Sobota, 13 dubna, 2024
DomůNovinkyVědci se chystají udělat z našich smartphonů systém na varování před zemětřesením

Vědci se chystají udělat z našich smartphonů systém na varování před zemětřesením

Za několik posledních let na sebe chytré telefony vzaly funkci fotoaparátu, videokamery, budíku, krokoměru a dalších, dříve samostatně stojících zařízení. Skoro by to mohlo vést k myšlenkám, že nové uplatnění pro ně už nenajdeme. To by ovšem bylo naprosto mylné. 

Vědci z Chile kupříkladu přišli s velmi dobrou myšlenkou využít smartphone jako indikátor nastávajícího zemětřesení. Systém by měl spolupracovat s gyroskopem, ale také s GPS, připojením k internetu a akcelerometrem. Po prvním zaznamenaném otřesu by potom na softwarové bázi měl umět vyhodnotit nebezpečí a to včetně síly zemětřesení a jeho ohniska. Díky těmto informacím by tak lidé byli na hrozící nebezpečí upozorněni, ale zároveň by získali cenné informace o tom, kterým směrem vede cesta do bezpečí.

Diskutuje se také o tom, že by se získané údaje střádaly na jednom místě, díky čemuž by lidé mohli být na hrozící nebezpečí upozorňováni skrze aplikaci i bez toho, že by se sami aktuálně nacházeli v postižené oblasti.

Zařízení na detekci přicházejícího zemětřesení jsou velmi nákladné, takže nález levnější alternativy by pomohl jednotlivcům, ale i samotným státům. Vědci se přitom opírají o skutečnost, že smartphony jsou mezi lidmi zdaleka nejrozšířenější spotřební elektronikou.

První experimenty s detekcí zemětřesení prostřednictvím smartphonů by se měly uskutečnit v Chile. Zúčastní se jich několik komerčních smartphonů s externím GPS čipem, díky němuž vědci získají přesnější informace o poloze zařízení a zlepší tak spolehlivost systému. O dalším vývoji experimentu vás budeme informovat průběžně.

Philippines Earthquake   XBM135

Zdroj: Phone Arena

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře