Čím dál častěji se objevují aplikace, které jsou schopné měřit informace a výkony při sportovních aktivitách. Pro někoho nepotřebné údaje, pro někoho však cenné poznatky, díky nimž získají přehled o své kondici nebo si přizpůsobí tréninkový plán. Nabízíme recenzovaný výběr tří tzv. sportstrackerů, který vám pomůže s volbou toho nejlepšího.
Všechny tři aplikace fungují na principu GPS, takže se nemusíte bát, že byste k jejich používání museli přikupovat nějaké doplňky ? výjimkou jsou čidla na měření tlaku. Bez nich potřebný údaj o tepové frekvenci nezjistíte. Ceny těchto produktů jsou různé a každá služba je nabízí ve svém e-shopu.
Runtastic
Úvodní tutorial představí v krátkosti celou aplikaci, její výhody či historii. Poté vyskočí okno s informací, která potěší zákazníky Vodafonu. Právě pro ně jsou některé běžné zpoplatněné výhody z Runtastic zadarmo ? např. žádné reklamy, vlastní povzbuzování, hudební přehrávač, motivační písničky nebo geotagging. Pro zaregistrované uživatele jsou k dispozici na stránkách runtastic.com tréninkové plány od německého trenéra Dietmara Baumanna. Ovšem jsou zpoplatněné. Cena se pohybuje okolo 20? pro běžné zákazníky. Runtastic dále nabízí prémiový učet Gold, jehož roční poplatek je necelých 50?. Vždy se najde způsob jak z lidí vylákat peníze. Nabízené výhody za takovou částku nejsou nějak ohromující.
K samotné službě Runtastic. Zprvu doporučuji konfigurovat nastavení. Zvolte si traťové jednotky či teplotní jednotky. Zapněte nebo vypněte službu Power Saving Mode, která šetří výdrž baterie na úkor častější aktualizace dat. Přizpůsobte nastavení zvuků, podporu sluchátek nebo se propojte sociálními službami. Výběr měřených aktivit u Runtastic čítá okolo třiceti sportů. Můžete si permanentně nastavit jeden nebo zaškrtnout políčko ?zeptat se? a sport volit před začátkem relace.
Co všechno se měří? Při spuštěné relaci lze sledovat údaje o průměrné rychlosti, spálených kalorii, nadmořské výšce nebo východu a západu slunce. Údaj o vzdálenosti nebo času stráveným aktivitou je samozřejmostí. Nechybí možnost ovládání hudebního přehrávače nebo pohled do mapy či na kompas.
Po skončené relace vyskočí hodnotící formulář celého závodu. V prvním bodu kliknete na smajlíka podle toho jak se cítíte. V druhém vyberete terén, dále počasí, teplotu a můžete také připsat poznámku nebo doplníte údaj o tepové frekvenci.
Hudební přehrávač je propojený s knihovnou ve vašem telefonu. Často se mi s ním nepovedlo úplně domluvit a výběr povzbuzovacích písniček od samého začátku se mnou nekomunikuje. V mých očích je to velké zklamání. Písničky ke sportu patří. Třeba to bylo rukama a vy budete mít vetší štěstí.
Spotřeba baterie se pohybuje přibližně 2% za 10 minut a u dalších dvou recenzovaných služeb je přibližně stejná. Popravdě očekával jsem o trochu víc, ale tento fakt mě velmi příjemně překvapil a změnil můj skeptický pohled na tyto aplikace.
Hodnocení 8/10
Za velký výběr sportů a množství měřených údajů získává vysoké hodnocení. Na druhou stranou je pro mě zklamáním hudební přehrávač, který se mi nepodařilo zprovoznit. Jinak se ale jedná o univerzální sporttracker jehož služby doporučuji.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Runtastic/“/]
Odkazy na stažení: (zdarma)
Nike +
Nejznámější aplikací a průkopníkem sporttrackerů se stala aplikace od světoznámé sportovní značky Nike. Z pohledu širšího využití je škoda, že tato aplikace je pouze na běhání. Co tedy nabízí?
Nastavení je velmi podobné jako u Runtastic. Audio nastavení, osobní údaje, odpočítávání atd., vše funguje na podobném někdy totožném principu.
Jak už bylo na začátku zmíněno, Nike+ je pouze na běh. Můžeme si tedy zvolit ze čtyř typů běhu. Basic run kde běžíme nezávisle na čase nebo vzdálenosti. Distance run je o překonání posledního běhu nebo o překonání vzdálenosti za lepší čas. Time run je na stejný způsob jako distance run, avšak zde se zadává čas. Poslední speed run, čili rychlostní záležitost.
Další volitelné položky jsou kosmetického rázu. Výběr terénu, hudby z playlistu nebo povzbuzování od přátel na Facebooku.
Při spuštěné relaci toho moc z úvodní obrazovky nevyčteme. Pouze základní údaje o odběhnutém čase, vzdálenosti a rychlosti. Tam kde jsem srazil body Runtastic, tam je zase přidám Nike+. Zabudovaný hudební přehrávač nezlobí a dokonce mi jde povzbuzovací písničky vybrat do jednoho playlistu. I u této aplikace si po běhu můžeme poznačit nějakou odezvu a to pouze v podání emotikony.
Hodnocení 4/10
Nike+ toho moc nepředvedl. Pozitivní bod za fungující přehrávač. To je tak jediné. Co se týče dat tak velmi osekaný sporttracker, který toho moc neprozradí. Na druhou stranu tuto aplikaci spíše uvítají ti, co se více soustředí na běh, než na kontrolování obrazovky svého telefonu a jásání při každé spálené kalorii.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Nike/“/]
Odkazy na stažení: (zdarma)
Sporttracker
K dostání snad na všechny platformy prezentované na našem webu. Na App Store má nejvyšší počet hodnocení s výsledkem pět hvězd z pěti. Podívejme se, jestli právem.
S nastavením si moc nevyhrajete. Přepínání z mílí na kilometry, doprovodný hlasový komentátor a propojení do sport-tracker.com. Toť vše.
K výběru z dvanácti základních sportů nemám připomínky. Velkou výhodou oproti všem ostatním aplikacím má Sporttracker ve funkci automatické pauzy. Relace přestane měřit, pokud rychlost pohybu klesne buď pod 2 km/h nebo 5 km/h. Záleží na nastavení. A s vychytávkami se nekončí. Pokud se vám špatně dívá na tmavou obrazovku, můžete přepínat její podsvícení ikonou sluníčka v pravém horním rohu. Vedle ní zároveň najdeme ikonu foťáku. Tato služba je také ojedinělá a velmi chválena. Není jednodušší způsob dokumentace než něco vyfotit.
Když obrátíme pozornost na samotnou měřenou relaci, tak toho Sporttracker nabízí víc než dost. Navrchu úvodní obrazovky relace je mapa, která zaznamenává pohyb. Aktuální informace o čase a vzdálenosti najdeme hned pod ní. Tvůrci aplikace logicky tyto údaje dali ve větší velikosti, protože zpravidla to nás při běhu zajímá nejvíce. Už menší velikostí jsou dopsány údaje o průměrné a aktuální rychlosti, nadmořské výšce, spálených kalorii. Nechybí ani údaj o západu slunce a východu slunce. Západ slunce je dokonce odpočítáván.
Když posuneme nabídku údajů na třetí list tak můžeme porovnat čas za určitou vzdálenost. Vzdálenosti se automaticky počítají po kilometrech, ale můžeme je stopovat i manuálně a to tlačítkem LAP. Závěrečný list, tedy čtvrtý nabízí graf závislosti rychlosti na nadmořské výšce.
Kompletní záznamy se všemi údaji včetně obrázků a mapy najdeme pod položkou Diary. Je na nás pokud výsledky sdílíme či nikoliv. Poslední službu, kterou Sporttracker nabízí je Explore. Po rozkliknutí máme před sebou mapu s různě barevnými tečkami znázorňující ostatní uživatele. Každá barva je přiřazena jinému sportu, takže i tímto způsobem můžeme zjistit, co se v našem okolí pohybuje za sportovce. Pochopitelně ne každý službu používá a údaje jsou spíše orientačního rázu.
Hodnocení 8/10
Vývojáři mysleli na přizpůsobení aplikace sportovcům po všech stránkách a řada vylepšení je toho důkazem. Absence rozšířených možností v nastavení není směrodatná. I bez něj funguje vše jak má. Podle mého, výběr sportů je dostačující a každý si přijde na své. Své hodnocení Sporttracker na App store nedostal pro nic za nic a i před námi jej obhájil.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Sporttracker/“/]