Ústí City Hackathon, kreativní víkendový maraton, v němž účastníci z dostupných dat z dopravní infrastruktury řešili problémy města v duchu konceptu smart city, v neděli vyhlásil vítěze. Jako nejlepší vyhodnotila odborná porota projekt jízdních dokladů v podobě čipové karty, která umožní městu získávat detailní data z ústecké dopravy.
49 hodin, 39 účastníků, 9 týmů a data z dopravní infrastruktury města Ústí nad Labem a map. To jsou základní údaje Ústí City Hackathonu na téma chytré město a chytrá doprava, vůbec prvního hackathonu v Ústeckém kraji, který pořádalo Inovační centrum Ústeckého kraje od pátku 2. června do neděle 4. června. Hackathon je celosvětově úspěšný formát, v němž 3-5členné týmy složené z programátorů, designérů a kreativních lidí dostanou množství dat a z nich během víkendu musí vymyslet a zrealizovat nějaké vylepšení pro ostatní. Data pro Ústí City Hackathon poskytla společnost Seznam a především Dopravní podnik města Ústí nad Labem a tak téma znělo chytré město, chytrá doprava.
A jak kreativní víkendový marathon dopadl? Jako nejlepší vyhodnotila odborná porota projekt jízdních dokladů v podobě čipové karty, která umožní městu získávat detailní data z ústecké dopravy a přispět tak k jejímu vylepšení. Druhým z oceněných projektů byl „Inteligentní agregátor“ – informační portál, který upozorní občany na mimořádnosti a novinky z místa, ve kterém se právě nacházejí. Prostřednictvím aplikace se tak každý může snadno a rychle dozvědět o hrozbě povodně, zhoršení stavu ovzduší či o blížícím se termínu čištění ulic. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesla aplikace „Easy MHD“, která vyhledá turistům trasu a spoj z místa na místo bez nutnosti znalosti názvů a poloh nejbližších zastávek a umožní i nákup jízdenky. Cenu diváků a ostatních soutěžících si odnesla mobilní aplikace, která uživatelům posílá upozornění, aby nepropásli konkrétní dopravní spoj.
„Jsem opravdu nadšená z představených projektů. Řadu z nich je možné prakticky hned uvést do praxe, aby mohli sloužit občanům města. Překvapila mě také energie a inteligence mladých lidí, s jakými skvělými nápady přišli. Je nyní na nás, abychom přispěli k využití jejich nápadů a oni neztratili motivaci,“ uvedla Věra Nechybová, primátorka města Ústí nad Labem, jež spolu s Ústeckým krajem poskytlo akci záštitu.
„Navštívil jsem poslední dobou několik hackathonů a musím říci, že ten ústecký byl bezkonkurečně nejlepší. A to jak počtem účastníků, tak především jejich energií a skvělými nápady. Spojili jsme se dokonce s jedním z projektů, kde pomůžeme s jeho realizací,“ uvedl Jan Bizík z Laboratoře Nadace Vodafone, která byla generálním partnerem Ústí City Hackathonu.
Na úspěch jednoho z prvních ústeckých hackathonů hodlá Inovační centrum navázat. „Zhruba za půl roku plánujeme tuto akci zopakovat. Jsme rádi, že se díky skvělým nápadům soutěžících podařilo poukázat na využitelnost a důležitost otevřených dat. Věříme proto, že jich bude v budoucnu přibývat a tím se podaří přiblížit Ústí nad Labem ještě více ke konceptu „smart city,“ dodal Tomáš Siviček, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.