Čtvrtek, 9 května, 2024
DomůNovinkyUnikátní panoramatická fotka Prahy má velikost 500 gigapixelů

Unikátní panoramatická fotka Prahy má velikost 500 gigapixelů

Na festivalu Maker Faire Prague byla právě představena největší panoramatická fotografie Prahy, která kdy vznikla. Jedná se o 360° snímek pořízený při opravě Staroměstské radnice, přímo z vrcholu její věže.

Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffreyho Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení 500 gigapixelů. Na vytvoření takové fotografie bylo zapotřebí přes 8 000 fotek, přičemž každý snímek měl 50 megapixelů. Pro práci s tak obřím množstvím dat pomohla nová stanice Fujitsu CELSIUS se 128 GB RAM a rychlými disky.

Fotografie vystavená na MakerFaire je vytištěná na ploše 3 metry na výšku a 50 metrů na délku a je uchycena na speciální konstrukci, která tvoří kruh s průměrem 16 metrů kolem diváka. Návštěvníci se mohou podívat na obrovské detaily fotografie zblízka a hádat, které části města jsou vidět. Zároveň je na místě i několik VR headsetů Fujitsu, které se normálně používají v průmyslu a diváci se budou moct podívat i ve virtuální realitě z místa, kam se nikdy nedostanou, tedy přímo ze střechy Staroměstské radnice.

„Jsem moc rád, že se podařilo tento projekt za naší podpory zrealizovat, protože nabízí zcela unikátní zážitek. Až skončí Maker Faire, budeme uvažovat o stálé expozici tohoto díla v rámci parku Stromovka tak, aby si ho mohlo prohlédnout co nejvíce Pražanů i dalších turistů, kteří do revitalizovaného parku zamíří,“ řekl radní pro oblast kultury Jan Wolf.

Samotnou fotografii si můžete přijít prohlédnout přímo na festival Maker Faire Prague 2018 (Průmyslový palác pražského Výstaviště) do konce víkendu, nebo později na internetu, kam bude umístěna.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře