Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeSmartphone Uhans Note 4: Jak obstojí nejlevnější telefon z Číny?

Smartphone Uhans Note 4: Jak obstojí nejlevnější telefon z Číny?

Úvod

O tom, že Čína je baštou těch největších hráčů, ať už v elektronice, nebo i v jiných průmyslových odvětvích, není sporu. Tato země je centrem výroby pro většinu firem, ať už textilních, tak i elektronických. Proto není divu, že spousta klonů pochází právě odtamtud.

Nikdy jsem nebyl fandou čínských napodobenin telefonů ani herních konzolí. Za mých mladých let, kdy frčely osmibitové počítače, jsem si udělal radost a u „Vietnamce“ jsem si za 150 Kč koupil joystick. Vydržel mi pouhý týden. Jiné to nebylo ani s textilií. Vzpomínám si na pásek La Coste, který jsem si koupil v pražské Holešovické tržnici, který mi fungoval maximálně dva dny.

Z toho důvodu jsem byl dost skeptický k čínskému telefonu Uhans Note 4, který mi propůjčila redakce pctuning k recenzi. Přístroj jako by z oka vypadl mému stávajícímu favoritovi Xiaomi Redmi Note 4x. Tělo mají takřka k nerozeznání, oba telefony jsou zpracovány velmi precizně. Přesto jsem jeho lacinějšímu klonu nedával příliš důvěry.

S Uhansem jsem strávil dlouhé tři týdny. Řekl jsem si, že když otestovat kopii, tak pořádně, za plného provozu. Ve finále jsem byl z přístroje doopravdy překvapen. Zavolal jsem si, sem tam zabrouzdal na internetu, i pár videí jsem zkouknul a světe div se, telefon se nerozbil. Je prostě vidět, že čínské klonování za poslední dvě dekády urazilo kus cesty.

A jelikož už nám pomalu ježíšek klepe na dveře a přeci jen, z Číny mu cesta trvá o něco déle, nebylo vhodnější doby na recenzi tohoto nabitého telefonu, jehož cena zlehka převyšuje hodnotu stravenek, které měsíčně obdržíte od svého zaměstnavatele.

Unboxing, hardwarové specifikace

Po přijetí a rozbalení balíčku na vás vykoukne zlatý nápis UHANS zdobící prostředek černé krabičky. K naší smůle tuto krabičku zhyzdili celníci svou nálepkou. Na zadní straně krabičky se dočtete veškeré specifikace telefonu, po straně jsou nalepeny tři nálepky s číslem IMEI pro oba SIM sloty.

Po otevření krabičky a vybalení jejího veškerého obsahu jsem s překvapením zjistil, že telefon je již „z výroby“ opatřen silikonovou fólií proti poškrábání. Displej je také už při příjezdu chráněn fólií proti jeho poškození. V balení se dále nachází železné udělátko pro otevírání slotu na SIM karty. Ten jako by z oka vypadl tomu, který se dodává ke Xiaomi. Samozřejmostí je přibalená nabíječka s USB kabelem, překvapilo mě však tvrzené sklo spolu s čistícímí hadříky, které leželo na samotném dně krabičky. Nákupem tohoto telefonu tedy ušetříte zhruba dvě stě korun za jeho ochranné prvky.

Srdcem telefonu je SoC Mediatek MT6737 – čtyřjádrový 64bitový CPU o taktu 1,30 GHz. O grafiku se stará jednojádrová grafika Mali-T720 s rychlostí 550-650 MHz. Není to sice žádná extra třída, ale s většinou her na platformě Android si poradí s nízkými nebo středními detaily při optimálních FPS.

Telefon disponuje 32GB úložným prostorem a 3 GB RAM. Samozřejmostí je modul pro GPS, Wi-Fi i bluetooth. Telefon je dále vybaven dvěma sloty pro SIM. Pokud se rozhodnete použít paměťovou kartu MicroSD, o jeden se bohužel ochudíte. Ač je na obalu telefonu deklarováno, že zvládá 2G, 3G i 4G LTE, pro kmitočty v našich končinách nebyl bohužel vyroben, budeme si tak muset vystačit s pouhým 3G připojením.

Přístroj má rozměry 152 × 76,5 × 9,85 mm a hmotnost 192 gramů. Není to tedy žádný lehký drobek, což zjistíte hned, jak jej uchopíte do ruky. Displej má velikost 5,5 palců a rozlišení 1280 × 720, což je i na takto veliký displej stále dostatečné (pokud vám nevadí větší horní oznamovací lišta). Tlačítka pod displejem nejsou nijak podsvícena, jejich symboly jsou pouze vyznačeny na digitizeru displeje. Na zadní části ja 13.0 MPx kamera s LED diodou, přední zvládne 5 Megapixelů.

Smartphone je napájen vestavěnou baterií o velmi slušné kapacitě 4000 mAh. K její praktické výdrži se vrátím později. Na zadní straně je dokonce opatřen i snímačem otisků prstů. Šasí působí skutečně bytelným dojmem, jeho tělo je celokovové, přesněji hliníkové. Spodní rám telefonu je opatřen dvěma děrovanými obdélníky pro výstup reproduktoru. Bohužel se, stejně jako u Xiaomi, jedná o menší fake, či pouze účelovku – designovku. Instalován je pouze jeden reproduktor za levou záslepkou. Vrchní rám je opatřen výstupem na 3,5mm jack, zvrchu je umístěn i napájecí konektor micro USB.

Operační systém, praktický test telefonu

Operačním systémem tohoto telefonu je čistý Android 7.0 Nougat bez jakékoliv nástavby. Po spuštění telefonu mi bylo nabídnuto i české jazykové rozhraní, což nepochybně potěší pohodlnější nebo jazykově hůře vybavené uživatele. Operační systém je čistý android, nedisponuje žádnou grafickou nástavbou. Díky její absenci je pohyb v menu pěkně svižný a plynulý. Nezažil jsem za celou dobu testování, že bych na něco musel čekat, nebo že by se telefon zaseknul.

Dalším významným plusem je řešení vibrací. Narozdíl od Xiaomi působí přirozeným dojmem, nejsou ani silné, ani příliš jemné, s lehkým dozvukem. S tímto Notem je prostě radost psát textovky. Perfektně funguje i senzor přiblížení při volání, což je častou bolístkou řady Note od Xiaomi.

Samozřejmostí byl i test GPS modulu. Satelity jsem chytnul během dvaceti vteřin, mapy od googlu mě provedly bezpečně do cíle mimo veškeré zácpy. Co ale ve chvíli, když chcete používat telefon coby navigaci, zamrzí, je skutečnost, že napájení má telefon nahoře. Pokud máte tedy nabíječku se zatočeným kabelem a zásuvku na zapalovač mimo přístrojovou desku za řadicí pákou, v takovém případě je lepší do vozu usednout s plně nabitým telefonem. Cestu Bratislava – Praha, která trvala zhruba čtyři hodiny, telefon bez nabíjení ustál velmi slušně. Baterie začínala na 92 % a končila na 46 %.

Hodně velkým překvapením, které u telefonu v této cenové relaci rozhodně potěší, byla čtečka otisku prstů na zadní straně přístroje. Otisky snímá kvalitně, není nad to si telefon pohodlně odemknout při běžném úchopu v dlani ukazováčkem. Jak jednou vyzkoušíte, zapomenete na klasické kreslení symbolu na displej.

Kromě již zmíněného senzoru přiblížení (proximity sensor), který vypne displej, pokud se vrchní část displeje přiblíží k překážce, je vám k dispozici i světelný senzor, který reguluje jas displeje při různých světelných podmínkách a tím šetří baterii i vaše oči. Skvělý je i senzor gest, díky kterému můžete například zachytávat obrázky přejetím po displeji třemi prsty. Akcelerometr ani nemusím zmiňovat, ten je běžnou výbavou smartphonů od nepaměti.

Výdrž přístroje je na tomto nízkorozpočtovém kousku snad nejzajímavější. Pravda, když jsem poprvé telefon nabil, vydržel mi den a půl. Vůbec jsem ho ale tehdy nešetřil. Jas jsem měl stále naplno, často jsem používal internet i hovory. Napodruhé už mi při běžném užívání vydržel zhruba tři dny. Z nuly na sto přitom zvládne dobít baterii za něco málo přes tři hodinky. Nabíjení telefonu stejně musíte řešit jednou za 2–3 dny, delší doba tedy není na obtíž.

Foto, video

Kvalita videa a fotografií je spíše slabší stránkou tohoto telefonu. Vestavěný fotoaparát na zadní straně má rozlišení slušných 13 megapixelů. Fotit můžete buď pomocí dotykového tlačítka na displeji, což ovšem nedoporučuji, pokud nejste špičkovým chirurgem, nebo pomocí volume up, čímž vyprodukujete ostřejší obrázky. Fotoaparát je však velmi citlivý na sebemenší posun při focení, statické scény či dokumenty sice v pohodě zvládne, zachycení čehokoli v pohybu však vyjde v mazanici, ať už fotíte s bleskem nebo bez.

OpenCamera vám při focení nabídne následující rozlišení:

Za horších světelných podmínek je problém dostat z foťáku při focení z ruky nerozmazaný obraz. Kvalita snímku také trpí odšumováním. Ale to je u levnějších telefonů celkem běžné.

Originály fotek otevřete rozklepnutím náhledů, mají velikost 3-6 MB, detailní informace o podmínkách focení najdete v EXIFu.

    

  
  

Video natáčí pouze v maximálním rozlišení 1280 × 736 bodů, následující formáty vám nabídne OpenCamera:

Takto vypadá video natočené při zatažené obloze:

Pozn. YouTube obraz rekomprimuje, originální video (cca 12 MB) si můžete stáhnout od nás.

Pozitivní je, že při rychlém pohybu obraz nějak výrazně netrpí efektem rotující uzávěrky (rolling shutter), svislé hrany se nekácejí:

Originál videa zde (3 MB)

Za horších světelných podmínek pak záznam připomíná spíš levnou USB webkameru, ale to není u levnějších telefonů nic neobvyklého:

Originál videa zde (3 MB)

Benchmarky

Nejdříve jsem otestoval rychlost internetového připojení jak skrz 3G, tak i přes WiFi. K testování jsem použil dvě aplikace – DSL.Cz a Internet Speed test. Ze 3G jsem vyždímal maximálně 4,5 Mb/s download, a 3,8 Mb/s upload. Testování proběhlo v Modřanech, kde je signál silný a stabilní. Dá se říci, že v dobře pokrytých místech můžete 3G internet využívat s rychlostí stahování někde mezi 3,5 a 4,5 Mb/s.

WiFi dopadla samozřejmě o poznání lépe. Zatímco v aplikaci DSL.cz jsem nepřekročil rychlost stahování dat 34 MBit/s, s druhým softwarem jsem v pohodě několikrát zopakoval test s výsledkem 40 Mbit/s. K WiFi testu jsem použil své připojení UPC o rychlosti stahování 200 Mb/s.

Dalším testem byl test grafiky, kde telefon absolutně pohořel. K otestování grafiky jsem použil 3D Mark, v testu Sling Shot Extreme však telefon získal pouhých 97 bodů a místo animace se zobrazovala spíše slide show. Pro porovnání rozdílu jsem tentýž test pustil na Xiaomi Redmi Note 4, který je samozřejmě nabitější. Xiaomi byl mnohem úspěšnější s celkovým skóre 447 bodů.

Nakonec jsem otestoval rychlosti čtení a zápisu jak interní paměti, tak i 64GB flashky Samsung Pro Evo Plus MB-MC64GA/EU (nenechte se zmást zobrazovanou velikostí, kartu mám rozdělenou na dvě partitiony). V rychlosti čtení se Uhans příliš nevytáhl v A1 SD Bench přečetl z interní paměti rychlostí 147,15 MB/s z SD karty četl podstatně pomaleji – pouhých 43,71 MB/s.

Androbench si poradil s SD kartou ještě mnohem hůře, než A1 SD Bench. SQ Lite testy oproti tomu dopadly podobně jako v případě Xiaomi, SQLite insert byl dokonce efektivnější. V testu interní paměti se oproti předchozímu testu vytáhl. Čtení dosahovalo rychlosti 192.96 MB/s. Testy této paměťové karty s telefonem Xiaomi Redmi Note 4 si pro detailnější průzkum můžete otevřít zde.

Závěrečné shrnutí

Uhans Note 4 nabízí hodně muziky za málo peněz. Za pouhých 100 dolarů (pokud máte kliku a něco si nepřihodí celníci), dostanete velice svižný telefon se čtyřjádrovým ARMv7 Procesorem, díky kterému se nemusíte bát, že byste na jakékoli operace čekali delší dobu.

Celokovové robustní zpracování jistě potěší nemotory, kterým telefon často padá z ruky. Navíc je telefon rovnou opatřen fólií, v balení je přiloženo dokonce i tvrzené sklo. Telefon je už v krabičce opatřen i silikonovým pouzdrem. Nečekají vás tedy žádné další investice do zabezpečení telefonu, na čemž ušetříte řádově tři stovky.

S Uhansem si sice nezapaříte nejnovější androiďácké graficky náročné pecky, v MHD si tedy budete (případně vaše manželka nebo děti) krátit cestu spíš s tituly jako Bejewelled, Talking Tom Gold Run, tower defense hrami a podobně. Telefon nedostal nijak nabušenou grafiku, což by za tu cenu čekal málokdo.

Interní paměť telefonu s kapacitou 32 GB poskytne dostatek prostoru na sérii seriálu a nějaký ten film v HD kvalitě, se kterým si telefon také hravě poradí. Díky vysokokapacitní 4000 mAH baterii se nemusíte bát, že byste kvůli zhlédnutí filmu vybili většinu kapacity akumulátoru.

Díky kvalitní GPSce se ani v divočině neztratíte, telefon si odemknete pomocí čtečky otisku prstu a při troše soustředění si pořídíte i nerozmazaný obrázek, popřípadě nějaké to virální video. Nebudete přitom nijak omezeni na funkčnosti a plynulosti používání, procesor veškeré aplikace slušně nakrmí.

Pokud toužíte dát vánoční dárek své drahé polovičce nebo dětem, Uhans Note 4 rozhodně je ideálním kandidátem. Jeho bohatá výbava vás nebude vás stát příliš mnoho peněz a nádavkem dostanete i základní příslušenství v podobě obalu a ochranného skla, které u většiny telefonů musíte pořizovat zvlášť.

Se zárukou je to samozřejmě složitější. Pokud telefon pořídíte přímo z Číny, vyjde vás sice s poštovným zdarma na necelých 2500 korun, osobně si však nedokážu představit, že bych jej posílal přes půl světa zpět. Alternativou je zakoupit jej z Německa, odkud jej z poštovným získáte za zhruba 3200 korun, reklamační proces bude o něco jednodušší a vyhnete se celním poplatkům. Na druhou stranu ztratí pozlátko exkluzivní ceny.

Testovací kousek, který nám poskytl obchod Geekbuying, byl bez jediného kazu, bez jediné nefunkční elektronky. Ač jsem se hodně snažil, nenašel jsem na displeji jediný vadný pixel. Přesvědčila vás recenze k nákupu tohoto levného krasavce?

Za poskytnutí telefonu k recenzi děkujeme Geekbuying.

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře