Bělorusko je jedna z mnoha postsovětských republik a i když o ní třeba ve zprávách moc neslyšíte, v digitálním světě rozhodně nezapadne. Vznikly zde takové projekty, jako je komunikační platforma Viber, offline mapy maps.me, před pár lety populární MSQRD filtry a hlavně své kořeny tady má populární hra World of Tanks.
Wargaming proto už několik let pořádá v hlavním městě festival nejen pro všechny fanoušky WoT nazvaný jednoduše Wargaming Fest: Tanker Day. Letos se ho zúčastnilo už skoro čtvrt milionu velkých i malých návštěvníků. Velkolepě pojatý festival však nelze považovat za typicky herní akci. Wargaming Fest 2019 zabral obrovský park, jehož součástí je muzeum vlastenecké války.
Herní akce pro rodiny s dětmi
Herní společnost tak festival pojala spíše jako obří rodinnou akci, na níž sice lidé hráli ve stanech hry jako WoT, WoWS, Pagan Online a další, ale především šlo o zábavu. Ve srovnání například s populárním Blizzconem je festival spíše o zábavě pro celou rodinu. V Minsku šlo hlavně o to se dobře bavit, dát si lokální jídla z foodtrucků a poslechnout si rockové kapely. Vedle kalifornských The Offspring vystoupili i další umělci z Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Samozřejmě je take nutné podotknout, že jde o obří reklamní Wargamingu, jehož logo je vidět téměř na každém kroku.
A že přišlo tolik lidí? Dalo se to čekat, vzhledem ke spoustě zábavy zadarmo pro všechny zakončené koncertem populárních punkrokových The Offspring, kterým se podařilo naprosto zaplnit hlavní bulvár Parku vítězství v Minsku. Schválně, jestli budou mít ještě někdy na koncertě tolik fanoušků najednou! Je nutné take podotknout, že podobných akcí se v Bělorusku neděje asi mnoho.
The Offspring hrají teď ve World of Tanks
Na herních akcích typu Blizzcon novináři očekávají oznámení nějaké převratné novinky. V případě Wargaming Festu už si tak nějak všichni přivykli, že se vlastně nic zásadního nestane. I tentokrát tedy proběhla tisková konference, na níž zástupci firmy řekli médiím o festival a jako vrchol pak byl příchod kapely The Offspring, která oznámila spolupráci s tvůrci WoT. Díky tomu si je budou moct poslechnout nejen fanoušci, kteří se dostali do Běloruska, ale hlavně všichni hráči free-to-play hry World of Tanks. Kapela má totiž v garáži vlastní virtuální pódium a díky motion-capture technologii vám zazpívají Dexter Holland a jeho parta své největší hity jako Pretty Fly (for a White Guy), The Kids Aren’t Alright a nebo You’re Gonna Go Far, Kid přímo ve hře.
Navíc Wargaming naznačuje, že spolupráce nekončí pouze virtuálním koncertem, tak uvidíme jestli se časem třeba kapela nepřestěhuje do nějakého tanku jako posádka…
Vývojářské studio Wargamingu
Na periferii hlavního města se skrývá jedna velká a zajímavá budova, ve které probíhá vedle dalších aktivit hlavně vývoj samotné hry World of Tanks. Vedle nudných kubikulů pro programátory a neskutečně pomalých výtahů tam najdete i zajímavé části. Kompletní zvukové studio, ve kterém vznikají nebo se připravují všechny zvukové efekty a hudba. Ta je určitě o to zajímavější, když zjistíte, že ji Wargaming nechává nahrávat symfonický orchestr v Praze.
Možná ještě zajímavější je část studia, kde se pracuje na UX designu. Tedy návrhu uživatelského rozhraní, které by mělo být maximálně jednoduché a pochopitelné, aby se hráč ve World of Tanks neztratil a rychle našel všechno potřebné. Součástí UX laboratoře je speciální místnost, kde kamery zaznamenávají pohyb očí hráče, zároveň zaznamenávají i přesné pohyby myší ve hře a nakonec elektrody snímají i aktivitu mozku.
A nakonec nesmíme zapomenout ani na muzeum hry World of Tanks. Pod honosným názvem se ale skrývá kancelářská místnost plná vitrín a exponátů, které zaslali Wargamingu fanoušci her.