Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeDoogee F5: elegán s plnou podporou českých LTE

Doogee F5: elegán s plnou podporou českých LTE

Po týdnu intenzivního testování v plném pracovním nasazení vám přinášíme recenzi dalšího exotického kousku od společnosti Doogee. Model F5 vyniká netradičním vzhledem, který vedle ostatních asijských telefonů vystupuje z řady. Telefon jako takový nás mile překvapil, drobné nedostatky jsme ale našli. Pokud hledáte mobilní telefon s dual SIM a OS Android s cenovkou kolem 4 200 Kč, koupí Doogee F5 neprohloupíte. Ale nepředbíhejme, naše zkušenosti z užívání a testování se dočtete na řádcích níže.

Design a kvalita zpracování – elegance à la Nokia

Jestli něčím Doogee F5 zaujme na první pohled, tak je to jeho design. U většiny současných výrobců chytrých telefonů jsme si již zvykli na oblejší tvary a zakulacené rohy, Doogee jde však spíše cestou navazující na design řady Lumia od Nokie. Tělo, které obepíná slitinový rámeček, má lehce zkosené hrany a působí kvalitním dojmem. Dílenské opracování slitinových dílů je jednoduše výborné.

P1170482 P1170487 P1170488

Plastová záda telefonu jsou lehce vypuklá, avšak na stole telefon leží klidně bez kolíbání. Když však větší silou zatlačíte na levý či pravý okraj, telefon se lehce zhoupne. Stabilitě „napomáhá“ vystouplá čočka zadního foťáku, jejíž krycí sklíčko je sice lehce zapuštěné pod slitinové okraje, avšak poškrábání na sebe asi nebude nechávat dlouho čekat. Bohužel čočka lehce vystupuje i s nasazeným krytem.

P1170490

Telefon se díky zkosením dobře drží v ruce, neklouže a jeho ovládání je pohodlné. Nás pouze lehce tlačil dolní roh do dlaně, ale více než provedením telefonu toto záleží na úchopu a velikosti ruky, takže výtky nemáme. Do jisté míry byly problematické hrany ochranného krytu, které neobepínají celou výšku boků telefonu, ale zasahují do necelé poloviny. Vzniklá mezera mezi hranou krytu a tělem telefonu nám úplně neseděla. Kombinace kovu a plastu je dle nás vyvážená, nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje. Za zpracování tedy dáváme palec nahoru.

Více o designu telefonu se dočtete v preview.

Displej – ostrý a čitelný

Úhlopříčka displeje činí 5,5″, což je dnes většinou uživatelů nejvyhledávanější rozměr a pro asijské telefony se tato úhlopříčka stala jakýmsi standardem. Rozlišení 1920 x 1080 pixelů poskytuje jemné rozlišení 401 DPI, díky kterému je obraz krásně ostrý.

Před mechanickým poškozením je displej kryt oblíbeným sklem Gorilla Glass 3, které je hojně používáno i u řádově dražších telefonů. Telefon nám dorazil s nalepenou krycí fólií, což potěší. Odpadá mnohdy náročné mordování s aplikací fólie, které je obzvláště pro méně zkušené doslova noční můrou. Jako příjemný bonus je v balení další, náhradní fólie a čistící hadřík z mikrovlákna.

Čitelnost displeje na přímém slunečním světle i pod úhlem je dobrá, zkreslování barev jsme nezaznamenali. Na rozdíl od dříve recenzovaného Mlaisu M7 nemá displej narůžovělý nádech a podání barev se zdálo být věrohodnější.

Hardware – šlape na výbornou

Po stránce hardwaru na tom není Doogee F5 vůbec špatně. Uvnitř šasi tepe osmi jádrový 64bitový procesor od MediaTeku, konkrétně verze MTK6753 Cortex-A53 s taktem jader 1,3 GHz.

Procesoru sekunduje 3 GB paměti RAM, kterou budete zcela zahlcovat jen velmi těžko. Systémové aplikace si ukousnou zhruba 455 MB, další aplikace při našem testu ubraly 550 MB. Celých 1,9 GB tak bylo neustále připraveno k okamžitému nasazení.

Pro zpracování grafických operací je telefonu osazen 450 MHz grafickým čipem Mali-T720, který se běžně vyskytuje ve většině asijských telefonů v této cenové kategorii.

Screenshot_2015-11-22-19-22-56 Screenshot_2015-11-22-19-23-02 Screenshot_2015-11-22-19-23-08

Dále ve výbavě mimo jiné najdeme 13megapixelový Samsung 3M2 snímač s automatickým zaostřováním a LED bleskem na zádech telefonu, na přední straně se nachází selfie 5megapixelový snímač, 360° čtečku otisků prstů ve čtvercovém výseku pod přisvětlovací LED diodou i podporu dvou SIM karet.

Čtečka otisků prstů pracuje bezchybně, podobně jako u telefonu Mlais M7. Odemykání pomocí otisku trvá zhruba za 0,5 sekundy, mapovací software nemá tak pěkné UI jako Mlais, nicméně funguje stejně. Maximální povolený počet uložených otisků je 5, což je plně dostačující. Reálně budete nejčastěji využívat dva otisky – ukazováčku levé a pravé ruky.

Screenshot_2015-11-22-19-24-06

Kromě odemknutí telefonu lze otiskem zabezpečit také vybrané aplikace. Nejvíce vhodné nám přijde si takto pojistit SMS zprávy a emaily, abyste měli jistotu, že se vám do soukromí nedostane nikdo nepovolaný.

Funkci dual SIM ocení ti, kdo mají dvě telefonní čísla, která používají zároveň. V našem případě jsme v telefonu používali soukromé Vodafone číslo a služební T-Mobile. Špatnou zprávou je, že slot pro SIM je sdílený s MicroSD kartami, takže lze používat pouze buďto dvě SIMky, nebo jednu SIM a paměťovou kartu. Toto řešení vždy hodnotíme jako nešťastné, z našeho pohledu se jedná o zbytečné omezení nutící uživatele volit mezi větším úložištěm a variantou dvou dostupných čísel v jednom telefonu.

P1170492

Sloty pro SIM jsou klasicky dvojí velikosti: Nano SIM + Micro SIM. Pokud tedy nemáte vyloupávací telefonní kartu, budete muset navštívit svého operátora a SIMku si vyměnit. S telefonem je v krabičce dodávána i redukce z Nano na Micro.

Drobnou vadou na kráse pro nás je fakt, že telefon je pouze dual stanby. Pokud tedy na jedné kartě přijmete hovor, druhá SIM se odpojí a jestli na ni v tu dobu bude někdo volat, obdrží hlášení o nedostupnosti SIM (to samé, jako když je telefon vypnutý) a vy následně obdržíte SMS o zmeškaném hovoru (pokud to operátor podporuje).

Systém – lehce upravený Android

Není žádným tajemstvím, ani překvapením, že asijské telefony běží na OS Android. Ani Doogee F5 není výjimkou, výrobce u telefonu zvolil verzi 5.1 Lollipop. Po dobu našeho testování telefon dostal jednu OTA aktualizaci s opravami chyb, takže na systému je stále pracováno.

Screenshot_2015-11-19-01-24-59 Screenshot_2015-11-28-13-56-28

Většina námi testovaných telefonů z asijských zemí měla čistý systém bez úprav. U modelu F5 si Doogee systém lehce přetvořil k obrazu svému, ale nejedná se o nic zásadního. Největší změny naznáte v nastavení, kde přibylo několik možností. Které to jsou, poznáte snadno – podle zeleného zbarvení textu. Žádný balast v podobě nepotřebného softwaru přibalen není.

Screenshot_2015-11-19-01-05-43 Screenshot_2015-11-19-01-05-51 Screenshot_2015-11-19-01-05-55

Mezi nástavbu výrobce patří funkce HotKnot, která spráruje telefony s MTK procesorem podporující tuto funkci při přiblížení jejich displejů (HotKnot používají i další asijští výrobci, čímž se příjemně zvětšuje použitelnost). Takto spárované telefony pak mohou jednoduše sdílet soubory přes BT či Wi-Fi.

Screenshot_2015-11-29-14-18-01

Dále je v telefonu funkce Smart motion, která využívá pohybového senzoru a senzoru přiblížení pro ovládání telefonu. Telefon lze ovládat i pomocí řady gest na displeji díky funkci Gesture nebo Wake gesture. Bohužel ani u Smart motion, ani u Gesture/Wake gesture si nemůžete nastavit vlastní akce, jste odkázání pouze na předem nadefinované úkony.

 Screenshot_2015-11-29-14-17-52 Screenshot_2015-11-29-14-17-49 Screenshot_2015-11-29-14-17-40

Méně zajímavou funkcí je pořízení screenshotu pomocí tapnutí na displej třemi prsty. Zde nám přijde jednodušší klasická zkratka volume down + power button.

Ihned po  spuštění je v telefonu k dispozici 10,59 GB místa. Celková uživatelská paměť má 11,28 GB. Pokud by někomu nestačilo volné místo, může si paměť rozšířit až o 64 GB pomocí MicroSD paměťové karty. Bohužel se tak připravíte o slot pro druhou SIM kartu, každý si sám musí zvážit, co preferuje více.

Screenshot_2015-11-17-06-54-27

Od baterie s kapacitou 2660 mAh (původně výrobce sliboval 3000 mAh baterii) nelze očekávat žádné velké zázraky. Při běžném používání nám telefon na konci dne ukazoval zhruba 35 % kapacity baterie. Při hraní her, brouzdání po internetu a sledování videa však šťáva klasicky ubývala rychlostí blesku a po 2-3 hodinách jsme sahali po adaptéru. Telefon má unibody tělo, takže v nouzi baterii bohužel za náhradní nevyměníte.

Pro úsporu baterie vybavil Doogee systém další přidanou funkcí Power save mode, díky které lze rozšířeně spravovat chování telefonu a automatizovaně vypínat jednotlivé funkce při dosažení určité hladiny vybití za účelem zvýšení výdrže. Nějaké to procento lze ušetřit také používáním funkce automatického vypnutí/zapnutí telefonu v době, kdy jej nepotřebujete.

Screenshot_2015-11-29-14-17-44 Screenshot_2015-11-29-14-18-09

Zajímavou utilitou, kterou do systému výrobce přidal je funkce Emergency rescue. Znáte ji ze spousty aplikací třetích stran – když se ocitnete v nouzi či ohrožení života, můžete si podržením tlačítka pro zesílení a zeslabení zvuku po dobu 3 sekund nepozorovaně přivolat pomoc zasláním předem definované zprávy s vaší současnou polohou na zvolená telefonní čísla.

Screenshot_2015-11-29-14-17-27

Benchmark – jak si vedl v AnTuTu?

Telefon Doogee F5 jsme podrobili také benchmark testu v nejoblíbenějším nástroji AnTuTu. Jak si v testech vedl, ilustruje následující obrázek.

Screenshot_2015-11-29-14-55-35

Při vyhodnocování musíme také brát v úvahu, že se jedná o telefon, který včetně DPH pořídíte za 4 200 Kč.

Fotografie – kvalita odpovídá ceně

Nemálo uživatelů chytrých telefonů si tu a tam pořídí nějakou tu fotografii. Při testu zadního fotoaparátu se 13megapixelovým snímačem Samsung 3M2, který softwarově „vylepšuje“ fotografie na rozlišení 16 Mpx, jsme se občas hodně natrápili.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/doogee f5 fotografie/“/]

Odezva defaultní aplikace není dobrá, ze všeho nejhůře telefon zvládá ostření, které je pomalé a špatné. Automatika je na bližší objekty více méně nepoužitelná a je potřeba ostřit ručním tapnutím na místo, kde chcete zaostřit. I tak ale trva zaostřování urputně dlouho a je třeba se obrnit trpělivostí.

Další věc, co nám vadila, byla hlasitost zvuků aplikace. Vzhledem k tomu, že má telefon oba dva reproduktory na spodní straně a oba jsou poměrně daleko od sebe, nedaly se linoucí se zvuky tlumit prstem. Bohužel se zvuky ani nedají v nativní aplikaci vypnout, při pokusu o 5. zaostření vám (a nejen vám) zaručeně ono pípání poleze na nervy.

Jasně, mohli jsme do telefonu nainstalovat jinou, osvědčenou aplikaci. My jej ale chtěli otestovat tak, jak si jej výrobce dovolí vypustit na trh. Defaultní aplikace nás vyloženě zklamala a její používání nedoporučujeme.

Závěrem

Z testu Doogee F5 v nás převládají pozitivní emoce. Telefon nabízí dostatečný výkon na většinu běžných operací. Operační systém Android 5.1 je dobře odladěný, při testu se nám ani jednou nestalo, že by některá aplikace hlásila pád. Soudě dle příchozí aktualizace na něm výrobce stále pracuje. Design telefonu je netradiční a zpracování na hodně vysoké úrovni. Vše podtrhuje příznivá cena 4 200 Kč s DPH (aktuálně v akci na Gearbest.com).

InsertPic_FAC8

Velmi nás potěšila funkce dual SIM, kterou máme coby majitelé více čísel v oblibě. Dále dáváme palec nahoru za notifikační LED diodu, čtečku otisků prstů, slitinový rámeček obepínající tělo telefonu, ochranný kryt a náhradní ochrannou fólii na displej v balení.

Mezi zápory řadíme sdílený šuplík na SIM karty s MicroSD kartou, špatné ostření v defaultní aplikaci fotoaparátu a absenci podsvícení dotykových HW tlačítek pod displejem.

Na závěr přidáme ještě jednu horkou informaci – do redakce nám k otestování dorazil smartphone Elephone M2, který pro vás začínáme testovat. Preview a recenzi najdete již brzy na našem webu.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

12 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den, Zdeňku. Díky za upozornění na SIM sloty, text byl opraven. Také děkuji za rozšíření obzorů ohledně funkce HotKnot.

  1. Dobrý den, mám f5 měsíc a půl. Souhlasím, že kvalita asi odpovídá ceně neodpovídá však tomu co nasliboval výrobce. Z toho vyplývá, že se opět nejedná o cenovou pecku ale o lepší standart v dané cenové kategorii. Jinak musím doplnit, že třeba taková GPS se vůbec nechytá a naprosto souhlasím s recenzí foťáku. Jen mi tam přijde zbytečný ten samsung když není dostatečně podpořen ostatní výbavou tak aby byl plně využit jeho potenciál. Také se docela trápím s češtinou která rozhodně není 100% a jelikož neumim anglicky tak nastavení některých funkcí pro mě zůstává nedostupné, např. čtečka otisků. Pokud mi dokážete s tímto poradit tak budu vděčný, díky.

    • Dobrý den, Danieli. Souhlasím, že GPS bylo utrpení. Zkrátka MTK procesory stále trpní onou dětskou nemocí a výrobcům se zatím moc závadu opravit nepodařilo. Respektive u dražších modelů s MTK procesorem, které mi prošly rukama, byla GPS znatelně lepší.

      Co se týče nastavení čtečky otisků prstů, s tím Vám bohužel nepomohu, telefon už nemám. Každopádně slovíček bylo pár a se slovníkem se to dá celé bez problému nastavit a používat.

    • Dobrý večer, já telefon mám a GPS není nejhorší, dokáže i v pohodě navigovat, foťák je horší, to je pravda, nastavení čtečky otisků prstů je v zabezpečení zámku obrazovky – fingerprint, pak stačí jen kliknout na enter a přiložit několikrát prst. Jsou to naprosto základní anglické pojmy, telefon byste za to neměl tolik kritizovat 🙂

  2. S dovolením se přidám – telefon mám čerstvě druhý den doma, a dojmy jsou zatím veskrze pozitivní, ALE! – nefunguje 4G :-(. A to vidím jako velkej průser.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře