Výzkumníci University of Missouri uveřejnili výsledky studie, které prozrazují, že lidé jsou závislí na svých smartphonech takovým způsobem, že pociťují neodbytné abstinenční příznaky.
Studie probíhala v laboratorním prostředí. Výzkumníci sezvali celkem 40 majitelů iPhonů a nechali je skládat puzzle – nejprve se smarpthonem na dosah ruky, následně potom účastníkům výzkumu zařízení nenápadně odebrali a nechali ho hlasitě vyzvánět.
Zatímco v první případě pozorované subjekty vykazovaly velmi dobré výsledky, v druhém se lidem zvýšil tlak i tep, začali se potit a pociťovali úzkostné stavy. To se promítlo také do dosažených výsledků, které byly o poznání horší, nežli výsledky, které byly zaznamenány na začátku studie.
Z výsledků studie vyplývá, že majitelé smartphonů by bez svého zařízení neměli být ve chvílích, kdy situace vyžaduje jejich plné soustředění, například během skládání zkoušek, dělání důležitých rozhodnutí atd. Výzkumníci k tomu konkrétně napsali: „Výzkum prokázal, že odebrání smartphonu může negativně ovlivnit výkon při psychických úlohách. Výsledky též naznačují, že někteří lidé smartphony považují za svou součást a po jejich odebrání pociťují zmenšení své vlastní osobnosti a dostávají se do velmi negativních psychických stavů“.
Jak to tak vypadá, v budoucnosti bychom se mohli dočkat soukromé kliniky pro léčbu závislosti na smartphonech. Zdá se vám to jako sci-fi, nebo tomu věříte? A jak jste na tom vy? Hodili byste se na léčení taky?