Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeYear Walk: Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu?

Year Walk: Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu?

Year Walk je podivná mystická švédská tradice, kdy vyrazíte sami v noci do temného lesa, abyste tam viděli svoji budoucnost. Je to trochu podobné jako sekání díry do ledu o Vánoční půlnoci, jak je to popsané v Erbenově Kytici, ale je to mnohem vychytanější ? a hlavně strašidelnější.

Předně, musíte si zvolit nějaký významný den v roce, jako třeba Silvestr. Celý den strávíte sami v temné místnosti, nesmíte se s nikým setkat, musíte se pomstít a taky nesmíte ani zahlédnout oheň. Když nastane půlnoc, jdete do lesa na pochod, který vás vede ke hřbitovu a kostelu ? a během téprocházky potkáváte opravdu divné bytosti, démony, lesní víly, duchy mrtvých dětí a máte vize, týkající se toho, kdo příští rok umře a nebo se ožení. Můžete najít hroby lidí, kteří teprve umřou. Můžete narazit i sami na sebe, na svého dvojníka. Přitom můžete v noci umřít, zbláznit se a nebo se vám stane něco podobně hrozného.

Věc se má tak, že Year Walk je tradice velmi stará, pohanská a jen později zkřížená s křesťanstvím, takže v ní zůstalo hodně fakt velice divných lesních bytostí. Osobně věřím, že když se celý den postíte a strávíte ho ve tmě, tak v noci vidíte opravdu divné věci. Tuhle zimu jsem vyrazil na tři noční výlety v zimě a bylo to úžasné, tak trochu děsivé a tak trochu krásné. Ostatně noční výlet, který jsem absolvoval před lety za úplňku při mínus pětadvaceti, kdy světlo měsíce pronikalo protrhanými mraky, patří mezi jeden z mých nejsilnějších životních zážitků vůbec!

Year Walk si díky nové hře pro iOS můžete vyzkoušet i vy. Spíše než jako ?hru? bych ho skutečně charakterizoval jako ?zážitek?, je to svého druhu poezie. Strašidelná poezie, která je sice velice krátká, ale nasáklá tak unikátním švédským folklórem, že budete jenom zírat.

Provedení hry je zvláštní, velmi kreativní a velmi umělecké. Autor udělal ke hře doplňkovou encyklopedii zdarma, která vysvětluje podivné bytosti severu, jako třeba dvounohý bledý kůň, který žije v tůních a jehož páteř roste díky tomu, že ve vodě topí děti. A během své cesty podivným nočním lesem takovou věc objevíte. A pak taky něco, co při prvním setkání moje přítelkyně charakterizovala jako ?f*cking creepy doll? – a opravdu, je to loutka tak strašidelná, že bych ji dal za trest jenom dětem, které hodně zlobily, jako například že podpálily petrochemický závod. Něco takového.

Švédi jsou zvláštní a jejich folklór je vážně divný. I jejich příběhy jsou temné a depresivní – a tenhle není výjimkou. Hrát tuhle hru je zvláštní zkušenost, i když je technicky udělaná velmi jednoduše, v podstatě se jenom přesunujete se mezi lokacemi na pevně daných místech. A to je kapku matoucí, rovněž i chybějící nápověda vám hraní moc nezjednodušuje, žádná automapa, žádná autoevidence úkolů, takže si strojí za to dělat poznámky.

Ve finále je to docela hustá věc, jenom je škoda, že je hra tak krátká. A na to, jak je krátká a jak občas zmateným (a matoucím) dojmem působí, je taky docela drahá. Naštěstí je k ní dostupná encyklopedie zdarma ? Year Walk Companion, která popisuje ty divné duchy a démony, na které narazíte. Tak si tu encyklopedii stáhněte ? a pokud vás zaujme, tak vás patrně namlsá a vy se na ten strašidelný výlet do lesa vydáte.

A dost pravděpodobně nebudete litovat, protože i když je tahle cesta poměrně krátká, je to hodně zvláštní a silná záležitost.

Hodnocení: 8/10

Verdikt:

Temná pohanská poetika plná švédské mytologie? Stojí za to, i když je krátká ? rozhodně si stáhněte encyklopedii Year Walk Companion, která je zdarma!

Co se mi líbilo:

  • Velmi unikátní mystické / snové vyprávění
  • Umělecká forma
  • Švédská mytologie (krátká encyklopedie je zdarma!)

Co se mi nelíbilo:

  • Ovládá se to divně
  • Je to velice krátké (a přitom je to poměrně drahé)

Cena aplikace je 3,99 USD.

Aplikace se dá stáhnout odsud
Doplňková encyklopedie zdarma se dá stáhnout zde

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Year Walk/“/]

Web výrobce je zde

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře