Sobota, 22 června, 2024
DomůRecenzeSprinkle Islands - Špičková zábava s modrými hasiči

Sprinkle Islands – Špičková zábava s modrými hasiči

Všichni ti, kteří mají v oblibě logické hry, oheň a zábavu, se mohou těšit na nespočet záchranných akcí v jedné z nejlepších logických her s názvem Sprinkle Islands.

Je mi jasné, že vydání pokračování prvního dílu nemohl zaregistrovat každý a stejně tak se mezi vámi určitě najdou i tací, kteří první díl nehráli. V sérii Sprinkle jde o to zachránit modré obyvatele chýší dříve než jim oheň spálí jejich obydlí.

K tomu bude potřeba hasičské auto, ale ne jen tak ledajaké. Speciální vůz, který také řídí jeden z tamních obyvatel, má na své zádi prapodivný mechanismus s několika klouby, tak aby se mohl zvedat a naopak skládat.

Tento mechanismus slouží jako podpěra pro hadici, která je připevněna na jeho konci a druhý konec je připojen k autu, kde je nádrž. Díky tomu se tak dostanete do všech zákoutí, tak abyste oheň uhasili.

Stejně jako v prvním díle, opět budete muset čelit logickým výzvám například v podobě posunování kamene na tlačítko pro spadnutí mostu nebo různé hrátky s vodou a cestičkami tak, aby se voda dostala vždy k ohni. Voda je ale limitována, takže nelze hasit donekonečna a je potřeba jisté preciznosti a šetřivosti.

Příběh

Co by to bylo za hru, kdybyste přijeli s hasičským vozem na ostrov a ani nevěděli, proč na něm hoří. V krátkém asi jednominutovém videu se dozvíte, že člověk vyvážel svůj odpad do vesmíru a jak jinak usnul. To zapříčiní situaci, kdy se na monitoru rakety vezoucí odpad objeví UFO a do nákladu narazí. Člověk za monitorem i nadále spí a tak veškerý odpad, který se uvolnil, začal mířit k zemi. Ale ne na naši Modrou planetu, nýbrž na planetku s plno ostrovy, vodou a našimi modrými obyvateli.

Jak se různé pneumatiky, láhve a jiný odpad začaly přibližovat k ostrovům, nabíraly rychlost a vzplanuly. Poté co tyto věci dopadly na zem, začaly zapalovat vše ve svém okolí. Video se vám nenabídne samo, a tak pokud chcete vidět příčinu požárů, musíte zamířit do nastavení, kde si video můžete spustit i bez připojení na internet.

Grafika a zvuk

Už první díl přinesl skvělou grafiku a jeho pokračování se drží v podobném stylu. Skvělé zpracování vody jen potvrzuje fakt, že fyzikální vlastnosti této hry jsou na nejvyšší úrovni. Grafika je kreslená a až na pár detailů naprosto bezchybná. Zvuk je na tom ještě o úroveň lépe.

Praskající oheň, šplouchající voda nebo i popojíždění hasičského auta, je prostě perfektní. Do toho vám skřípe mechanismus s hadicí a v pozadí hraje hudba, která snad každému zvedne náladu. Všechny tyto akční prvky dělají z hry mnohem větší zábavu.

Pokud nevlastníte silný stroj a máte obavu o funkčnost a plynulost této hry, vývojáři se snaží vyjít hráčům vstříc a do nastavení přidali možnosti grafiky s vysokými a nízkými detaily. Hra dokáže rozpoznat výkon telefonu sama a proto je výchozí volbou automat, který si sám vybere jednu z možností.

Rozdíly nejsou ale nijak zásadní. U nízkých detailů se například vypne zobrazování stoupajícího teplá z ohýnků nebo se sníží kvalita vody. Nijak zásadně ale změna detailů do hry nezasáhne.

Ovládání a hratelnost

První díl si pochvalovalo plno fanoušků a hráčů, ale přeci jen přicházely také malé výtky a ty směřovaly k ovládání mechanismu s hadicí. V prvním díle jste totiž museli ovládat nejen zdvih hadice, ale také její směr neboli náklon. Často a zejména na strojích s menším displejem docházelo k překliknutí, což samozřejmě nebylo příjemné. Sprinkle Islands se tomuto problému vyvaroval a spojil ovládání částí hadice dohromady. Nyní tak společně se zdvihem ovládáte i náklon a výsledný dostřik hadice.

Co se ovládání týče, pohyb hadice reaguje po celé obrazovce a tak si prstem přejíždíte tak jak vám nejvíce vyhovuje. Pro spuštění vody, mačkáte červené tlačítko v dolní pravé části obrazovky. Úplně vpravo je poté ještě indikace kolik vám zbývá vody v nádrži.

Obsah

Ostrov, na kterém se vylodíte, má celkem dvanáct levelů. Nemusíte se obávat krátké hrací doby, protože ostrovů je zde víc. Prozatím jsou dostupné čtyři po dvanácti levelech a další jsou od vývojářů přislíbeny a dodávány v podobě updatu zdarma. Na konci každého ostrova na vás čeká chobotnice, která hořící odpad požírá, ale poté ho zpět plive na bezmocné obyvatele ostrova.

Je potřeba tedy uhasit oheň již v zárodku a tak musíte v rychlosti hasit obydlí a také oheň v tlamě chobotnice, tak aby neměla již co plivat. Po zvládnutí této mise se vám automaticky odemkne další ostrov. Levely si odemykáte postupným zvládáním předchozí mise.

Vývojáři i hráči se jistě báli, že by postupem hry mohla vzniknout určitá linearita a stereotypnost v hraní a tedy neustálém hašení a tak ačkoliv první ostrov odehrajete klasicky tak, že přijede k požáru a až ho uhasíte, jedete dál, druhý ostrov už bude o poznání těžší, protože hasičské auto vám nedá tolik času, kolik potřebujete a začne někdy popojíždět i bez uhašení všech požárů v okolí. Pokud se vám nepodaří požáry uhasit a vy je tak minete, odečítá se vám skóre, což se poté může projevit v menším zisku kapek. Kapky jsou náhražkami za hvězdy, na které jsme zvyklí u jiných her.

Není to jen o hašení

Ačkoliv jsem doposud zmiňoval pouze hašení obydlí, neméně důležitou součástí jsou logické hříčky. Občas totiž cesta k ohni není zcela jednoznačná a blokuje jí nějaký sráz nebo stačí i kámen. Pomocí vody a fyzikální vyspělosti hry musíte skrze odrazy od stěn a gravitace vodu dostat přes různé skulinky k plamenům. Někdy si proto budete muset vytvořit úplně novou cestu, abyste měli vodu odkud odrážet.

Stěžovat vám to budou různé mosty, kameny, ledové krychle nebo rozlomená skála. Je tedy zapotřebí si dopředu promyslet vaše kroky v co nejkratším čase, protože s přibývajícími levely přibude i náročnost, takže se vám někdy stane, že se zaženete do slepé uličky. Cestu budete tvořit jak vodě, tak i autu.

Mikrotransakce

Placená hra a mikrotransakce? Pro většinu her nic neobvyklého, pro Sprinkle: Islands naprosto vyloučeno. Ačkoliv hra neobsahuje mikrotransakce, dovolil jsem si přesto o nich napsat, protože Sprinkle: Islands nenabízí absolutně žádnou možnost in-game plateb nebo reklam, což už je v mobilní sféře skoro zázrak. Po zakoupení, tak jak to má být, vás vývojáři nechají plně hru vychutnávat nerušeni nějakým obchodem a dokupováním bůhví čeho.

Závěr

Smekám! Jestli jsem si myslel, že jednička patřila k nejlepším a nejzábavnějším hrám na telefony, tak jen do této doby. Nyní ji na pomyslném piedestalu vystřídalo pokračování, které ve všech směrech původní díl posouvá o úroveň výš. Užijete si plno zábavy i logického myšlení v jednom.

Hru si můžete vyzkoušet zdarma na obě platformy Android i iOS, kde je zpřístupněno prvních osm levelů z prvního ostrova nebo rovnou zakoupit plnou verzi, která stojí na Google Play necelých 50 Kč a na App Store asi 40 korun.

Celkové hodnocení: 10/10

FREE

Android | iOS

FULL

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Sprinkle Islands/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře