od balení jiných výrobců zde již nenajdeme základní informace o hardwaru telefonu uvnitř.
V krabičce je telefon uložen v pěnovém rámečku. Pod telefonem je uložena uživatelská příručka v angličtině, USB kabel a napájecí USB adaptér, obojí v bílé barvě. Dále v balení najdeme vypichovací špendlík na SIM/MicroSD šuplík, tvrzené krycí sklíčko a bílý flipový obal.
Metal koupíte v černé a šedé barvě. Nám do redakce přišla na testování šedá varianta. Tělo telefonu je unibody, vyrobené z kvalitně opracovaného kovu, takže do útrob se běžnou cestou nepodíváte. SIM karty (telefon podporuje Dual SIM) se vkládají do bočního šuplíku, který je sdílený s paměťovou kartou.
Na přední straně telefonu se vyjímá 5palcový HD displej s jemností rozlišení 300 PPI. Pod displejem se nachází trojice dotykových hardwarových tlačítek. Bohužel nejsou tato tlačítka podsvícená, což nás zamrzelo.
Nad displejem je uprostřed umístěné černé sluchátko, vpravo od něj je přední 2 MPx kamera interpolovaná na 5 MPx, notifikační LED dioda bohužel chybí. Nalevo od sluchátka se nachází senzor okolního osvětlení a senzor přiblížení.
Na pravé straně telefonu najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Na levé straně se nachází pouze šuplík pro dvě micro SIM nebo jednu SIM a jednu MicroSD kartu. Uživatel si tak musí vybrat, zda bude používat dvě SIM karty zároveň, nebo si rozšíří úložiště až o 128 GB navíc.
Na spodní hraně telefonu se nachází zdířka pro micro USB kabel a mikrofon. Na horní hraně je 3,5 mm sluchátkový výstup.
Záda telefonu jsou kovová a jednodílná společně s boky. Zdobí je logo výrobce a dvojice stříbrných plastových proužků nahoře a dole. Do horního proužku je zasazena čočka 8 MPx fotoaparátu interpolovaného na 13 Mpx, pod ním se nachází přisvětlovací LED dioda a kulatá černá čtečka otisků prstů. V dolní části je výřez repráčku hlasitého reproduktoru.
Telefon dorazil s již aplikovanou přední a zadní ochrannou fólií, takže jej můžete začít ihned používat bez obav z jeho podření. Jak již bylo uvedeno výše, v balení se nachází tvrzené ochranné sklíčko navíc.
Celkově je telefon designově velmi povedený, všechny hrany jsou zaoblené a/nebo zkosené, takže nikde nic netlačí ani neřeže do dlaně. Díky unibody tělu nemá kde co vrzat, odpadají také problémy se správným lícováním. Za vzhled a komfort při používání si Ulefone zaslouží palec nahoru.
Operační systém a výbava
Ulefone Metal běží na populárním systému Android (s podporou českého i slovenského jazyka), konkrétně verzí 6.0 s vlastní grafickou nástavbou. Potěšilo nás, že v telefonu není žádný předinstalovaný balast a jiný bloatware. Dle neoficiálních informací by telefon měl dostat několik OTA aktualizací.
Vzhledově je design systému ryze Androidí. Několik ploch s widgety a zástupci doplňuje klasické dlaždicové menu, na které jste zvyklí z jiných telefonů s robotím systémem. Systém je dobře odladěný a šlape jako švýcarské hodinky, po dobu našeho testování jsme nezaznamenali jediný zásek či pád aplikace. Snad jen grafických efektů a animací by mohlo být o něco méně.
Telefon je ve své cenové kategorii zajímavě nadupaný výkonem. Srdcem je osmijádrový 64bitový procesor MTK6753 o taktu jader 1,3 MHz, kterému asistuje 3 GB RAM, které bohatě pokrývají chod běžných činností. Telefon se prodává s 16GB úložištěm, které je možné rozšířit až o 128 GB pomocí MicroSD karty.
Ve výbavě telefonu nechybí čtečka otisků prstů s rychlostí čtení pouhé 0,2sekundy. Dále je telefon vybavený GPS, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, podporuje LTE sítě ve všech tuzemských pásmech, tj. 800/900/1800/2100/2600 MHz. Pro zachycení jedinečných okamžiků je telefon vybaven 13 MPx zadním fotoaparátem SONY IMX149 (interpolovaným z 8 MPx) s přisvětlovací LED diodou a 5 MPx předním fotoaparátem (interpolovaným ze 2 MPx).
Ihned po spuštění je v telefonu k dispozici 11,68 GB místa. Celková uživatelská paměť má 11,79 GB. Pokud by někomu nestačilo volné místo, může si paměť rozšířit až o 128 GB pomocí MicroSD paměťové karty. Bohužel se tak připravíte o slot pro druhou SIM kartu, každý si sám musí zvážit, co preferuje více.
Výdrž baterie a výkon v AnTuTu
Baterie s kapacitou 3050 mAh nám při běžném používání v průběhu dne poskytla dostatek šťávy od rána do večera. Při uskutečnění několika hovorů, psaní SMS zpráv, neustále zapnutými daty, příjmem a odesíláním emailu a hodinovým brouzdáním po internetu na konci dne počítadlo zobrazovalo zhruba 35 % kapacity. Pokud byste ale chtěli hrát hry nebo déle brouzdat po internetu, nabíječku mějte raději při ruce. Díky unibody tělu není možné v nouzi vyměnit vybitou baterii za novou.
Výkon v benchmarku AnTuTu
Ani u Ulefone Metal jsme si nemohli odpustit srovnávací benchamark v populárním AnTuTu. Jak si telefon vedl, ilustruje následující obrázek.
Fotoaparát
Již jsme si zvykli chytré telefony používat místo zrcadlovky každý den. Pro některé uživatele je tedy kvalita pořizovaných fotografií jedním z hlavních hledisek, které hodnotí. I my jsme takto pojali test fotoaparátu, kterým jsme zkoušeli fotit na různých místech.
Jak je vidět na fotografiích, při dostatku slunečního světla jsou pořízené snímky dobré, místy trochu přepálené. V šeru se však vytrácejí barvy a začíná se objevovat šum. Defaultní aplikace pro focení je intuitivní a dobře ovladatelná.
Závěrem
Ulefone Metal patří k lepšímu průměru čínských telefonů, které jsme měli možnost otestovat. Design a zpracování jsou na špičkové úrovni, výkon telefonu je dostatečný na většinu běžné práce. Operační systém Android 6.0 je dobře odladěný a jeho chod je bezproblémový.
Majitele dvou telefonních čísel potěší podpora dvou SIM karet, takže odpadne nutnost nosit dva telefony. Oceňujeme slitinové unibody tělo a tvrzené krycí sklíčko společně s obalem, které jsou součástí balení.
Abychom nebyli pouze pozitivní, k záporům řadíme sdílený šuplík na SIM karty s MicroSD kartou. Také nám vadí absence podsvícení dotykových HW tlačítek pod displejem a chybějící notifikační LED.
Ulefone Metal můžete pořídit na nákupním portálu Gearbest.com v černé nebo šedé barvě za 109,99 dolaru, což je v přepočtu zhruba 3 200 Kč včetně DPH. Za tuto cenu budete jen velmi těžko shánět lepší telefon s 5″ displejem.
Tomu teda rikam recenze ve zkratce.
To jste ten telefon vazne meli a napsali o nem jenom par radku, nebo slozili ‚recenzi‘ z informaci na webu?
Napr kvalita display-e, fotky za snizeny viditelnosti, zahrivani,…
Misto toho se tu opakujou informace 2x,jako by pochazeli z vice clanku a ne jedny osoby. Pro cloveka co si to chce koupit, mi to nic neprineslo.
Dobrý den, Danieli. Co Vám konkrétně v článku chybí?
Ohledně zmiňovaného:
– kvalita displaye odpovídá cenové hladině a rozlišení. Displej u testovaného kusu nebyl špatný (už jsme měli v ruce horší – barevné deformace, špatná čitelnost na slunci, atd.), pozorovací úhly jsou subjektivně OK, číňani šli u displejů hodně dopředu (kéž by tomu tak bylo i u MTK procesorů). Při běžném používání nenarazíte na problém, a dělat rozbor kaligrafickou sondou nemá u těchto low-cost telefonů příliš velký význam.
– kvalitu fotografií vidíte v článku – za světla to jde (ostatně jako u drtivé většiny levných čínských telefonů), v místnosti už je to o něco horší, s přibývajícím šerem je to zhoršuje. Fotit v noci při umělém osvětlení nebo s přisvětlením LED nemá příliš význam ani u levných modelů renomovaných značek
– při nabíjení se telefon lehce zahřívá, při používání se v místě čipu zahřívá více, stejně jako jiné telefony v zátěži
[…] samozřejmě ani chytré telefony, mezi kterými najdeme také u nás recenzovaný Ulefone Metal, Elephone P9000 a Oukitel […]
Parádní ofline GPS fixuje do pár sekund,4G jsem na displeji ještě nepotkal,ale to telefonem nebude :-),baterka dva dny,rozšíření sd kartou s dvěma simkama je možné úpravou SD karty a jejího nalepení na druhou sim,tělo už narazilo na zem a drží.Uvnitř nejsou žádné sračky v instalaci.