Úterý, 7 května, 2024
DomůNovinkyUmělá inteligence Google označovala na fotkách lidi tmavé pleti jako gorily

Umělá inteligence Google označovala na fotkách lidi tmavé pleti jako gorily

Nová aplikace Google Photos přinesla nejen neomezený prostor pro fotografie zdarma, ale i vyhledávání mezi snímky za pomoci umělé inteligence. Právě automatické označování lidí na fotkách ale stojí za nepříjemností, která hraničí s rasismem.

Aplikace Fotky Google v nových verzích shlukuje fotografie podle času, ale po využití umělé inteligence také podle toho, co se na fotografiích nachází. Stačí zadat téměř jakékoli klíčové slovo: pes, kočka nebo úsměv, a zobrazí vám relevantní výsledky.

Ne vždy automatické označování ale funguje bez chybičky, upozornil na to Jacky Alcina. Tento programátor během testování umělé inteligence zjistil, že software lidi tmavé barvy pleti často zaměňuje za gorily.

Google byl o citlivém problému okamžitě informovaný a přislíbil rychlou nápravu. Z databáze aplikace zatím odstranil štítek, který byl určený pro označování goril a nyní se údajně věnuje úpravám algoritmu umělé inteligence.

gp

 

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

5 KOMENTÁŘE

  1. umela inteligencia … inak aj tak ukazuje pekne bludy … ako mne : zadam auta a tam nieco ine …

  2. Nechápu v čem je problém, vždyť na těch fotkách jsou přímo učebnicové příklady gorily nížinné…

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře