Čtvrtek, 11 dubna, 2024
DomůRecenzeUltimate Guitar Tabs: kytaristův pomocník

Ultimate Guitar Tabs: kytaristův pomocník

Z dnešní recenzované aplikace budou mít radost zejména hudebně založení jedinci, především pak hráči na kytaru – méně i více pokročilí. Obzvláště těm méně zkušeným přijde vhod, pokud budete někde mimo počítač a dostanete chuť si zahrát písničku, na kterou přesně neznáte akordy.

Trochu méně pohodlná varianta je, že sáhnete po telefonu či tabletu s připojením k internetu a akordy si vygooglíte. Anebo sáhnete po svém Androidím zařízení a zapnete Ultimate Guitar Tabs – offline databází více než 600 000 songů s texty, akordy a dalšími aspekty. Pojďme se na tohoto kytaristova pomocníka podívat blíže.

Ultimate Guitar Tabs (verze pro Android)

Bohužel ihned na úvod musím zmínit, že dnešní recenzovaná aplikace nespadá do kategorie zadarmo stažitelných, budete si muset za její stažení zaplatit. Investice to však není nijak přehnaná, základní balíček textů a akordů pro Android vás vyjde na 58 Kč. Aplikace je dále dostupná pro zařízení s iOS a Windows Phone. Mnou recenzovaná verze Ultimate Guitar Tabs je určena pro Android OS a jedná se o nejnabušenější pro balíček.

Za celým počinem stojí skupina Ultimate Guitar USA LLC, provozovatel databáze skladeb, akordů a textů na www.ultimate-guitar.com, americká obdoba českého či slovenského Supermusicu.

Poté, co se rozhodnete, kterou verzi aplikace si pořídíte a stáhnete ji, bude potřeba po prvním spuštění stáhnout offline databázi písniček. Stahování probíhá jen při prvním spuštění, takže po dalším nastartování není již být připojen k internetu.

Ultimate Guitar Tabs

UI a ovládání

Vzhledově je UI na vysoké úrovni, avšak při ovládání narazíte na velké množství možností, tudíž pro někoho může být ovládání lehce komplikované, než si úplně zvykne.

Na úvodní domovské obrazovce najdeme v horní části záložky domů, pokročilé vyhlodávání, oblíbené, balíčky tabů a nástroje. Zbytek obrazovky tvoří vyhledávací panel, zobrazení 100 nejlépe hodnocených tabů a generátor náhodných písní. Pokud budete Ultimate Guitar Tabs používat na více zařízeních, můžete si vytvořit účet a synchronizovat vaše oblíbené písničky. Stejný účel lze používat i ve webovém rozhraní, takže pokud již registraci na ultimate-guitar.com máte, nemusíte vytvářet další a pro přihlášení použijete svoji stávající.

Pokud víte, jak se vámi hledaná písmička jmenuje, můžete začít po spuštění aplikace ihned začít vyhledávat v okně na hlavní obrazovce. Při zadávání písmenek se vám budou ihned našeptávat možnosti, stačí už jen zvolit a dojde k otevření databáze dostupných akordů, tabů, pro tabů určených pro další nástroje. K lepší orientaci mezi kvalitami můžete jako registrovaný uživatel hodnotit hvězdičkami jednotlivé příspěvky.

Po načtení písničky dojde k zobrazení textu ve stejné podobě, jako ve webovém rozhraní. Pokud jsou údaje k dispozici, uvidíte, kým byl příspěvek vložen, jaké má hodnocení, o kterou písničku se jedná. Dále soupis použitých akordů a tabů, opět pokud je vložený. Pokud nevíte, jak se daný akord hraje a tento tab je modrý, tapnutím na něj se zobrazí nápověda s prstokladem.

V horním panelu se nachází doplňková ovládací tlačítka.

  • Metronom: zapne in app metronom, na kterém si můžete zvolit rytmus. Mentronom pak na pozadí počítá doby pro váš lepší rytmus.
  • Velikost textu: pokud se vám zdá být text malý nebo naopak velký, či vám není příjemný předdefinovaný font, můžete provést úpravy právě zde.
  • Tisk a sdílení: aplikace umí tisknout písničky s texty i akordy od pdf, dále můžete písničku pomocí emailu zaslat svým přátelům anebo si ji celou zkopírovat do systémové schránky a dále si s ní pak dělat, co budete chtít.
  • Automatické zalamování textu: jestliže nechcete/nemůžete posouvat displej a text ho přesahuje, pomocí této funkce zalomíte text tak, aby se neschovával.
  • Přehrání písničky z vašeho playlistu: pokud budete mít danou písničku uloženou ve svém zařízení a bude správně otagovaná, můžete si ji snadno přehrát a připomenout si například rytmus nebo tóninu hlasu zpěváka.
  • Transpozice akordů: snadné transponování akordů do jiných.
  • Automatické posouvání textu: stejné jako u webového rozhraní, využijete obzvláště ve chvíli, kdy budete hrát.

Pokročilé vyhledávání, taby, nástroje

Nyní však ještě zpět k záložkám na hlavní obrazovce. V pokročilém vyhledávání máte možnost definovat další parametry, podle kterých má být hledáno. Chcete hledat akordy, taby, pro taby, taby pro basskytaru a nebo pro bicí? Jde vám o najití celé písničky, nebo jen jejího intra? Chcete vyhledat celé album? Také můžete zvolit hodnocení, ve kterém se mají písničky vyhledávat. Můžete tak například eliminovat songy nehodnocené nebo s hodnocením špané. Jako předposlední možnost filtrování je úroveň obtížnosti hrané písničky. Jako poslední, avšak neméně důležitý filtr je filtrování stupnice, ve které se písnička hraje.

Pro ty, kteří nemají přesnou představu o písničce, ale mají svůj oblíbený žánr, jsou k dispozici tabové balíčky. V balíčcích si nejprve zvolíte, jaký žánr chcete prohlížet a následně vám Ultimate Guitar Tabs vypíše písničky odpovídající vaší volbě.

V záložce nástroje najdeme metronom, který lze také spouštět přímo z dané písničky. Dále kytarovou ladičku a databázi akordů.

[appbox googleplay com.ultimateguitar.tabs]

[appbox googleplay com.ultimateguitar.tabpro]

[appbox appstore id357828853]

[appbox appstore id404167616]

[appbox windowsphone eac379b3-1a9c-e011-986b-78e7d1fa76f8]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/guitar tabs/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře