Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyZájem o smartphony neustále roste. Loni jejich prodej stoupl o sedm procent...

Zájem o smartphony neustále roste. Loni jejich prodej stoupl o sedm procent na 1,4 miliardy

Prodej chytrých mobilních telefonů v loňském roce vzrostl o téměř sedm procent na 1,41 miliardy přístrojů. Letos by měl trh růst zhruba pětiprocentním tempem. Na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně to oznámila analytická firma GfK. Tržby z prodeje smartphonů loni vzrostly o 7,7 procenta na 428,9 miliardy dolarů.

V posledním čtvrtletí loňského roku prodej stoupl o šest procent na 391 milionů kusů. V Severní Americe se obnovil růst díky nově uváděným moderním zařízením a agresivním nabídkám operátorů. Naproti tomu v západní Evropě trh o čtyři procenta klesl.

Za celý loňský rok klesl prodej v západní Evropě o tři procenta na 131,6 milionu přístrojů. Ve střední a východní Evropě naopak prodej vzrostl o desetinu na 78,5 milionu telefonů. Ve finančním vyjádření pak region zaznamenal 18procentní nárůst na 17,1 miliardy dolarů. Největším trhem zůstala loni Čína se 450 miliony prodaných přístrojů, což představuje meziroční nárůst o 17 procent. Severní Amerika přes oživení v závěru roku v celoročním srovnání stagnovala na 191 milionech prodaných chytrých telefonů.

Podle prognózy GfK dosáhne poptávka po chytrých telefonech ve střední a východní Evropě v roce 2017 84,4 milionu kusů, což znamená meziroční nárůst o osm procent.

Zdroj: ČTK

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře