Byli jste letos hodní a Ježíšek vám přinesl telefon či tablet s operačním systémem Android? Doposud jste užívali jiný systém či telefon bez systému a jste ze všeho trochu zmateni?
K dnešním chytrým telefonům a tabletům se již standardně uživatelský manuál nepřikládá. Je tomu tak zejména proto, že možnosti systému jsou natolik bohaté a zejména u Androidu u jednotlivých značek a modelů tolik nejednotvárné, že popsat je všechny by zabralo mnoho stran textu. Naštěstí je systém Android navržen tak, aby vše bylo intuitivní a snadno ovladatelné.
Pokud ovšem patříte mezi uživatele, kteří si přeci jen raději návod přečtou, přinášíme vám stručné seznámení s tímto operačním systémem, který si zajisté oblíbíte díky jeho možnostem a volnosti.
Co je to vlastně Android?
Android je operační systém vytvořený a vyvíjený společností Google, primárně určený pro chytré telefony a tablety. Od svého vzniku se těší čím dál větší přízni uživatelů a dnes se denně aktivuje více jak 1,5 milionu nových telefonů či tabletů s tímto operačním systémem.
Jak šel čas, i sám Android prošel svým vývojem a každá nová verze systému přinášela nové funkce a lepší optimalizaci, podobně jako například vývoj operačních systému pro stolní počítače.
K dnešnímu dni existují následující verze systému (číselné označení + název v závorce):
- 1.5 (Cupcake)
- 1.6 (Donut)
- 2.0/2.1 (Eclair)
- 2.2 (Froyo)
- 2.3/2.4 (Gingerbread)
- 3.0/3.1/3.2 (Honeycomb)
- 4.0–4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
- 4.1/4.2/4.3 (Jelly Bean)
- 4.4 (KitKat)
Jako malou zajímavost si můžeme povšimnout, že všechny verze jsou pojmenované v anglických názvech podle cukrovinek a že pojmenování je vybíráno v abecedním pořádku. Pokud by vás zajímalo, jak se celý systém vyvíjel a o co byly nové verze systému obohaceny, můžete si počíst o dané problematice například na české wikipedii.
Jak bylo v úvodu zmíněno, Android se vyskytuje na různých značkách zařízení. U nás v Evropě jsou známé především značky jako HTC, Samsung, Sony, LG, Huawei, Alcatel, Asus, ZTE aj. Poslední dobou se však stále více ozývají méně známé značky na poli chytrých telefonů z Asie, které oplývají výbornými vlastnostmi a nízkou cenou – např. ZOPO. Lenovo, Xiaomi, atd. Každý výrobce si poté rád uzpůsobuje systém pomocí vlastních nadstaveb a přídavných aplikací, které celkový vzhled a mnohdy i funkce znatelně upravují. Dělají takto například firmy HTC se svým Sense nebo Samsung s prostředím TouchWiz. Čistý Android dnes hledejte zejména u telefonů značky Nexus, za kterými stojí sám Google.
Odlišnosti Androidu od telefonů bez operačního systému
Pokud jste dříve vlastnili telefon bez operačního systému (nebo například s některým z dnes již bohužel „mrtvých“ systému jako například Symbian), jako první znatelně pocítíte sníženou výdrž baterie. Pokud budete svůj telefon běžně používat, na jedno nabití vám vydrží fungovat pouhý jeden den. Pokud budete hodně telefonovat, brouzdat po internetu, či hrát hry, připravte se mít vždy po ruce náhradní baterii nebo nabíječku, jelikož výdrž vytíženého telefonu dosahuje zpravidla méně než půl dne.
Vše se samozřejmě odvíjí od kapacity baterie samotné, dále pak od vybavení zařízení. Je to daň za rychlost a komfort, který vaše nové zařízení poskytuje. Odměnou Vám však bude daleko větší množství různorodých aplikací a her, které daleko lépe využijí případné připojení k internetu.
Chytrý telefon bez internetu zhloupne
Největší kouzlo na zařízeních s Androidem je možnost správy nejrůznějších informací, popř. hraní online her, kdykoliv a odkudkoliv. Z toho vyplývá, že pokud budete chtít plně využívat funkce svého telefonu či tabletu bez omezení, budete muset ke svému tarifu pořídit datový balíček (není třeba investovat horentní sumy, i základní balíček s FUP 150 MB/měsíc u O2, kde se rychlost po vyčerpání zpomalí na 200 kbps, je pro běžné použití dostatečná dokonce i po vyčerpání limitu).
Bez čeho se však neobejdete, je alespoň nějaké připojení telefonu k internetu skrze WiFi síť. Zařízení s Androidem totiž v základu neumějí přijímat internet jinak než skrze operátora nebo WiFi, a pokud si tedy budete chtít stáhnout nějakou aplikaci z Android marketu nebo třeba jen synchronizovat kontakty, tak WiFi nebo datový tarif prostě potřebovat budete.
Android úzce pracuje s Googlem, vytvoření Google účtu je základ
Chcete instalovat aplikace a hry do vašeho Android zařízení? Pokud k tomuto účelu plánujete využít Google Play Store (obchod Google), kde se nachází stovky tisíc aplikací a her, je nutné mít vytvořený Google účet.
Máte dvě možnosti jak si založit nový Google účet. Jednak přímo v Android telefonu/tabletu nebo na webu Googlu. Pro více informací o zakládání účtu u Google si přečtěte tento návod.
Přesouvání kontaktů ze starého do nového
Přesouvání kontaktů z jakéhokoliv telefonu bez Androidu na telefon s Androidem je smutná Achillova pata tohoto systému. Nemůže za to však systém jako takový, problémem je vzájemná různorodost jednotlivých zařízení mimo Android a tak vznikající problém při vytváření užitečného nástroje na přesun kontaktů.
Nejsnazší cestou je přesunout kontakty na simkartu a z té následně vše přesunout do nového telefonu. A celý postup opakovat tak dlouho, než přesunete všechny kontakty.
Další cestou je ze starého telefonu dostat kontakty do webového rozhraní Google Contacts a odkud si po zadání vašeho Google účtu do Android zařízení nechat kontakty synchronizovat. Toto však nepodporují všechny telefony (zejména ty starší) a tak tato cesta je více trnitá a zdlouhavá, než předchozí kopírování pomocí simkarty.
Chytrý uživatel používá v chytrém telefonu chytré aplikace
Kouzlo Androidu spočívá v tom, že si jej můžete plně přizpůsobit svým potřebám, jako například svůj počítač. Toto provedete zejména doinstalováním aplikací (a her), které pro svůj běžný život potřebujete. Hledání a instalace aplikací a her je u Androidu velice jednoduchá a ve většině případů se při ní neobejdete bez připojení k internetu (s ohledem na množství přenášených dat je vždy lepší být připojen skrze WiFi).
Aplikace lze instalovat následujícími způsoby:
- Obchod Play – Oficiální obchod od Google
- Samsung Apps (obchod společnosti Samsung)
- Amazon App Store
- Get Jar
- Instalace .apk
Více o instalování aplikací pojednává tento článek.