Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkySvětový rekord! Robot složil Rubikovu kostku za 0,38 sekundy

Světový rekord! Robot složil Rubikovu kostku za 0,38 sekundy

Hlavně nemrkejte, nebo nic neuvidíte. Softwaroví inženýři Ben Katz a Jared Di Carlo dokázali sestrojit robota, který složil Rubikovu kostku za 0,38 sekundy. Předchozí světový rekord z roku 2016, který měl hodnotu 0,637 sekundy, se jim tak podařilo vylepšit o 40 %. Nejrychlejší člověk, SeungBeom Cho, přitom dokáže poskládat kostku za 4,59 sekundy, přečtení kostky a plánování tahů se mu do toho nepočítá.

Ben Katz na svém blogu navíc tvrdí, že robot má stále rezervy pro zlepšení, neboť mu nyní trvá každý tah asi 15 milisekund. „Stroj může být nepochybně rychlejší, ale proces ladění zabírá opravdu hodně času, protože hledání chyb musí být děláno vysokorychlostní kamerou a chyby většinou poškodí kostku nebo zničí tranzistor,“ vysvětluje Katz. Věří přitom, že kostku jednou složí ještě o 100 milisekund rychleji.

Zdroj

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře