Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůRecenzeRECENZE VVVVVV: Zábavný test trpělivosti

RECENZE VVVVVV: Zábavný test trpělivosti

Tři a půl hodiny herního času, 1766 smrtí a menší klubíčko mozkových nervů. Takovou cenu zaplatil autor této recenze za dohrání nezávislé retro arkády VVVVVV. A přísahá, že se celou dobu výborně bavil.

Začalo to před čtyřmi lety jako flashovka pro Windows i Mac a ihned po svém vydání vzbudila nadšené ohlasy hráčů i kritiky. O rok později se objevila Linuxová verze a po přistání Mars Roveru na rudé planetě si ji mohli zahrát všichni majitelé Nintenda 3DS.

Teď se návyková skákačka VVVVVV nezávislého vývojáře Terryho Cavanagha objevuje i na mobilních platformách Android i iOS. A my můžeme konstatovat, že mobilní verze z kouzla té velké neztratila vůbec nic.

Screenshot_2014-06-29-20-38-47

Všechno to začíná jako béčkový sci-fi thriller. Kapitán Viridian a jeho posádka si vesele plují dvojrozměrným Vesmírem ve své dvojrozměrně vesmírné lodi, když jsou chyceni do víru tajemné síly. Při pokusu o evakuaci se ale všichni ocitnou v alternativní dimenzi, jsou odděleni od sebe a rozprášeni po celém jejím prostoru. A, hádáte správně, vaším úkolem v kůži Viridiana není nic jiného, než nalézt kdesi v neznámém Vesmíru nejdříve loď samotnou, a poté všechny podřízené.

O příběh tu logicky příliš nejde, i když průpovídky členů posádky občas hraní zpestřují. Tím hlavním je pochopitelně herní princip, který je geniálně jednoduchý. Protože se nacházíme v jiné dimenzi, klasická pravidla gravitace tady neplatí. Přesněji řečeno: Viridian si může vybírat, jestli se bude pohybovat po stropě nebo podlaze (případně podlaze nebo stropě).

Obracet gravitace jde zcela libovolně, zato skákat Viridian neumí. Je tak na hráči, aby s ohledem na terén zvolil ve správný okamžik správnou stranu obrazovky, aby se nebohý kapitán nenapíchl na některý z ostnů, nebyl zabit velkým červeným robotem nebo se prostě někde v tom obrovském prostoru, který neznámá dimenze nabízí, neztratil.

Screenshot_2014-06-29-20-33-57

Na banálním principu vývojář Terry Cavanagh vystavěl osm úrovní, k jejichž překonání budete potřebovat především rychlé reakce a dostatek času – VVVVVV totiž patří rozhodně mezi ty obtížnější hry, které rády zkouší vaši trpělivost plnými doušky. Málokterou z hromady místností projdete napoprvé, u některých se zaseknete i na několik dlouhých minut.

Přesto ale mohou být kardiaci v klidu – zuřivá frustrace nepřichází, protože hra vaši pozici ukládá opravdu často, před každou větší překážkou. Výhodou mobilní verze je pak to, že při čekání na autobus můžete odolávající místnost zkusit během pár minut pokořit, hru za chvíli vypnout a příležitostně tak pokračovat dál a dál, rozkládat zklamání z vlastní neschopnosti (či naštvání na sadistického vývojáře) na kratší úseky.

Screenshot_2014-06-30-21-00-01

U VVVVVV se tak projevuje klasický psychologický efekt, který máme na těžkých hrách tak rádi – pocit vítězství a satisfakce z překonání problému. Ten se dostavuje pravidelně a je hnacím motorem hratelnosti. Hodně přidává také docela rozumná křivka nárůstu obtížnosti, výtečná retro grafika (s neméně výtečným osmibitovým soundtrackem – ve hře je navíc i jukebox) a vysoká znovuhratelnost.

V základních osmi úrovních můžete zkusit najít všechny skryté předměty (jeden se nachází v nejtěžší místnosti vůbec), zdolávat jednotlivá kola na čas a opravdoví flegmatici mohou celou hru zkusit projít jen s jedním životem. Kromě toho ještě ve VVVVVV najdete sadu úrovní vytvořených hráči, pár miniher a režim “flip”, který převrátí strop a podlahu. Herní doba z úvodu se tak může protáhnout ještě na řádově delší.

Screenshot_2014-06-30-21-08-20

Ovládání se na mobily povedlo přenést poměrně dobře – v levé části obrazovky pohybem prstu pohybujete postavou vlevo či vpravo a dotykem na pravé prohazujete gravitaci. Občas je sice mírně nepřesné a způsobí nechtěnou smrt, u drtivé většiny herních módů to však nevadí.

Pokud by vám přece jen základní nastavení nevyhovovalo, nabízí VVVVVV ještě dva další způsoby, a to včetně tradičních virtuálních tlačítek. Po technické stránce není hře, tedy kromě místy nepříjemného občasného krátkého zaseknutí při načítání nové obrazovky, co vytknout – všechno funguje, jak má.

Za VVVVVV zaplatíte necelých šedesát korun. Pokud nemáte nic proti arkádám a chcete zkusit něco trochu náročnějšího a méně tradičního, neuděláte s touhle hrou rozhodně chybu. A abychom měli svoje doporučení pojištěné, jak se VVVVVV hraje můžete zkusit přímo tady ve webovém prohlížeči. Tak na viděnou v alternativním Vesmíru. A dejte vědět, kolikrát jste umřeli vy.

[appbox googleplay air.com.distractionware.vvvvvvmobile]

[appbox appstore id880645949]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/VVVVVVV/“/]

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře