Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeXiaomi Mi 9T Pro recenze: chyby se hledají těžko

Xiaomi Mi 9T Pro recenze: chyby se hledají těžko

Po nějakou dobu jsme měli možnost testovat chytrý telefon Xiaomi Mi 9T Pro, který má v zásobě řadu trumfů. Ať už jde o špičkový displej, malé rámečky, moderní procesor nebo tři zadní fotoaparáty, v jeho výbavě, která uspokojí i nejnáročnější, zkrátka nic podstatného nechybí.

Xiaomi se na českém trhu v posledních letech etablovalo v populárního výrobce, který nabízí přístroje se zajímavou výbavou a cenou, které jen málokterá konkurence dokáže vzdorovat. Mi 9T Pro upoutá na první dobrou. Design telefonu je moderní s minimálními rámečky kolem 6,39palcového AMOLED displeje s Full HD+ rozlišením a špičkovým barevným podáním – černá je zkrátka černá a tak dále.

Potěší podpora funkce Always on, díky které budete na vypnuté obrazovce neýustále informováni o všem podstatném. Neunikne vám příchozí SMS, e-mail ani notifikace ze sociálních služeb. Zkrátka, jedná se o hodně návykovou věc a já osobně si bez ní dnes třeba neumím představit svou každodenní činnost. Přímo do displeje pak je integrována čtečka otisků prstů, která je překvapivě rychlá a přesná. Ochranu displeje dostalo na starost sklíčko Gorilla Glass 5 od věhlasného výrobce Corning.  

 

Zvuk průmer, výkon v režii Snapdragonu 855

Od Mi 9T Pro nečekejte žádné zvukové orgie. Reproduktor je zde pouze jeden a jeho kvalita je čistě průměrná, někde se holt ušetřit muselo. Na druhou stranu to Xiaomi kompenzuje přítomností 3,5mm jack konektoru pro připojení sluchátek. Výstup se nachází v horní hraně telefonu.

Kde naopak Xiaomi nadchne tak to je výkon. Snapdragon 855 je zárukou bleskurychlého spouštění aplikací a náročných her. Telefon doslova letí dopředu a použitý hardware příliš nezastará ani za několik let. Dostatečně se jeví i 6 GB operační paměti a 128GB úložiště. Paměťové karty podporovány nejsou.

Nabíječku nebudete potřebovat často

Baterie s kapacitou 4 000 mAh dokáže telefon při běžném využívání pohánět bezmála dva dny. Samozřejmě pokud budete třeba hrát Fortnite, tak počítejte s tím, že elektrickou zásuvku budete hledat častěji. Na surfování po webu, psaní e-mailů, nějaké to focení a sem tam muziku, ale baterie svou kapacitou určitě nezklame. Dobíjí se vždy pomocí kabelu, bezdrátové nabíjení podporováno není. A mimochodem, z 0 na 100 procent kapacity akumulátor doplníte zhruba za hodinu a půl.

V oblasti konektivity nic důležitého nechybí. Je zde Wi-Fi s podporou 802.11a/b/g/n/ac či nejnovější Bluetooth 5.0. Pro navigaci lze využít systémy GPS, Galileo, GLONASS nebo BeiDou. Potěší podpora technologie NFC, kterou Xiaomi bohužel někdy zcela neprávem opomíjí.

Jak telefon fotí?

Zadní fotoaparát má vysoké rozlišení 48 Mpx, kterému asistují další dva snímače s možností obraz dvojnásobně přiblížit nebo naopak oddálit na širokoúhlý záběr. Aby se ušetřilo místo jindy zabrané výřezy či průstřely, je přední fotoaparát umístěn ve vysouvacím motorizovaném modulu, který z těla vyjede ven, když zapnete u fotoaparátu režim selfie. Selfie kamerka má rozlišení 20 Mpx, světelnost f/2.2 a podporuje natáčení ve Full HD při 30 snímcích za sekundu a HDR.

Na zadní straně najdeme sestavu tří snímačů. Hlavní fotoaparát v základu snímá v rozlišení 12 Mpx, kdy dochází ke skládání čtyř pixelů do jednoho. Focení v plném 48Mpx rozlišení musíte manuálně aktivovat v příslušném režimu fotoaparátu.

Snímky pořízené Xiaomi Mi 9T Pro nezklamou ani při horších světelných podmínkách. A když už je opravdu nejhůř, pomůže speciální Noční režim. Na absolutní špičku to však nestačí, za 13 tisíc korun ale dostanete, za co si zaplatíte. Záznam videa je umožněn až ve 4K rozlišení s 60 snímky za sekundu. Foťák zvládá také slow motion videa se zpomalením až 960 fps. Kvalita je poměrně dobrá.

Android 10 s MIUI 11

Ze začátku testování telefon na Androidu ve verzi 9 Pie s nadstavbou MIUI s pořadovým číslem 10. Ke konci testování však obdržel nový Android 10 s prostředím MIUI 11. Optimalizace a rychlost systému je, jak to u nadstavby od Xiaomi bývá zvykem, příkladná. Nikde na nic nečekáte, animace se plynule vykreslují a prostředí nabízí i spoustu různých funkcí, které můžete, anebo nemusíte používat.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi vydáním Mi 9T pro znovu ukázalo, že umí vyrobit výborně vybavený telefon a přitom si za něj neřekne majlant. Mobil má dostatek výkonu, ani jednou se během testování nezakuckal, vše běželo jak má. Aplikace se spouštěly rychle a hrát PUBG Mobile a další hry na krásném AMOLED displeji bez nevkusného výřezu byla jedna velká radost. Potěšila nás i přítomnost technologie NFC, velmi dobrá výdrž a solidní fotoaparát. Naopak trochu zamrzí absence odolnosti vůči vodě a prachu, což bychom u telefonu za 13 tisíc dnes už považovali za samozřejmost. Někoho možná nepotěší ani absence slotu pro microSD karty a nepřítomnost bezdrátového dobíjení akumulátoru.

Xiaomi vydáním Mi 9T Pro je velmi povedený kousek, který teď, před Vánoci, rozhodně stojí za zvážení. Konkurence je však hodně silná – ať už jde o Honor 20 Pro, ASUS ZenFone 6 nebo nový Realme X2 pro, každý z těchto telefonů mu je opravdovou výzvou. Tento souboj tak rozhodnou hlavně osobní sympatie k danému výrobci.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře