Neděle, 9 června, 2024
DomůNovinkyTéměř polovina Čechů netuší, že si má aktualizovat router

Téměř polovina Čechů netuší, že si má aktualizovat router

Češi si nehlídají bezpečnost svých routerů a jsou tak ohroženi kyberútoky, které cílí na chytrá domácí zařízení. Ukázal to červnový průzkum společnosti Avast. Konkrétně 10,5 % Čechů a Češek v průzkumu přiznalo, že se do rozhraní svého routeru kvůli možným aktualizacím připojují maximálně jednou za rok či ještě méně často. Zatímco 42 % Čechů ani nevědělo, že router má firmware, tedy předprogramovaný software, který je potřeba pravidelně aktualizovat, aby byl uživatel a všechna jeho připojená online zařízení v bezpečí.

Zabezpečení routerů lidé často přehlížejí a nechávají je někde v rohu pokoje zapadat prachem. Pozornost věnují spíše zařízením, která v domácnosti aktivně využívají. Téměř 25 % Čechů a Češek se nikdy nepřipojilo k administračnímu rozhraní routeru, aby změnilo jeho výchozí přihlašovací údaje, vyplývá z průzkumu. Téměř 14 % lidí, kteří se do webového rozhraní přihlásili, používá i nadále stejné přihlašovací údaje, naopak 61 % uživatelů si údaje změnilo. Bohužel ale téměř 70 % Čechů, kteří se do rozhraní routeru přihlásili, nikdy neaktualizovali firmware svého routeru a zůstávají nechránění před aktuálními kyberhrozbami.

„V květnu 2018 se přitom ukázalo, že zhruba 700 000 routerů po celém světě bylo snadno napadnutelných malwarem, který umí prolomit ochranný SSL protokol,“ vysvětluje Martin Hron, bezpečnostní analytik Avastu. Tento modulární malware, známý jako VPNFilter, obsahuje útoky typu „man-in-the-middle“ (MITM), které jsou navrženy tak, aby posílaly falešné informace do síťového provozu. Ten má schopnost skenovat příchozí a odchozí webovou komunikaci v síti uživatele a shromažďovat hesla a další citlivé informace. Dosud byly zasaženy routery v 54 zemích, včetně modelů Linksys, NETGEAR, D-Link, Huawei a Asus.

Nedávno se navíc zjistilo, že botnet Satori, který infikuje zařízení Internetu věcí využívaná k provádění DDoS útoků a k těžbě kryptoměn, se šíří tak, že využívá zranitelnost v routerech D-Link DSL.

Průzkum provedl Avast v červnu 2018 na vzorku 1 559 respondentů v Česku.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře