Čtvrtek, 20 června, 2024
DomůRecenzeThe Dark Knight Rises ? legendární netopýr se znovu vrací

The Dark Knight Rises ? legendární netopýr se znovu vrací

Závěrečný díl trilogie Temný rytíř se díky francouzskému studiu Gameloft dočkal své oficiální hry pro mobilní platformy. Podle slov Christophera Nolana byl Gameloft ten pravý, aby zpracoval oficiální hru k jeho filmu. Jen pro připomenutí, studio není ve vytváření oficiálních her žádným nováčkem.

Na kontě má mraky podobných her, mohu jmenovat například velké filmové trháky jako je The Amazing Spiderman, Iron man, Avatar a mnoho dalších. Pojďme se tedy vcítit do Batmana a naposledy cohránit město Gotham, před padouchy, teroristy a v neposlední řadě také před samotným teroristou Banem.

Hra má víceméně lineární příběh inspirovaný filmem. Tento příběh nám postupně odkrývá šest kapitol, které se dále dělí na jednotlivé mise. Každá kapitola obsahuje od tří do pěti misí. Navíc hra obsahuje volný režim, ve kterém si můžeme užívat ponurého města Gotham, doslova si můžeme dělat, co chceme nebo plnit úkoly, které nám přidělí policista Jim Gordon.

Hratelnost 8/10

Po spuštění hry nás čeká krátký tutoriál, kde se naučíme ovládat Batmana a jeho vybavení. Celou hrou nás doprovází Lucius a Batmanův sluha Alfréd, kteří pomáhají Batmanovi s plněním úkolů. Vlevo nahoře je umístěna mini mapka, na které vidíme blížící se nepřátele a taky náš cíl. Mapka hodně usnadňuje pohyb po městě. Nebudu sám, když řeknu, že nejvíce jsem se těšil na získání Batu a Bat-Podu, který po odemčení můžeme používat kromě misí i ve volném režimu.

Obě tato vozidla se ovládají podobně jako lítání s Batmanem. Vraťme se ještě k příběhu, mohu prozradit, že Batman v průběhu hry postupně odkrývá konspiraci, které se kolem něho děje, a o které se dozvídá až jako poslední.

Ve hře se vyskytuje i Catwomen, u které se snaží odhalit její záměry. Příběh je zajímavý, ale hra je velmi lineární. Je dobře, že je ve hře implantován systém hlavolamů, které ji doplňují. Tyto hlavolamy se vyskytují například u zamčených dveří apod. Některé jsou řádně zapeklité, takže je štěstí, že hra nabízí neomezené množství pokusů. Dále se mi líbilo, že kromě nepřátel na mě zaútočil i civilista, a snažil se mě překvapit s šperhákem v ruce. Bohužel, co se týče nepřátel, moc inteligence na začátku nepochytili, takže klidně můžete utíkat proti vojákovi s puškou a ani ho nenapadne po vás nevystřelit.

Postupem času se budou protivníci zlepšovat, budou nosit kevlarové vesty, mít útočnou puški a podobně, takže předchozí postup už nebude účinný a od toho pro nás Gameloft připravil Tech Shop. V podstatě je to obchod, kde si můžeme nakupovat lepší vybavení, zbraně a dále je vylepšovat. Obchod nabízí mnoho vychytávek, jako jsou různé typy granátů, vylepšení pro samotného Batmana jako je neslyšná chůze a tak bych mohl pokračovat dlouho. Bohužel obchod je velmi silně napojený na reálné peníze. Takže, kdo chce hru dohrát až do konce, musí si připravit nějaké ty peníze navíc. A že se nejedná o malé částky! Ceny začínají na $1.99 a končí na neuvěřitelných $99.99!

Vzhledem k velikosti hry, která činí cca 900 MB, hru provází poměrně delší čekání mezi misemi. Hra byla testována na iPadu 2.

Grafika a zvuky 7/10

Od Gameloftu jsem zvyklí na špičkové grafické zpracování a Temný rytíř není výjimkou. Rozlehlé noční ponuré město s převážně bouřkovým počasím vypadá velmi hezky. Opravdu při hraní hry zažíváme atmosféru města Gotham ? Gameloft ho ztvárnil skvěle. Město je plné mostů, mrakodrapů a temných uliček. Na ulici nepotkáme moc lidí, a když ano, tak Banovi pomocníky. Občas odněkud, opravdu jsem nepřišel na to odkud, vybíhá z ničeho nic civilista a utíká do dáli, kde se zase ztratí. Pochvalu si zaslouží i zpracování deště a dále například oheň, opravdu připomíná oheň. Žádné sekání nebo zamrzání se ve hře nevyskytuje. Avšak v menu hry může na nějakou plynulost zapomenout. Je velmi zarážející pomalá odezva jednotlivých položek, vzhledem k hladkému a plynulému průběhu hraní. Dále mě občas překvapilo, že po souboji na okraji střechy zůstane mrtvé tělo vojáka ležet ve vzduchu, nebo že vojáci po chvilce zmizí.

Je zvláštní, že hrou nás nedoprovází originální soundtrack z filmu, což by jistě umocňovalo herní zážitek, a potěšilo by to nejednoho fanouška série Batman. Takže čekejme originální ponurou hudbu, kterou nenapsal pan Zimmer, ale i přesto Gameloft udržel ponurou atmosféru a náladu ve městě Gotham. Co se týče hlasů jednotlivých postav, tak i tady se Gameloft snaží mít hlasy podobné hlavním hrdinům z filmu. Vcelku se mu to povedlo, ale na rovinu ? Batman, ten zní úplně jinak.

Ovládání 5/10

Ovládání hry je velmi podobném předchozímu titulu The Amazing Spider-man. Levým joystikem ovládáme chůzi a napravo máme tlačítka na skok, útok a vystřelující hák. Poslední jmenované tlačítko se snadno plete s útočícím, mnohokrát se mi stalo, že jsem místo rány někam prostě odletěl. Dále pak levým joystikem ovládáme i let Batmana. Aby Batman vzlétl, musíme se dostat vysoko na budovu a poté skočit a Batman sám roztáhne křídla a vyskytne se nám hezký pohled na město. Dále kameru ovládáme pomocí v dotyku prostoru mezi tlačítky. Bohužel, jak už to bývá u her toho žánru, kamenem úrazu zůstává souboj mezi Batmanem a vojáky a v něm umístěná kamera. Kamera nezvládá Batmanův boj v za rohem budovy se třemi nepřáteli a nechá nás se dívat úplně opačným směrem a o Batmana se dál nezajímá. Většina těchto soubojů je opravdu slepo. Ještě horší je bojovat pod střechou nebo pod mostem. Naštěstí se Batman po stisknutí útočícího tlačítka, automaticky přiblíží k vojákovi a uštědří mu ránu, jinak by souboje byly neproveditelné a hru by to degradovalo hodně nízko. Bojové komba Batmana jsou pořád stejné, a to včetně animace, která je hezká, ale časem stejně omrzí. Naopak pochvalu si zaslouží lítání a útěky například před raketou, kde se hra zpomalí, a my máme dostatek času na úhybný manévr.

Závěr 8/10

Co říci závěrem? Testoval jsem kvalitně zpracovanou hru, vytvořenou na motivy nejslavnější filmové trilogie poslední doby. Jako fanoušek netopýřího muže musím říct, že se hra vývojářům povedla. Neodpustím si výtku ke kameře, která se často jevila jako nejslabší článek hry. Také doufám, že Tech Shop svoje nadsazené ceny upraví, protože za takové sumy blížící se dvěma tisícům korun si radši koupím originální hru Batman na PC. Na úplný závěr bych doporučil hru hrát až po zhlédnutí filmu. Hra je k dispozici na App Store i na Google Play se shodnou cenu 5,49 ?.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/thedarkknight/“/]

Jan Bíreš
Jan Bíreš
Student a redaktor, který píše články zaměřené na platformu iOS, především o užitečných aplikacích a návykových hrách.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře