Rozumný domácí filmový projektor lze koupit už zhruba od 14 000 Kč, ale jako doplněk televizoru je to pořád hodně. Na čínských e-shopech ale najdete za částky kolem čtyř tisíc i jednodušší a hlavně výrazně levnější řešení využívající kombinace LED a LCD s HD rozlišením. Jak obstojí takový levný projektor ve srovnání se značkovými?
Představení Vivibright GP100
Úhlopříčka je v podmínkách obýváku v podstatě neomezená, není problém získat třímetrový obraz. Problém je spíš mít vůbec tak velkou volnou zeď. V kategorii Full HD jsou v prodeji projektory značek Optoma, Benq, Acer (všichni DLP) a Epson (3LCD), ovšem exotická značka Vivibright umí jen o cosi horší obraz za třetinovou cenu. GP100 je projektor typu LCD s nativním rozlišením 1280 × 800 px, ale vstupem, který zvládá 1080p. V krabici dostanete kromě samotného projektoru i dálkové ovládání a VGA, komponentní a napájecí kabely.
Vivibright má dokonce dva vstupy HDMI, čímž poráží i dražší konkurenci, ale kabel v balení chybí. Jako doplněk pak nabízí ještě dva porty USB a jack na sluchátka. Ovládat jej můžete přímo na těle projektoru nebo na jednoduchém dálkovém ovládání (baterie k němu si musíte dokoupit sami). Kryt lampy je na projektoru pouze nasunutý a dává vědět, že máme co do činění s levnějším modelem.
Po prvním zapnutí se roztočí ventilátor na plné otáčky a produkuje hluk neslučitelný se sledováním filmu. Také úvodní melodie je extrémně hlasitá a v menu vypnout nejde. I podle zahraničních recenzí je tento kousek poměrně hlučný. Pokud jej ale umístíte ke stropu daleko za sebe, přehlušíte jej hlasitějším filmem a vzpomenete si na nízkou cenu…
Nastavení barev je dobré změnit. Nastavení hlučnosti bohužel nic nedělá
Na pravé straně projektoru jsou dvě otočné kolečka – jedno pro zaostření obrazu, druhé pro vertikální naklopení lampy/zrcátka o ±15°. Tohle mi přijde jako lepší řešení než automatická lichoběžníková korekce, která je u levnějších modelů stejně jen digitální.
Úvodní obrazovka je rozdělená na sekce Photo, Music, Movie a E-Book. Menu lze přepnout i do nekompletní češtiny. V nastavení můžete měnit teplotu barev, poměr stran a hlavně je zde položka Noise reduction (v našem případě nefungovala). Na druhou stranu z mřížky projektoru jde jen slabé teplo.
Menu projektoru
Naměřeno: barvy, kontrast, spotřeba
obraz je (po zaostření bočník kolečkem) ostrý, ale vyvážení barev má projektor viditelně do červena a přitom vyvážení bílé je zase hodně do modra. Celý barevný gamut je totiž hodně omezený právě v zelených a červených odstínech a výrobce se možná pokusil o nějakou kalibraci, která se ale nepovedla.
Posun obrazu do červena u „střední“ teploty barev
Velký trojúhelník je barevný prostor sRGB, malý ukazuje barvy, které dokáže na zeď promítnout Vivibright GP100
V nastavení můžete vyzkoušet různé režimy obrazu, ale postačí změnit teplotu barev z Middle na uživatelský „user“ mód a dát každé barvě stejnou váhu. Právě tohle nastavení změní tón z velmi červené do neutrálních odstínů. Dále přepínáním obrazu mezi režimy Standard, Mild a Dynamic můžete měnit kontrast, jas, ostrost, úroveň barev a nádech. Je ale lepší už nic neměnit, kvalitnější výstup už z projektoru nedostanete.
Projektor si poradí se signálem 1080p při 60 Hz, fyzicky ale jde o rozlišení 1280 × 800 px. Na zdi je zblízka viditelná mřížka RGB, ze dvou metrů ji ale už nijak nevnímáte a z této vzdálenosti získáte obraz velký 175 cm. Během testování se objevil i jeden vadný pixel (svítí pořád černě).
Ukázka kvality obrazu
Hodnocení
V zatemnělé místnosti zvládne Vivibright jas zhruba 41 nitů a úroveň černé běžných 0,3 nitů, což znamená statický kontrast 170:1 (měřeno ze dvou metrů). Pro srovnání: kvalitní a dražší Full HD domácí projektory mívají jas vyšší a dosáhnou tím pádem i dvakrát lepšího kontrastu. Také rovnoměrnost obrazu odpovídá spíše levnému monitoru – když si promítnete na zeď černou obrazovku, uvidíte hodně šedých fleků.
Promítání černé plochy a nerovnoměrnost jasu
Naměřené hodnoty projektoru odpovídají nízké ceně, na běžné sledování seriálů a bez přímého srovnání je ale obraz docela pěkný. Přímo na světle z lampy jsem na půlmetrové vzdálenosti naměřil 3000 lx, ze dvou metrů pak asi 300 lx. Výrobce udává hodnotu 3500 lumenů. Příkon během promítání činí pouhých 80 W, ve stand-by pak 10 W. Ve srovnání s běžnými projektory je tak Vivibright velmi úsporný a výrobce uvádí životnost přes 30 000 hodin – čemuž bych měl ale problém věřit.
Vivibright GP100
Za cenu 3900 Kč a s nulovým poštovným z Číny není co řešit, projektor je na domácí večerní promítání seriálů normálně použitelný, jen nesmíte mít smůlu na hlučný kus. Kvalitní domácí projektory mají většinou hlučnost do 50 dB, ventilátor Vivibrightu až 60 dB a ten rozdíl je opravdu znát. Z připojeného flashdisku můžete také promítat fotografie a filmy, existuje dokonce verze projektoru s Androidem, obecně je ale projektor nejlépe použitelný se signálem přes HDMI. Přítomnost dokonce dvou portů je pak asi největším bonusem, jakým nedisponují ani o dost dražší konkurenti.
Vivibright GP100 koupíte ZDE a kupón na promo cenu (147$) platný po omezenou dobu je HSC4thD461
Za poskytnutí projektoru do testu děkujeme e-shopu Gearbest
Tôi đang có nhu cầu mua loại này, không biết mọi người đã sử dụng chưa và cho mình xin nhận xét về sản phẩm này ạ ! thank.