Úterý, 17 prosince, 2024
DomůNovinkyTechnologie Huawei Track AI dokáže odhalit zrakové problémy u dětí

Technologie Huawei Track AI dokáže odhalit zrakové problémy u dětí

Společnost Huawei nedávno představila spolu s řadou P30 také technologii Track AI. Ta je výsledkem spolupráce s předními lékařskými výzkumnými institucemi IIS Aragon a DIVE Medical. Systém založený na umělé inteligenci je určený na diagnostiku raných příznaků poškození zraku u dětí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na světě je 19 milionů dětí se zrakovým postižením, přičemž 70 až 80 procentům případů by se dalo předejít nebo je léčit. Většinou tyto děti zůstanou celé roky nediagnostikovány, což vede k závažnějším problémům nejen u zraku, ale také u celkového rozvoje vzdělávacích a sociálních příležitostí.

Pro zjištění zrakových poruch se na notebooku Huawei spustí software DIVE (Devices for an Integral Visual Examination) pro monitorování a sledování zraku každého oka. Funguje to podobným principem, jak návštěva očního lékaře – pacient se dívá na stimuly, určené k testování různých aspektů vizuální funkce. Údaje shromážděné z pohledu pacienta se následně zpracují smartphony výrobce pomocí algoritmu Huawei HiAI k identifikaci potenciálních indikátorů zrakového postižení. Tvůrci uvádějí, že použití Track AI je možné u dětí od věku šesti měsíců.

Jak to funguje?

Děti se zrakovým postižením mají ve srovnání s dětmi s normálním zrakem rozdílné způsoby vidění. DIVE dokáže shromáždit údaje o poloze zraku na základě vědecky navržených vizuálních podnětů. Interpretace těchto údajů však může být pro nespecializované zdravotnické pracovníky náročná. Tento problém řeší umělá inteligence.

Track AI staví na schopnostech open-source platformy TensorFlow od společnosti Google v kombinaci s Huawei HiAi. Aplikace na smartphonu je přenosná, nevyžaduje připojení Wi-Fi a přijímá data v reálném čase. Rozvoj systému vyžaduje shromažďování údajů od tisíců dětí. Výzkumná centra v současnosti shromažďují údaje z testování v pěti zemích na 3 kontinentech (Čína, Mexiko, Spojené arabské emiráty, Španělsko a Spojené království). Jakmile se shromáždí množství údajů, dalším krokem bude „trénink“ neuronových sítí. Prototyp zařízení bude v průběhu roku 2019 pilotně otestován. Plošné zavedení je předběžně naplánováno na rok 2020.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře