Středa, 17 dubna, 2024
DomůRecenzeTip: Aplikace, které oceníte na vašich cestách

Tip: Aplikace, které oceníte na vašich cestách

Zima je definitivně pryč a my můžeme s nadšením očekávat příchod jara. Již teď není nouze o slunečné dny, při kterých rtuť teploměru šplhá nad deset stupňů celsia. Pokud jste alespoň trochu sportovně založení, nebo se pouze po „zimě“ chcete protáhnout, není lepší volby než někam vyrazit na výlet – ať již po svých nebo pomocí nějakého dopravního prostředku.

Přinášíme vám tip na 10 aplikací, se kterými se na svých cestách neztratíte a které vám určitě dříve či později přijdou vhod.

Mapy.cz

Aplikaci Mapy.cz oceníte při toulkách po naší zemi. Nejobsáhlejší mapové podklady pod křídly portálu Seznam.cz již nějaký ten týden můžete stahovat do svých Androidích miláčků z Google play.

mapy.cz 1 mapy.cz 2 mapy.cz 3

Co Mapy.cz přinášejí? Především offline mapové podklady, po jejichž stažení již nikdy více nebudete potřebovat datové připojení. Pokud tedy nebudete chtít zobrazovat letecké či zimní snímky nebo používat další funkce této skvělé aplikace.

Stejně jako u webové verze, i v aplikaci pro Android můžete vyhledávat adresy, restaurace, bankomaty, zastávky MHD, ubytování a zajímavá či kulturní místa. Pro vyhledávání se ale bez dat již neobejdete. Přímo v aplikaci můžete také plánovat trasy svého výletu autem, na kole, pěšky či na běžkách.

[appbox googleplay cz.seznam.mapy]

CG Transit

CG Transit oceníte při cestování pomocí hromadných dopravních prostředků, pokud chcete mít aktuální jízdní řády po kapse a nemáte připojení k internetu.

cg transit 1 cg transit 2 cg transit 3

Vedle vyhledávání spojů umí aplikace zobrazit jednotlivé zastávky na mapě (kde už aktivní data jsou zapotřebí). Samozřejmostí je i zastávkový a linkový jízdní řád. S CG Transitem budete mít k dispozici jízdní řády autobusů a vlaků v Česku i na Slovensku. Jako bonbónek navíc pak můžete v případě potřeby stahovat řády evropských vlaků.

Aby vše nebylo tak růžové, aplikaci si můžete bezplatně vyzkoušet pouze jeden měsíc. Pak si musíte jízdní řády zaplatit. Nejedná se však o nijak závratně velké částky, které by odlehčily vaší peněžence.

[appbox googleplay com.circlegate.tt.transit.android]

NaVlak

U jízdních řádů a vývojářského studia Circlegate ještě zůstaneme. Pokud často cestujete vlakem a máte u svého operátora aktivované datové přenosy, mohla by vám přijít vhod aplikace NaVlak.

navlak 1 navlak 2 navlak 3

NaVlak je nádražní informační tabule, na které se zobrazují odjezdy vlaků s kolejemi a informacemi o zpoždění. Na nic si nehraje a je dokonale funkční. Zastávky, ze kterých cestujete častěji si můžete založit do oblíbených, kde je pak rychleji najdete (pokud vám zrovna nebude fungovat automatické přepínání stanice na základě vaší aktuální polohy).

[appbox googleplay com.circlegate.tt.navlak.android]

Foursquare

Geolokační sociální síť Foursquare nabízí pro cestovatele ohromný potenciál ve vyhledávání zajímavých míst k navštívení na základě zkušeností předešlých návštěvníků.

foursquare 1 foursquare 2 foursquare 3

Vedle evidování vlastního seznamu, která místa jste navštívili, můžete prostřednictvím aplikace sledovat své přátele a inspirovat se jejich cestováním. U každé atrakce máte možnost ohodnotit, jak jste byli spokojeni a připojit vlastní komentář pro další uživatele. Pokud dané místo v aplikaci nenajdete, lze jej snadno přímo v ní přidat.

Že jsou pro chod aplikace zapotřebí aktivovaná data je samozřejmostí. Služba vyžaduje vytvoření vlastního účtu a je zdarma.

[appbox googleplay com.joelapenna.foursquared]

Google Mapy

Mapy od společnosti Google dostupné pouze online, jak ji můžeme znát z webového prohlížeče. Vedle mapových podkladů nabízí i další funkce.

maps 1 maps 2 maps 3

Největší přidanou hodnotou aplikace Google Mapy je vestavěná navigace, pomocí které se můžete nechat navigovat při cestování v autě, MHD či pěšky. Na mapě si také můžete aktivovat zobrazení intenzity provozu, budete tak dopředu vědět, kde jsou zácpy a kterým místům se máte raději vyhnout.

Kromě standardních mapových podkladů umí aplikace přepnout na satelitní snímky a službu Google Earth.

[appbox googleplay com.google.android.apps.maps]

Jízdní řády IDOS

IDOS jsou jízdní řády se stejnojmennými datovými podklady. Aplikace nabídne stejné služby jako webové rozhraní.

 idos 1 idos 2 idos 3

Velkou výhodou oproti výše zmíněnému CG Transit je bezplatnost poskytovaných informací, respektive jízdních řádů. Pokud tedy máte aktivní datové přenosy a vyžadujete pouze snadné vyhledání informací o spojích, přičemž jste ochotni oželet vzhled a některé funkce, aplikace IDOS pro vás bude jasná volba.

[appbox googleplay cz.mafra.jizdnirady]

WeatherPro

WeatherPro je velmi přesná meteorologická aplikace, díky které budete mít přehled o aktuálním a nadcházejícím počasí vždy po ruce – ať již v aplikaci samotné nebo na widgetu na ploše.

weatherpro 1 weatherpro 2 weatherpro 3

Aplikace nabízí údaje ze 2 milionů meteostanic. Kromě standardní předpovědi si můžete zobrazit i meteosnímky, grafy teploty či vlhkosti, informace o poryvu větru, tlaku a další.

Drobnou vadou na kráse může být fakt, že WeatherPro je placený.

[appbox googleplay com.mg.android]

Waze

Pokud na své cesty vyrážíte v autě, většinou se neobejdete bez mapy nebo navigace (která je bezesporu pohodlnější volbou). Pokud nechcete utrácet za kvalitní software a přesto chcete mít k dispozici dobré mapové podklady a aktuální informace, zkuste aplikaci Waze.

waze 1 waze 2 waze 3

Waze je postaven na myšlence sociálního sdílení. Jedná se o jakousi řidičskou sociální síť, kde všichni sami sobě navzájem mapují silnice a poskytují informace o dopravě. Vše funguje online a tak pro její používání je třeba mít aktivní datové přenosy.

Co nelze Waze vytknout je fakt, že optimalizace na datové přenosy je perfektně odladěná. Přenos dat při používání aplikace je minimální.

[appbox googleplay com.waze]

Líbil se vám článek? Dejte like a sdílejte jej prosím. Máte připomínku či tip na recenzi? Zanechte komentář pod článkem.

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře