Sobota, 20 dubna, 2024
DomůNovinky940 MB/s, to je nový rekord přenosu dat v síti 5G

940 MB/s, to je nový rekord přenosu dat v síti 5G

Test společnosti Samsung je unikátní tím, že byl provedený ve venkovním prostředí, tedy mimo laboratoře a další vnitřní prostory. V porovnání se 4G se podařilo naměřit více než třicetinásobnou rychlost, což je dosud nejvyšší hodnota dosažená při vývoji 5G.

Kromě toho se firma dále pochlubila, že je první na světě, kdo udržel nepřetržité a stabilní připojení o rychlosti 1,2 Gb/s (150MB/s) ve vozidle jedoucím rychlostí více než 100 km/h.

Oba testy byly provedeny v síti 5G s frekvencí 28 GHz. Až do této doby nikdo nevyužil vyšší frekvenci vzhledem ke krátkému komunikačnímu dosahu. A to navzdory výhodám souvisejícím s rychlostí.

Samsung překonal tyto překážky pomocí vlastní technologie Hybrid Adaptive Array, která využívá kmitočtová pásma milimetrových vln. To mu umožňuje použít vyšší frekvence na větší vzdálenosti.

Technologie 5G sice ještě nebyla standardizována, ale očekává se, že sítě páté generace nabídnou přenosové rychlosti, které jsou desetinásobně, ne-li mnohasetnásobně vyšší než u 4G.

Samsung engineers prepare for 5G test on race track - 1Zdroj: Samsung

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře