Pátek, 12 dubna, 2024
DomůNovinkyŠpičkový český router Turris Omnia vybral od fanoušků přes 21 milionů korun

Špičkový český router Turris Omnia vybral od fanoušků přes 21 milionů korun

Kampaň na špičkový router Turris Omnia skončila. Za dva měsíce se tvůrcům na serveru Indiegogo podařilo vybrat 860 tisíc dolarů, tedy více než 21 milionů korun. Přitom firma CZ.NIC, která za projektem stojí, původně požadovala jen sto tisíc dolarů.

„Díky vám všem, je to pro nás velký závazek!“ poděkoval přispěvatelům na Twitteru výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip. Výrobu zařízení podpořilo více než 5 600 lidí.

Zatímco běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, Turris Omnia se o bezpečnostní updaty postará zcela sám: zařízení analyzuje provoz v síti a snaží se odhalit podezřelé datové toky. Získaná data vyhodnocuje centrála, a pokud odhalí útok, vyšle do všech připojených routerů Turris záplatu, která před napadením ochrání další uživatele.

Router však nabídne mnohem více i z hlediska funkcionality, a to díky výkonnému hardwaru a softwaru postavenému na platformě OpenWrt. Může sloužit například jako síťové úložiště NAS, mediální server DLNA, tiskový server nebo třeba FTP.

59

Turris Omnia se nezastaví ani před virtualizací, díky předinstalovanému virtualizačnímu serveru tak není problém vyzkoušet nové projekty bez ohrožení hlavního systému. Omezený není ani hardware, kromě standardní sestavy síťových portů nabízí Omnia i SFP konektor pro připojení různých modulů (např. optického), či USB 3.0 konektory pro vytvoření síťového úložiště nebo třeba připojení DVB-T tuneru. Uživatelsky přístupná je dokonce i sada miniPCIe slotů pro instalaci WiFi karet nebo LTE modemu jako záložního připojení k Internetu. V případě příchodu nových WiFi standardů tak není problém router aktualizovat.

Přestože úspěšná kampaň již skončila, mohou si zájemci router na Indiegogo dále koupit. K dispozici je už ale pouze verze za 229 dolarů. Distribuce routerů by měla začít v dubnu.

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře