Čtvrtek, 18 dubna, 2024
DomůNovinkyVědci z Michiganské univerzity vyvinuli prototyp tabletu, který umí zobrazovat Braillovo písmo

Vědci z Michiganské univerzity vyvinuli prototyp tabletu, který umí zobrazovat Braillovo písmo

Mobilní technologie nám usnadňují každodenní činnosti. Bohužel stále existují skupiny lidí, které je z různých důvodů používat nemohou. Mezi ně patří i zrakově postižení, právě jim se ale blýská na lepší časy.

Vědci z Michiganské univerzity totiž vyvinuli dotykový displej, který dokáže zobrazovat Braillovo písmo. To by sice nebylo kdovíjak zvláštní, vždyť zařízení s touto možností již existují. Problém je, že veškerá dostupná zařízení jsou velmi drahá, nehledě na to, že zobrazují pouze jediný řádek.

Jak podotkl jeden z vývojářů, na jeden řádek nelze promítat složitější údaje, jako jsou grafy. A vlastně i samotné čtení textu je v takovém případě velmi omezené, neboť dokáže zobrazit vždy jen pár slov předem.

Nově vyvinutý displej je v tomto světle naprostým průlomem. Za pomoci tisíců „bublinek“, které díky vzduchu či tekutině na displeji vytvoří požadované „nerovnosti“, displej dokáže zobrazit 5 až 6 řádků a to navíc velmi rychle.

Bohužel i v případě tohoto zařízení jsou výrobní náklady stále příliš vysoké. Odhadovaná cena takového tabletu činí 55 000 dolarů (tedy asi 1,4 milionu korun). Práce na zařízení proto ani nyní nekončí – vědci musí přijít na způsob, kterak náklady snížit na minimum, aby se tablety s Braillovým písmem dostaly i mezi běžné lidi.

https://www.youtube.com/watch?v=M7Gl2qF9Eds

Zdroj: Big Think

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře