Vodafone si stěžuje na Cetin u antimonopolního úřadu kvůli pevnému internetu


Vodafone si stěžuje na Cetin u antimonopolního úřadu kvůli pevnému internetu

Operátor Vodafone dal k antimonopolnímu úřadu podnět, aby prošetřil společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) kvůli možnému zneužívání dominantního postavení na trhu pevného internetu xDSL.

CETIN má svou novou velkoobchodní nabídkou porušovat principy hospodářské soutěže a jako dominantní hráč diskriminovat alternativní operátory na trhu. Vodafone to uvedl v tiskové zprávě.

V nové velkoobchodní nabídce CETIN zvýšil cenu za zřízení jedné přípojky xDSL z jedné Kč na 1258 korun a zdražil i některé další služby. Podmínky nastavené v nové velkoobchodní nabídce jsou podle Vodafonu výhodné pouze pro operátory s velmi širokou zákaznickou bází, tedy především pro vlastnicky propojenou společnost O2. Vodafone musel zvýšení velkoobchodních cen promítnout do svých koncových cen, a proto od poloviny února zavedl aktivační poplatek pro nové zákazníky xDSL ve stejné výši, jako mu začal účtovat CETIN.

„Vodafone o nových podmínkách se společností CETIN aktivně jednal a stále jedná. Obrátili jsme se také na Český telekomunikační úřad, který má za úkol podporovat rozvoj hospodářské soutěže v telekomunikacích. Vzhledem k tomu, že CETIN je dominantním poskytovatelem pevného internetového připojení, ČTÚ by v této věci měl uplatnit cenovou regulaci a zajistit tak rovný přístup ke službě,“ uvedl generální ředitel Vodafonu Balesh Sharma.

Vodafone již vůči společnosti O2 ještě před oddělením CETIN uplatnil náhradu škody ve výši 385 milionů Kč vzniklou v důsledku dosavadního zneužívání dominantního postavení na trhu xDSL. O2 i CETIN ovládá skupina PPF.

vodafone

Zdroj: ČTK

The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.