Čtvrtek, 27 června, 2024
DomůRecenzeYepo 737s – designová kopie MacBooku z Číny

Yepo 737s – designová kopie MacBooku z Číny

Již delší dobu jsme pro vás chtěli otestovat zařízení z nově se rozvíjejícího segmentu low costových ultrabooků, které zaplavují asijské e-shopy. Svým vzhledem připomínají zařízení prémiových značek, slibují kvalitní materiály a jsou za sympaticky nízkou cenu. Konečně se nám podařilo na nákupním portálu Gerbest.com vyjednat novinku Yepo 737s, který jako by z oka vypadl MacBookům od Applu.

Na Yepo 737s jsme se hodně těšili, výrobce slibuje kovové šasi a na produktových fotkách vypadá velmi dobře. Těsně před doručením jsme narazili na recenzi Jumperu Ezbook 2, který jsme měli vyhlídnutý původně. Od Yepo se liší pouze v detailech, v testu příliš neobstál, zejména díky špatnému zpracování, špatnému odladění OS a průměrnému hardwaru. O to více jsme byli zvědavi na Yepo.

Obsah balení a vzhled

Ultrabook dorazil v krabici standardních rozměrů pro notebooky s prémiovým vzhledem a plastovým transportním uchem. Barevné obrázky a výčet základních specifikací nenechávají nikoho na pochybách, co se nachází uvnitř. Yepo je více než dostatečně chráněný bublinkovým přepravním pouzdrem, do kterého je vložen. Kromě ultrabooku samotného najdeme v krabici již jen adaptér a krátkou příručku v angličtině. Škoda, že výrobce nepřibalil alespoň HDMI kabel, ten si budete muset pořídit zvlášť.

image014

Víko ultrabooku kryje průhledná folie, kterou hladce sloupnete podobně jako z těla mobilních telefonů. Další folie překrývá displej. Její sejmutí je také bezproblémové, avšak zhruba 1 mm okraj folie je nalepen pod rámečkem displeje, takže to chce trochu trpělivosti.

image002 image001

Na první pohled byste mohli Yepo 737s zaměnit s Apple MacBookem nebo Zenbookem od Asusu. Výrobce si dal záležet a okopíroval také svítící logo (Yepo) na víku.

Detaily konstrukce

Ačkoliv na produktových fotografiích vypadal Yepo úžasně, realita je bohužel o třídu až dvě horší. Tělo je plastové, použitý plast působí na dotek méně kvalitním dojmem. S kovem se setkáme pouze na spodní části šasi, která je hliníková a pravděpodobně má pomoci k lepšímu odvodu tepla od hardwaru. Yepo totiž nemá aktivní chlazení, díky čemuž je krásně tichý, na druhou stranu to může znamenat problémy s přehříváním při vyšší zátěži. Na to se ale podíváme podrobněji při testování.

image003

Námi testovaný kus byl i přes méně kvalitní plasty dobře slícovaný, bez ostrých přechodů a téměř nikde nevrzal. Největším problémem se ukázaly být právě měkčí plasty šasi společně se čtveřicí gumových polštářků na spodu ultrabooku. Zatlačením nad nebo pod touchpadem se celé šasi o pár milimetrů prohýbá. Tu a tam se při větším prohnutí uprostřed čelního pohledu uvolní spodní hliníková část, které je potřeba pro opětovné zacvaknutí do plastového šasi trochu pomoci placem. Více problémů nás naštěstí nepotkalo.

image006

Konektory a specifikace

Co se možností připojení dalších zařízení týče, je Yepo 737s vybaven dvojicí USB portů 2.0 umístěných po obou stranách, 3,5mm výstupem na sluchátka na levé straně, čtečkou SD karet a mini HDMI výstupem na pravé straně. Na levém boku dále najdeme mikrofon a zdířku napájení.

image004 image005

Další hardwarové specifikace ilustruje tabulka níže.

Značka Yepo
Model 737s
Barva stříbrná
Materiál plast/kov
Displej TN 13,3“ (16:9)
Rozlišení 1920 x 1080 pixelů
Systém Windows 10
GPU Intel HD Graphics 8. Gen.
CPU Intel Cherry Trail Z8300
Jádra Quad Core 1,44 GHz, up to 1,84 GHz
RAM 4 GB DDR3L
eMMC 128 GB
Paměťové karty SD karty
Bezdrátové sítě WiFi 802.11 b/g/n
Bluetooth Ano, 4.0
Vestavěná baterie Ano (8000 mAh)
USB porty 2x USB 2.0
HDMI 1x Mini HDMI
Váha zařízení 1 155 g
Rozměry 335 x 225 x 18 mm
Napájení 5V 3A adaptér
Chlazení pasivní
Hlučnost 0 dB

Displej a zobrazení

Jak bylo zmíněno v předchozí kapitole, displej ultrabooku je 13,3 palců velký, má rozlišení 1920 x 1080 pixelů a není dotykový. Nad displejem se nachází přední kamera pro videohovory s rozlišením 0,3 Mpix. Díky technologii TN bohužel dochází při pohledu ze strany od úhlu cca 45° a většímu k obrazovým deformacím černé barvy, kdy se tmavé body mění ve svítící mapy. Povrch je matný, což přijde vhod při práci na přímém slunečním světle.

image013

Při práci v místnosti je maximální jas dostatečný, na přímém slunečním světle by vyšší jas přišel vhod. Co se rozpětí jasu týče, dostáváme se na „zlatý čínský průměr“. Díky FullHD rozlišení je obraz krásně ostrý. Za zmínku stojí, že s FullHD rozlišením se běžně setkáváme až u dražších čínských zařízení. Víko s displejem je možné otevřít až téměř o 180°.

image011

V praxi jsme museli v natavení systému upravit velikost textů, aplikací a dalších položek na 125 % jejich velikosti, protože při maximálním možném rozlišení je zobrazení na 13,3“ velkém displeji poměrně malé.

Paměť a paměťová zařízení

Vnitřní 128 GB velké eMMC úložiště se nemůže rovnat SSD diskům, nicméně v benchmark testech CrystalDiskMark nedopadla nejhůře. Ihned po spuštění má uživatel volných 97,9 GB.

crystal

Otestovali jsme také řadu USB flash disků různých značek a kapacit, v obou portech vždy bezproblémově naběhly a fungovaly. Stejně tak nebyl problém s externím 2,5“ pevným diskem s napájením přes USB port. Podobně se chovaly také paměťové SD karty. Výsledky těchto testů nás velmi potěšily, jelikož čínská zařízení mívají problémy se čtením externích médií.

Zvuk

Zvuk linoucí se z útrob ultrabooku patří mezi největší slabiny zařízení. Levné repráčky umístěné někde v hloubi šasi bez klasické mřížky nebo perforace umožňující lepší šíření zvuku hrají hodně špatně. Na nižších stupních hlasitosti je zvuk velmi slabě slyšitelný. Bez externích reproduktorů nebo sluchátek nemá sledování filmů či poslech hudby větší smysl. Při běžné kancelářské práci, pro kterou je Yepo zamýšlený, však tento handicap nijak nevadí.

Klávesnice a touchpad

Klávesnice a touchpad nepatří mezi nejlepší. Klávesy mají anglické QWERTY rozložení, poměrně vysoký zdvih a při stisknutí kladou větší odpor, než klávesnice plnohodnotných notebooků. Také použité materiály nejsou úplně nejpříjemnější na dotek, ale to je spíše subjektivní pocit. Trochu problematické se nám jeví umístění tlačítka pro zapnutí, které se nachází v pravém horním rohu, hned nad klávesou backspace. Ihned jsme v nastavení zařízení v systému zakázali funkci tlačítka, jelikož jsme často sáhli při psaní o řádek výše a Yepo jsme uspali.

image008

V průběhu používání nám začala vadit absence notifikačních diod, které by upozorňovaly na zapnuté zařízení a zapnutý capslock. Přitom modrá dioda, která svítí, když je Yepo zapnutý, někde v útrobách šasi přítomná je. Při plně otevřeném víku svítí v okolí pravého pantu. Také podsvícení klávesnice by přišlo při práci večer vhod, ale to bychom chtěli za cenu zařízení asi moc.

image010

Touchpad pod klávesnicí je příjemně veliký a multidotyková gesta Windows 10 mu byla cizí. Scrollování dvěma prsty funguje dobře. Co se týče pohybu kurzoru, nemáme zde co vytknout. Horší to je u doubletapu nebo stisknutí jednoho ze dvou hardwarových tlačítek. Zhruba v 25% případů nám doubletap nezaznamenal druhý dotyk a Yepo tak správně neprovedl požadovanou akci. Pravdou je, že čím déle jsme ultrabook používali, tím jsme si asi více zvykli na správný stisk. Levé i pravé tlačítko vydávají nepříjemné cvaknutí při jejich stisku.

image012

Výkon

Yepo 737s je konstruován jako pracovní ultrabook pro nenáročnou kancelářskou práci a lehkou konzumaci obsahu. Tu a tam jsme pozorovali zaseknutí prohlížeče Firefox při jeho načítání (v řádu sekund). Jinak byl chod systému plynulý a bezproblémový, jediným háčkem byla první instalace aktualizací a české lokalizace, při které se služba Update na několik desítek minut zasekla a odmlčela. Jakmile se systém vzpamatoval, instalace byla úspěšně dokončena.

Na závěr jsme si neodpustili procesor trochu potrápit v benchmarkových testech. Jejich výsledky najdete níže.

pcmark accelerated pcmark8cloudgate icestorm icestormextreme skydiver

Závěrem

Přišel čas vyřknout finální verdikt nad tímto zajímavým hybridem mezi notebookem a tabletem. Yepo 737s není vyloženě špatný (ačkoliv to tak z recenze nemusí vyznít), má své mouchy (tuhé klávesy, TN displej, zvuk), nicméně na kancelářskou práci a konzumaci obsahu na cestách plně dostačuje. A nic jiného ani výrobce neslibuje. Ideální použití najde pravděpodobně u studentů, ale nabízí se otázka, zda není vhodnější za stejnou cenu pořídit repasované high end zařízení nebo se podívat po plnohodnotném notebooku.

Nejvíce zamrzí kvalita použitých plastů, minimálně víko mohlo být kovové. To plastové neposkytuje příliš vekou důvěru v to, že při přepravě v brašně s dalšími věcmi (např. myší a adaptérem) nedojde k nechtěnému promáčknutí a poškození displeje.

1482473460909828679

Po přečtení starších zahraničních recenzí na první modely Yepo 737s je znát, že se výrobci podařilo odladit některé chyby prvních verzí – např. špatné slícování dílů, problémy s připojením USB flash disků a špatnou odladěnost HW a systému. Musíme třikrát zaklepat, ale námi testovaný kus kromě horšího slícování hliníkové spodní části a plastu pod touchpadem žádným výrobním neduhem netrpěl.

Na závěr to nejdůležitější – cena. Pokud vás recenzované Yepo 737s zaujalo a toužíte si jej pořídit, můžete ho zakoupit výhradně ve stříbrné barvě na nákupním portálu Gearbest.com ve dvou variantách se 4GB RAM a vnitřní paměti: 64 GB za 218 dolarů a 128 GB za 236 dolarů, nebo ve dvou variantách se 2GB RAM a vnitřní paměti: 32 GB za 191 dolarů a 64 GB za 204 dolarů.

gearbest1

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

  1. A kdo za tebe bude platit DPH na vstupu do EU nebo nás chceš utáhnout na tu bezcenou fakturu postrádající VAT- po našem DIČ jako doklad ??? Z Číny zaplatíš ještě poplatek za deklaraci ale to samé musíš udělat i v EU a podle nového celního zákona z 1.5.2016 musíš mít deklaraci zboží což tě vyjde na 750 1500 Kč ! No je jasné, že ti jde o zisk z placeného odkazu prodejce ale pokud uvádíš co zvádíš porušuješ zákon a to podstatné je to lež! Bylo by dobré si nechat přeložit podmínky prodeje z GB kde se jasně hovoří, že DPH a celní poplatky si hradí zákazník sám v cílovém státě atd. větší nehoráznost jsem nečetl!!!! Víš vůbec kolik lidí jsi takhle obelhal ?

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře