Každé páté zařízení s Androidem čelilo nejméně jednou útoku malwarem. Data vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a INTERPOLu za období od srpna 2013 do července 2014.
Nejrozšířenějšími jsou SMS trojské koně, které zasílají prémiové (a tudíž vysoce zpoplatněné) zprávy bez vědomí uživatele. Množství malware navíc začalo prudce růst.
Celkem narazilo ve sledovaném období na škodlivý software milion uživatelů mobilních bezpečnostních řešení Kaspersky Lab, tedy asi pětina z celkového počtu. Na čele žebříčku zemí, odkud uživatelé pochází, jsou Rusko, Indie, Kazachstán, Vietnam, Ukrajina a Německo. V regionu střední a východní Evropy pak Ukrajina (44 %), Polsko (23 %), Turecko (11 %), Rumunsko (8 %) a Řecko (7 %). Česko je s 2 % až deváté.
Lidé v nejpostiženějších zemích často platí za obsah a online služby pomocí SMS. To je pro kybernetické zločince lákavý způsob, jak rychle útok zpeněžit – s využitím online služeb snadno a anonymně převedou peníze z předplacených mobilních účtů na bankovní účty třetích stran.
SMS „trojany“ se na veškerém mobilním malwaru pro Androidy zachyceném Kaspersky Lab podílejí 57,08 % (v regionu střední a východní Evropy 52 %). Druhými jsou takzvané nástroje RiskTool s 21,52 % (regionálně 32 %). Ty sice mohou být legitimními programy, ale jsou snadno zneužity ke škodlivým účelům (zasílání placených SMS, přeposílání dat o poloze apod.). Aplikace s agresivní inzercí (tzv. AdWare, tedy vyskakovací okna, upozornění na lištách apod.) jsou na třetím místě se 7,37 % (regionálně 6 %).
Další výsledky z průzkumu Kaspersky Lab o mobilních kybernetických hrozbách si přečtěte na stránkách Securelist.com.
Zdroj: Kaspersky Lab