Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůRecenzeWorld of Trains - Povedený vlakový simulátor po Česku

World of Trains – Povedený vlakový simulátor po Česku

World of Trains je další novinkou, za kterou stojí čeští vývojáři. V App Storu vyšla sice pod záštitou společnosti InMeteo, ale počasí ve hře rozhodně nebude mít žádný vliv. Zahrajeme si vlakového dispečera, který bude mít jednoduchý úkol. Dopravit vlak z jednoho města do druhého. Nebude to však tak jednoduché, jako by se mohlo na první pohled zdát.

World of Trains patří mezi jednu z méně náročnějších her, alespoň co se výkonu týče. Zapnete ji během sekundy, žádné intro a hned jste na úvodní ploše. Zde se nacházejí pouze ty nejdůležitější prvky jako je Nová hra a Pokračování, znázorněné velkým tlačítkem. V levé části obrazovky uvidíte ukazatel nejvyššího skóre, takže je zřejmé, že se bude hrát o nejvýšší dosažitelné skóre.

IMG_0862

Jakmile si zvolíte novou hru, otevře se vám výběr s několika městy, mezi kterými budete kontrolovat vlakovou dopravu. Začíná se u dvou a končí se u osmi. Doporučuji začít u dvou. Města se postupně samy přidávají. Jak jsem zmínil na začátku, hra nebude tak jednoduchá jak se jeví, a proto bude zapotřebí trochu toho “dispečerského tréninku”. Bohužel takový trénink, si musíte zařídit sami. Především experimentováním ve hře a zjištěním, jak se co dělá. Součástí hry není jakýkoliv tutorial. Například přijít na to, jak se odstraní špatně položená kolej,  zabere pár minut. Opravdu by nějaký mini tutorial neuškodil.

IMG_0860

Po malém experimentování a zpřátelení se ze hrou, je na řadě budování trati. K dispozici je pole o velikosti 6 × 7 čtverečků, do kterých vkládáme koleje. Kromě pole vidíme na obrazovce depa. Počet dep je zavislý na počtu zvolených měst. Jinými slovy, depo představuje město. Z barevných dep postupně vyjíždějí vlaky v nepravidelném intervalu a cílem je tyto vlaky dopravit z jednoho města, depa chcete-li, do druhého. Cesta k cíli je však poněkud složitější.

Vše záleží na tom, jak komplexní trať si postavíte. Z mé osobní zkušenosti doporučuji vybudovat, co nejvíce výhybek, a to z jednoho prostého důvodu. Vlaky si dělají, co chtějí. Na tomto příkladě osětlím situaci, kterou budete muset vzít v potaz.

Váš vlak se blíží pomalu k cíli, už zbývá jen cílová rovinka a co se nestane. Z depa proti vám vyjede další vlak, jako by se nechumelilo. Pokud máte jednoduché tratě, tak  žádným způsobem nedokážete zabránit střetu. Každý takový střet vás bude stát život. Celkem budete mít k dispozici čtyři životy. Stejně tak nedoporučuji hned po srážce vjíždět na trať. Vlak narazí do ještě nezmizelého vraku a máte o další život méně.

IMG_0867

Hodnocení 6/10

Závěrem musím říct, že hra má své kouzlo. Sice se do hry budete dostávat velmi pomalu, ale začne vás více a více bavit. Postupem času budete chtít ten vlak do toho depa dostat hlava nehlava. Časem přijdete na nové možnosti, jak dosáhnout lepšího výsledku. Všechno závisí na vašem logickém uvažování. Na druhou stranu od hry nečekejte žádný grafický zázrak. Grafika je velmi podprůměrná. Čekejte logickou hru, která vám na nějaký čas nedá spát. Sice vás možná nebude ze začátku bavit, jelikož na všechno budete muset přijít sami. Možná to je záměr.

Pokud překonáte začátek, tak se do hry postupně dostanete. Začnete stavět komplexnější tratě a dosahovat vyššího skóre. Ve hře je přítomen i nějaký nespecifikovaný mix elektronické hudby, který lze naštěstí vypnout. Na několik málo úvodních minut vám však hraní zpříjemní.

Co se mi líbilo:

  • po překonání začátku, se hra stane velmi chytlavou
  • procvičování logického myšlení
  • variabilita prostředí

Co se mi nelíbilo:

  • absence tutoriálu
  • podprůměrná grafika
  • stereotypní hudební podtext

[appbox appstore id796328587]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře