Sobota, 11 května, 2024
DomůRecenzeVybíráte babičce k Vánocům telefon? A co Sencor P001S?

Vybíráte babičce k Vánocům telefon? A co Sencor P001S?

Přestože nejraději používám nejlepší a nejdražší telefony, tak jsem dostal za úkol vybrat telefon úplně odlišný. Úkol zněl jasně, vyber nějaký mobil pro babičku. Ok, o tomto segmentu mám letmé znalosti, takže jsem hledal podle klíčového slova Aligator. Perfektní, z nejvyšší třídy přímo do té nejnižší a seniorské, tomu říkám změna směru.

Nicméně zpět k problému. Všechny telefony v tomto segmentu jsou si velmi podobné a já jsem hledal náhradu za pevnou linku a drahý tarif. Nakonec jsem vybral Sencor P001S s cenovkou 790 korun. I přes to, že by telefon měl být jednoduchý a srozumitelný, našel jsem zde pár problémů, o které se podělím níže.

Technické parametry

Výstřižek2

Vzhled a konstrukce

Telefon vzhledově nijak značně nevybočuje z řady toho, na co jsme bývali zvyklí kdysi. Jedná se o telefon klasické konstrukce s hardwarovou klávesnicí. Výhodou pro seniory je to, že jsou tlačítka zvětšena oproti ostatním telefonům stejných parametrů. Dále jsem volil telefon, kde bude co nejméně tlačítek (některé telefony měly ještě dvě tlačítka nad zeleným a červeným a dvě navíc ve středu telefonu). Po pravém boku se nachází tlačítko a mnozí z nás, kteří jsou tímto tlačítkem zvyklí zapínat displej budou na omylu. Jedná se tedy totiž o tlačítko ke spuštění svítilny. Dojde k tomu tak, že toto tlačítko déle podržíte a zvukově budete notifikováni. Samotná svítilna se poté nachází na hraně horní.

20141126_145944 20141126_150209 20141126_150258

SOS tlačítko je umístěno na straně zadní společně s hlasitým reproduktorem. Na straně spodní můžeme najít vstup pro nabíjecí konektor a piny pro dok. Zmíněný dok byl taky jeden z výběru tohoto zařízení. Zasunutí telefonu do doku hodnotím velmi kladně. Škoda jen, že je dok velmi odlehčen a není až tak stabilní na stole, nicméně se nejedná o velkou výtku. Větší výtku bych měl k délce samotného nabíjecího kabelu, která bohužel není moc významná. Tyto detaily si myslím, že jsou pro tento druh zařízení velmi důležité.

V samotném balení tedy nacházíme telefon, baterii, dok s nabíjecím kabelem (USB + konektor do zásuvky) a návod. Světe div se, i po několika letech jsem musel kvůli některým věcem nahlédnout do návodu. Kdyby to bylo u nějakého sofistikovanějšího zařízení, nedivím se. Ale u telefonu, který by měl být jednoduchý a jednoduše nastavitelný?

20141126_150053

Displej

Displej nikoho nepřekvapí a splňuje své základní předpoklady. Má základní barvy a pokud budeme přemýšlet v duchu upgradu z pevné linky, tak jakýkoliv displej je významným zlepšením. Úhel pozorování hodně ztrácí, nicméně není to zásadní aspekt zkoumání tohoto druhu zařízení. Ty funkce, které by měl plnit, plní velmi dobře. Otázkou však už je jen velikost displeje. Při normálním telefonování je vše vidět dobře, ale při nastavování je vše o trošku složitější než na větších zařízeních. Na druhou stranu bude toto zařízení nastavováno pouze jednou a bude sloužit jen pro příjem a občasné uskutečnění hovoru.

20141130_154908

Výdrž baterie

Výdrž baterie je nadpozemská a nedá se srovnávat s dnešními top modely. Na druhou stranu je displej velmi malý a podstatně méně kvalitní, takže se není čemu divit. Výdrž tohoto telefonu je několikadenní až týdenní. Samozřejmě záleží na frekvenci používání, nicméně i přes vyšší používání se dostanete na velmi pěkné hodnoty, a to i přes to, že baterie má kapacitu pouhých 600 mAh.

Funkčnost a využitelnost

Funkčnost a využitelnost? Dobrá otázka. Jedná se o seniorský telefon, mělo by zde být vše velmi intuitivní a lehce nastavitelné, je tomu opravdu tak? No, neřekl bych. Problém číslo jedna byl ten, že když chcete změnit cokoliv, co má v nabídce výběr zleva doprava a zprava doleva máte na první pohled smůlu. Normálně by to problém nebyl, kdyby bylo středové tlačítko také na tyto strany, ono je však bohužel nahoru a dolu viz obrázek.

20141130_154853

A jak se to řeší? No, chytrá knížka poradila, že tlačítky. Takže nahoru 2, dolů 8, potvrzení 5 a slavné doleva doprava 4 a 6. Ještě že toto nastavení se dělá jednou a starší lidi moc netrápí, ale i tak, například rádio (které velmi oceňuji, že hraje bez sluchátek a čehokoliv navíc) je nutné nějakým způsobem ovládat.

Největší problém byl však při nastavování zásadních věcí telefonu. O čem mluvím? O rychlé volbě a tlačítka SOS. Takže rychlá volba, prohledal jsem celou aplikaci pro kontakty, několikrát a velmi důkladně, nic. Prohledal jsem milionkrát nastavení a všechny jeho položky, nic. To samé při tlačítku SOS, ani v kontaktech ani v nastavení. S vypětím všech sil mě už ani nenapadlo se podívat do položky Organizér s obrázkem kalendáře… Viz obrázek níže. Ano, překvapivě se toto nastavení skrývá zde. Poté už tyto položky dokáže nastavit každý.

20141130_154820

Zhodnocení aneb doporučuji či ne?

I přes problémy s tímto zařízením jsem s výběrem spokojen. Je to zařízení, které nahrazuje již zmíněnou pevnou linku. Cena je velmi příjemná a náklady za telefonování budou razantně sníženy. Výhoda je menší počet tlačítek, která jsou velikostně větší. Dok hodnotím velmi kladně a i přes to, že není nutné zařízení nabíjet každý den, se hodí. Rychlá volba je zásadní a ulehčí babičce život.

Tlačítko SOS funguje a přednastavené smsky chodí na předem definovaná čísla. Dokonce SMS chodí pravděpodobně zdarma, protože SIM karta nemá žádný kredit. Tak či onak se jedná o velmi dobrý kup a výměnou za mé zařízení bych měl těchto telefonů 22. Ještě musím dodat, že se jedná o dvou simkové zařízení, což se může hodit, my tuto funkci prozatím nevyužijeme.

Tomáš Rygl
Tomáš Rygl
Inženýr vysoké školy zaměřené na ekonomii, který je fanouškem mobilních technologií. Mezi nejoblíbenější společnosti Tomáše patří Google, Samsung a Apple.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře