Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkyVíce než milion účtů Google ohroženo novým malwarem Gooligan

Více než milion účtů Google ohroženo novým malwarem Gooligan

Check Point odhalil masivní narušení bezpečnosti účtů služeb společnosti Google. Nová kampaň Gooligan rootuje zařízení se systémem Android a krade e-mailové adresy a uložené ověřovací tokeny. S těmito informacemi mohou útočníci získat přístup k citlivým uživatelským datům z Gmailu, Fotek Google, Dokumentů Google, Google Play a G Suite.

Mobilní výzkumný tým Check Pointu poprvé zaznamenal Gooliganův kód ve škodlivé aplikaci SnapPea minulý rok. V srpnu 2016 se objevila nová varianta malwaru a od té doby infikoval denně minimálně 13 000 zařízení. Asi 57 % z těchto zařízení se nachází v Asii a asi 9 % v Evropě. Unikly informace o stovkách e mailových adres spojených se společnostmi z celého světa. K infikování zařízení dojde, pokud uživatel stáhne a nainstaluje Gooliganem nakaženou aplikaci na zranitelném zařízení se systémem Android nebo klikne na nebezpečný odkaz ve zprávě použité k phishingovému útoku.

Check Point s informacemi o kampani okamžitě informoval bezpečnostní tým Googlu. Ten následně kontaktoval postižené uživatele a zrušil jejich tokeny, odstranil aplikace spojené s malwarovou rodinou Ghost Push z Google Play a přidal nové vrstvy ochrany do technologie ověřování aplikací. Malware ohrozil i účty a zařízení českých uživatelů.

unnamed

„Tato krádež informací o více než milionu účtů Googlu nemá obdoby a je to další etapa kybernetických útoků,“ říká Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point.

unnamed (1)

Check Point nabízí bezplatný online nástroj, který umožňuje uživatelům systému Android zkontrolovat, jestli byla narušena bezpečnost jejich účtu.

Klíčová zjištění:

– Kampaň infikuje 13 000 zařízení každý den a jako první způsobila root více než 1 milionu zařízení
– Stovky e-mailových adres jsou spojeny s podnikovými účty z celého světa.
Gooligan cílí na zařízení se systémem Android 4 (Jelly Bean, KitKat) a 5 (Lollipop), které představují téměř 74 % aktuálně používaných zařízení Android
– Jakmile útočníci získají kontrolu nad zařízením, generují tržby podvodným instalováním aplikací z Google Play a hodnotí je jménem obětí
– Každý den Gooligan instaluje na kompromitovaných zařízeních minimálně 30 000 aplikací, což je více než 2 miliony aplikací od začátku kampaně

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře