Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůNovinkyZemřel duchovní otec SMSek Matti Makkonen. Změnil mobilní svět

Zemřel duchovní otec SMSek Matti Makkonen. Změnil mobilní svět

Matti Makkonen, vynálezce textových zpráv, bez kterých si dnes život dokáže představit už jen málokdo z nás, zemřel. V šedesáti třech letech podlehl těžké nemoci. Upozornil na to server neowin.net.

SMSky neboli krátké textové zprávy zná téměř každý. Málokdo ovšem ví, že u jejich zrodu stál finský inženýr Matti Makkonen. Myšlenku na vznik textovek přednesl v roce 1984 na konferenci o budoucnosti mobilních komunikací v Kodani. Přesto za svůj nápad nikdy neviděl žádné peníze. SMSku si totiž nenechal patentovat.

První textovku odeslal ze svého počítače 3. prosince 1992 britský zaměstnanec Vodafonu Neil Papworth. Příjemcem zprávy byl jeho šéf Richard Jarvis. A protože v tu dobu pobýval na firemním vánočním večírku, historicky první text zněl: „Veselé Vánoce.“

Limit 160 znaků se u textových zpráv objevil v roce 1993. Zavedl jej Friedham Hillebrand, který dospěl k závěru, že průměrné sdělení potřebuje přesně tolik prostoru. První komerčně dostupný mobil, který umožnil jednoduché zadávání textu, se na trhu objevil o rok později. Jmenoval se Nokia 2210.

Matti Makkonen1

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře