Pátek, 21 června, 2024
DomůNovinkySMS zprávy oslavily jubilejní 20. narozeniny!

SMS zprávy oslavily jubilejní 20. narozeniny!

Krátké textové zprávy, které většina z vás zná pod zkratkou SMS, oslavily včera jubilejní dvacáté narozeniny. Historicky první textovku odeslal britský zaměstnanec Vodafonu Neil Papworth ze svého počítače na mobilní telefon 3. prosince 1992. Bylo v ní uvedeno Merry Christmas, v překladu Veselé Vánoce.

Papworth SMS (short message service), do které se vměstná 160 znaků bez diakritiky, poslal na telefon Orbitel 901 svého šéfa Richarda Jarvise, který právě byl na firemním vánočním večírku.

SMS, které původně byly určeny jen pro techniky, zůstaly ale po nějaký čas bez povšimnutí. Jejich celosvětový rozmach nastal až v roce 1996, kdy velcí operátoři začali nabízet předplacené karty a tarify se staly dostupnější běžným lidem, především pak mládeži.

Letošní rok se ale do statistik zapsal jako první rok, kdy objem odeslaných a přijatých zpráv klesl. ?Poprvé v historii mobilních telefonů zažívají SMS útlum. Dostupnost široké škály různých komunikačních nástrojů umožňujících Instant Messaging a sociálních služeb znamená, že lidé odesílají méně SMS,? řekl deníku Independent James Thickett ze společnosti Ofcom.

SMS

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Jen taková zajímavost. SMS jsou zároveň velkým podvodem operátorů. Tenkrát se za SMS platily cca 2Kč, ale operátory přenos nestál ani korunu a nestojí do dneška. Zjednodušeně, textové zprávy se posílají po vlnách, které probíhají mezi mobilem a přijímačem operátora. SMS tedy měli být zadarmo již od svého začátku.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře