Pátek, 10 května, 2024
DomůNovinkyVeřejné wifi sítě využívá 94 % Čechů, každý druhý na nich provádí...

Veřejné wifi sítě využívá 94 % Čechů, každý druhý na nich provádí citlivé aktivity

V Česku jsou k dispozici desítky tisíc veřejných wifi sítí. A Češi je využívají rádi. K veřejným wifi se podle průzkumu Digitální pevnosti připojuje 94 % Čechů, každý pátý dokonce několikrát denně. Veřejná wifi přitom podle odborníků představuje velké riziko, útočníci přes ni snadno mohou získat přístup k citlivým datům, jako jsou například hesla do internetového bankovnictví nebo přístupové údaje na sociální sítě.

Počet veřejných wifi sítí v Česku se každým rokem zvyšuje, kromě restaurací, kaváren, nádraží a hospod je postupně zavádějí i obce a města do svých ulic. K veřejně dostupné wifi síti, tedy mimo domov nebo práci, se připojilo 94 % dospělých Čechů. Pětina Čechů se k veřejné wifi připojuje několikrát denně, 27 % několikrát týdně a 23 % několikrát měsíčně. Veřejné wifi sítě častěji využívají mladí lidé do 35 let.

Češi se přitom nejčastěji připojují v restauracích a kavárnách, v obchodních centrech a hospodách. Tato místa si ale často vybírají i útočníci, kteří mohou snadno vytvořit falešnou wifi síť, a získat tak přístup ke komunikaci ve všech připojených zařízeních.

Téměř polovina Čechů (49 %) v průzkumu přiznala, že na veřejných sítích provádí i citlivé aktivity, jako je například zadávání hesel, internetové bankovnictví nebo posílání intimních fotek. Častěji takto riskují lidé do 35 let, starší uživatelé jsou opatrnější.

Problém je, že útočníci se přes veřejnou wifi mohou dostat k obsahu e-mailů, do bankovních účtů i k fotkám dětí z dovolené a oběti se to přitom obvykle ani nedozví. Lidé, kteří se na veřejné wifi připojují pravidelně, by si měli častěji měnit všechna hesla u všech služeb, které používají.

Studii si nechal vypracovat nový český projekt Digitální pevnost, který vzdělává veřejnost o bezpečném chování v digitálním světě. 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře