Čínská značka mobilních telefonů Xiaomi, neboli zrnko rýže, nese pozoruhodný příběh. A kromě toho vyrobila telefon, který mě za necelých pět tisíc korun velmi příjemně překvapil.
Začněme tím příběhem: Xiaomi prodává dobře vybavené a nadupané telefony za překvapivě příznivé ceny. Může za to jejich obchodní strategie. Telefony se prodávají za o málo vyšší než výrobní ceny. To, na čem firma vydělává, jsou investice do startupů a do celého ekosystému Xiaomi. Očividně jim to šlape. Značka se zaměřuje primárně na čínský a obecně vzato asijský trh, přesto ale pomalu zahajuje expanzi do Evropy. Jejím projevem je Redmi 3s, telefon, který umí české LTE sítě.
První dojem
A tím se dostáváme k samotnému přístroji. Na první pohled je především kompaktní, na první dotek masivní. Není to žádné peříčko, což je třeba pro mě jako pro člověka, který telefon nosí zásadně v zadní kapse kalhot, sympatická vlastnost. Telefon vzbuzuje dojem jisté masivnosti a to je dobře.
Telefon ve velké míře používá kov, takže působí bytelně a také poněkud stroze. Žádné designové výstřelky se nekonají, což vítám. Od telefonu čekám mimo jiné to, že když ho někde položím na stůl, lidé nezačnou řešit, co to je za zdivočelou masu plastů a plechů. Na tomto místě bych poznamenal, že reakce lidí na Redmi 3s byly vždycky pozitivní; vzbuzoval zájem.
Druhý dojem
Na zadní části telefonu je čtečka otisku prstu. Funguje hladce, rychle a bezchybně, pocitově líp, než by se patřilo u telefonu nižší střední třídy. Operační systém Android jede na nástavbě od Xiaomi. Někomu může připadat složitý. Osobně jsem se v něm zorientoval velmi rychle a ocenil jsem možnost personalizovat si ho až do aleluja.
Displej je dostatečně jasný, barvy zobrazuje výtečně, čitelnost ve světle je pohodlná. Reakce telefonu jsou svižné. Co se výkonu týče, nemám co vytýkat. Žádné sekání a kousání, žádné prodlevy. Redmi 3s v klidu zvládal i hraní opravdu náročných her.
Vychytávky
Možná to je hloupost, ale nesmírně mě bavila možnost přes předinstalovanou aplikaci telefonem pohodlně ovládat vlastně cokoliv, co má bluetooth. Větší technik než já by patrně na tomto místě rozepsal možnosti konektivity Redmi 3s, já technik nejsem a tak se omezím na konstatování, že k čemukoliv jsem se potřeboval připojit, k tomu jsem se připojil.
Zajímavé je, že jediný přístroj, se kterým si Redmi 3s ze začátku úplně nerozumělo, byl můj jihokorejský Tucson, ale nakonec se vše dobré obrátilo a Čína s Jižní Koreou našly aspoň v tomto případě společnou řeč.
Další šikovnost Redmi 3s, ta asi nejpodstatnější. Ta výdrž! Nepatřím mezi lidi, kteří by telefon šetřili. Při plném provozu, to znamená denně deset hodin na sociálních sítích, volání, kalendáře, maily a tak dále, vydrží Redmi 3s bez nabíjení v pohodě dva dny nonstop. Nevybavím si jiný současný smartphone, který tohle umí.
Suma sumárum
Za čtyři až pět tisíc korun je Xiaomi Redmi 3s velmi šikovný telefon. Neudělá vám ostudu a nenechá vás ve štychu. Za mě veliké a příjemné překvapení.
Technická data najdete ZDE.
Za zapůjčení děkujeme společnosti xiaomimobile.cz?
Přesně tento telefon mám a jsem zarim spokojen po všech stránkách.