Pátek, 19 dubna, 2024
DomůNovinkyTrump přikládá pod kotel. Nechceme obchodovat s Huawei, vzkázal

Trump přikládá pod kotel. Nechceme obchodovat s Huawei, vzkázal

Situace kolem Huawei opět nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump v uplynulých hodinách totiž popřel, že by měl v úmyslu poskytnout čínskému gigantu odklad sankcí a prodloužit mu tak možnost nakupovat nezbytně nutné komponenty od amerických výrobců. Americké ministerstvo obchodu má přitom prodloužit dočasné všeobecné povolení pro americké firmy k obchodování s Huawei na dalších 90 dní během dnešního dne.

Před návratem do Washingtonu Trump v rozhovoru s novináři uvedl: „Opravdu nechceme obchodovat s Huawei. O všem budeme rozhodovat v ne tak vzdálené budoucnosti.“ Mimo to americký prezident rovněž zopakoval, že čínská společnost představuje riziko pro národní bezpečnost USA.

I přes silná Trumpova slova je však pravděpodobné, že ministerstvo obchodu USA „dočasnou všeobecnou licenci“ o 90 dní nakonec prodlouží, a to jako gesto dobré vůle pro další obchodní jednání s Čínou. Bez zvláštního povolení Huawei nemůže nakupovat k výrobě nových produktů americké komponenty.

Huawei je jedním z největších výrobců telekomunikačních zařízení na světě. V současnosti firma čelí kritice západu za svůj údajný vztah s čínskou vládou, podnik to ale od samého začátku popírá.

Výrobce se nicméně chce s USA dohodnout na účinných opatřeních, které zaručí bezpečnost jeho produktů. Už dříve Huawei přitom uvedl, že je připraven s vládami jednotlivých zemí uzavřít dohody „nešpiclování“.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře