V záplavě nových chytrých telefonů občas přehlédneme i alternativní, avšak bezesporu také zajímavé telefony. Dnes jsme se rozhodli opustit stereotypní vody operačních systémů a otestovali jsme pro vás něco jiného – miniaturní „hloupý“ telefon iNew Mini 1, který bez problému schováte v peněžence. Že vás nenapadá, na co by telefon, který umí volat, psát SMS a podporuje několik dalších základních funkcí, mohl být dobrý? Třeba vás inspiruje právě dnešní recenze.
Ale pěkně od začátku. Telefon nám na recenzi zapůjčil jeden z největších asijských e-shopů Gearbest.com. iNew Mini 1 zde můžete zakoupit ve čtyřech barvách – černé, žluté, modré a zelené (přední část telefonu je vždy bílá, zbarvený je pouze zadní část) za směšnou cenu 14,14 dolaru, což je v přepočtu zhruba 350 Kč. Doprava z Gearbest.com je zdarma, díky nízké ceně nebudete doplácet clo, takže výše uvedená cena je pro vás konečná.
Obsah balení a vzhled
Telefon dorazil v malé krabičce, která svým otevíráním připomíná knížku. Nebýt krabička růžová, tak by se nám i líbila. Na přední částí jsou vyobrazeny všechny barevné varianty telefonu, respektive jeho zad.
Uvnitř najdete kromě telefonu kraťoučký USB dobíjecí kabel, uživatelskou příručku a záruční list (obojí v angličtině).
Ne nadarmo se těmto záložním mini telefonům říká card phone. Svojí velikostí (85 x 53 x 5 mm) opravdu odpovídají platební kartě a bez problému telefon strčíte do peněženky. Váha je naprosto zanedbatelná (40 gramů), takže ani nepoznáte, že máte telefon u sebe. GSM modul pracuje na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz.
Telefon je vyráběn tak, aby byl složen z co nejmenšího počtu dílů. Díky tomu slibuje dlouhou životnost. S jeho každodenním používáním se sice nepočítá, ale v rámci nouze s ním lze celý den přežít překvapivě dobře.
Přední části telefonu dominuje černý rámeček, do kterého je zasazen displej. Rámeček opticky klame a působí dojmem, že je displej větší, než skutečně je. Necelý jeden palec (0,96″) je opravdu malý. Na druhou stranu malý displej = nízká spotřeba energie.
Nad displejem se kromě nepřehlédnutelného loga iNew nachází také reproduktor. Pod displejem najdeme všechny tlačítka, které jsou pro chod telefonu potřeba. Pokud jste někdy vlastnili „hloupý“ telefon, dýchne na vás nostalgie. Vlevo pod displejem najdete tlačítko pro menu, vpravo je tlačítko, kterému můžete přiradit často používanou funkci. Zkrátka Nokia (a jiné legendy) hadra. V pravém dolním rohu se na přední straně nachází mikrofon.
Na bocích ovládací tlačítka budete hledat marně. Pouze na dolní hraně se nachází slot pro micro SIM, microUSB zdířka pro dobíjení a tlačítkový vypínač.
Pokud vás zajímá, co telefon pohání, je to 320 mAh blíže nespecifikovaná a nevýjimatelná baterie. Velmi potěší přítomný Bluetooth, přes který lze připojit handsfree a nebo iNew použít jako handsfree pro váš primární telefon.
Volání, SMS, a co dál?
Že je telefon primárně určen jako záloha pro chvíle, kdy se vám vybije váš primární telefon, je snad jasné. Ne jednou se komukoliv z nás „poštěstilo“, že jste čekali na důležitý hovor nebo zprávu, když v tu se najednou telefon vybil. S iNew sáhnete do peněženky a můžete být na příjmu dále.
Telefon pojme až 500 kontaktů (což není zrovna málo). Bohužel se nám nepodařilo najít jiný způsob, jak přenést kontakty, než přes SIM kartu. Přes USB se telefon pouze dobíjí a počítač jej neumí načíst. U SMS zpráv je bohužel číslo daleko nižší, budete si muset vystačit s archivem pro 50 SMS. Na druhou stranu je displej tak malý, že vás jejich čtení a psaní příliš bavit nebude, takže se omezíte jen na to nejnutnější. Při čtení či psaní se na displeji zobrazí 2,5 řádku a nechybí počítadlo znaků a počítadlo rozdělení dlouhé zprávy do více kratších.
Protože jsou tlačítka hardwarová a teoreticky se mohou kdykoliv v kapse zmáčknout, telefon podporuje funkci zamykání kláves, jako tomu bylo u starých Nokií – stačí stisknout tlačítko menu a rychle hvězdičku. Případně si lze nastavit zamykání automatické po uplynutí předdefinovaného intervalu. Opět velká míra nostalgie… A není zdaleka poslední.
Menu telefonu je v angličtině. Dále podporuje asijské jazyky jako malajštinu, thajštinu, čínštinu a další. My si však plně vystačíme s angličtinou. Přeloženo je vše, takže na rozsypaný čaj nikde nenarazíte.
Zajímavostí je, že telefon podporuje dříve hojně používané a u dnešních chytrých telefonů opomíjené 4 vyzváněcí profily. Můžete si tak nastavovat hlasitost vyzvánění, melodie (5 různých k výběru), tón zprávy (opět 5 možností) a další na základě svých potřeb pro různé situace. Telefonu nechybí také možnost nastavit si jeho automatické zapnutí a vypnutí a má vibrace, které se nám však zdály trošku slabší.
Čtyř tlačítkový směrový kříž pod displejem, prostřednictvím kterého procházíte menu telefonu, lze taktéž uzpůsobit a pod jednotlivé klávesy přiřadit zkratky pro nejčastěji používané funkce telefonu.
Tady by nám funkce telefonu stačily a více bychom od iNew Mini 1 neočekávali. Soudruzi v Číně se však rozhodli přidat možnost ovládání mp3 přehrávače přes Bluetooth (nám se bohužel tuto funkci zprovoznit nepodařilo, což nás ani nemrzelo – přijde nám naprosto zbytečná). Mezi další, dle nás naprosto zbytečné funkce, patří anti-lost (pokud se vzdálíte od svého primárního telefonu a iNew ztratí BT spojení, začne vyzvánět) a vzdálené ovládání spouště přes BT (i když uznáváme, že tato funkce může někomu přijít vhod).
Co dále překvapí, je integrovaný kalendář. Samozřejmě se nejedná o chytrý kalendář, který znáte z dnešních telefonů. Tento slouží opravdu jenom k nahlížení, který den v týdnu je který. Na uložení poznámek zapomeňte. Co nám v telefonu chybí je možnost ukládání krátkých poznámek do poznámkového bloku nebo podobného nástroje. I když je pravda, že tuto funkci neměly ani zmiňované legendární Nokie. Člověk si musel vystačit s rozepsanými SMS zprávami.
Budík a kalkulačka jsou takové malé třešničky na dortu. U budíku musíme ocenit hlasitost reproduktoru a zvuk z něho se linoucí. Neměli jsme žádné očekávání o kvalitě takto malého reproduktoru, takže jsme byli příjemně překvapeni. Také hlasitost je dostatečná, aby vás probudila.
Zhodnocení: Příjemně nás překvapil
Na rovinu – od iNew Mini 1 jsme neměli žádné velké očekávání a (možná právě proto) úplně nás překvapil. Kvalita přenášeného hovoru je srovnatelná s dnešními telefony. Ani my, ani druhá strana nepoznala, že by hovor probíhal přes zařízení o velikosti platební karty. Při hlasitém odposlechu však druhá strana hlásila, že se lehce slyší v ozvěně (podobně jako handsfree efekt v autě). Způsobují to pravděpodobně malé rozměry telefonu, díky kterým je reproduktor pouze pár centrimetrů od mikrofonu.
Pozitivní je i kvalita zvuku, který vychází z jediného reproduktoru. Také příjem signálu je dobrý a srovnatelný s jinými telefony. Za 10 dnů testování se nám nestalo, že by telefon udělal nějakou botu nebo zamrznul.
O něco slabší je to s výdrží baterie, i když to se dalo čekat. S ohledem na kapacitu (320 mAh) se nelze příliš divit, že při průměrném provozu telefon vydrží necelé dva dny, při častém volání zhruba den. Bez SIM vydrží běžet na jedno nabití 3 dny, ovšem díky tomu, že telefon kromě volání s psaní zpráv mnoho dalšího neumí, toto používání naprosto poztrácí smysl.
Abychom byli féroví, musíme zmínit i špatnou čitelnost na slunci, která může být občas problém. U telefonu nelze redukovat intenzitu podsvícení. Navíc matný průhledný plast překrývající displej sice slunce rozptýlí a neodráží jeho paprsky, avšak nic pod ním není vidět.
Jako záložní telefon pro případ, že se vám váš primární vybije a vy potřebujete přečkat zbytek dne na příjmu, než se dostanete k zásuvce, je tak iNew naprostá pecka. Díky své nízké ceně – cca 350 Kč (iNew Mini 1 můžete zakoupit ve čtyřech barvách – černé, žluté, modré a zelené) je dostupný prakticky pro každého a jeho pořízení vás rozhodně nezruinuje. Ruku na srdce, kolikrát těch 350 Kč utratíte za daleko méně užitečnější věci.
Za zapůjčení děkujeme e-shopu Gearbest.com.
Dobrý den.
Promiňte, nerozumím významu věty: „Na bocích žádná ovládací tlačítka budete hledat marně“.
To výraz pro mobil bez bočních tlačítek být. Nechť tě provází Síla.