Pátek, 17 května, 2024
DomůNovinkyStudie: Lidé jsou závislí na smartphonech, pokud je nemají, pociťují abstinenční příznaky

Studie: Lidé jsou závislí na smartphonech, pokud je nemají, pociťují abstinenční příznaky

Výzkumníci University of Missouri uveřejnili výsledky studie, které prozrazují, že lidé jsou závislí na svých smartphonech takovým způsobem, že pociťují neodbytné abstinenční příznaky. 

Studie probíhala v laboratorním prostředí. Výzkumníci sezvali celkem 40 majitelů iPhonů a nechali je skládat puzzle – nejprve se smarpthonem na dosah ruky, následně potom účastníkům výzkumu zařízení nenápadně odebrali a nechali ho hlasitě vyzvánět.

Zatímco v první případě pozorované subjekty vykazovaly velmi dobré výsledky, v druhém se lidem zvýšil tlak i tep, začali se potit a pociťovali úzkostné stavy. To se promítlo také do dosažených výsledků, které byly o poznání horší, nežli výsledky, které byly zaznamenány na začátku studie.

Z výsledků studie vyplývá, že majitelé smartphonů by bez svého zařízení neměli být ve chvílích, kdy situace vyžaduje jejich plné soustředění, například během skládání zkoušek, dělání důležitých rozhodnutí atd. Výzkumníci k tomu konkrétně napsali: „Výzkum prokázal, že odebrání smartphonu může negativně ovlivnit výkon při psychických úlohách. Výsledky též naznačují, že někteří lidé smartphony považují za svou součást a po jejich odebrání pociťují zmenšení své vlastní osobnosti a dostávají se do velmi negativních psychických stavů“.

Jak to tak vypadá, v budoucnosti bychom se mohli dočkat soukromé kliniky pro léčbu závislosti na smartphonech. Zdá se vám to jako sci-fi, nebo tomu věříte? A jak jste na tom vy? Hodili byste se na léčení taky?

technology-addict

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře