Středa, 15 května, 2024
DomůRecenzeSki Challenge 13 a Ski Jump Giants 13 - Dokonalé simulátory

Ski Challenge 13 a Ski Jump Giants 13 – Dokonalé simulátory

Je tu další pokračování známe série Ski Challenge, tentokrát s číslovkou 13 (2013). V tomto ročním období, kdy je lyžařská sezóna v plném proudu, asi nenaleznete lepší hru pro zimní nadšence. A k tomu jsme se navíc dočkali přídavku od vývojářů v podobě Ski Jump Giants 13.

Ski Challenge 13

Nejdříve se podíváme z blízka na známější titul z této dvojce. Po minulém roce, kdy Greentube vydali poprvé sérii Ski Challenge na Android a iOS, se logicky očekávalo, že se dočkáme pokračování. Je tomu opravdu tak a ambice, které jsme do této hry vkládali, byly naprosto splněny. Oproti minulé verzi, která byla také velmi úspěšná, jsme se dočkali hned několika vylepšení. Byly přidány nové tratě, vylepšena grafika, zlepšena optimalizace a ovládání se vyšplhalo také o pár úrovní výše.

Dvě verze

Tady se oproti minulému dílu nic nezměnilo. Hru si lze stáhnout zdarma nebo za malý peníz. Ve verzi zdarma budete mít k dispozici pouze jednu trať, kterou si budete moci zajezdit i on-line, a to i proti všem soupeřům. Konkrétně jde o italské Bormio. Tato trať patří k těm nejkratším z celého výběru. V plné verzi si můžete zajezdit celkem na 7 tratích.

Začátky a ovládání

V obou verzích se po vás bude chtít registrace. Té se nemusíte bát, protože jde jen o zadání jména, hesla a vašeho emailu, kam vám budou zaslány zadané informace. Poté již můžete přikročit ke kvalifikaci nebo si zajezdit jen tréninkově na tratích, které jsou navrženy podle reálné předlohy: Gröden, Bormio, Wengen, Kitzbühel, Schladming, Beaver Creek a Val d´lsére.

Po zvolení trati si vyberete vaši zem, za kterou chcete jezdit. Bohužel seznam je velmi krátký a tak se Česká Republika neměla šanci do něj dostat. Na trati pak rozhoduje každá chyba, kterou uděláte, a výsledný čas se započítá do celkové tabulky. Podle ní se pak ti nejlepší mohou zúčastnit on-line turnaje. Konkurence je ale velmi dobrá a tak pokud si chcete tento turnaj zajezdit, pár dnů vám trénink zabere.
K tomu abyste dosáhli co nejlepších výsledků potřebujete mít nastavení, které vám přesně padne do ruky.

To obnáší někdy až hodiny nastavování a boj o každou desetinu vteřiny. Pokaždé musíte využít 100 % potenciálu lyží a laborovat můžete mezi rychlostí, vázáním a zatáčením. Fyzika této hry je natolik dobrá, že chování lyží ovlivňuje dokonce i počasí. Druh počasí si můžete vybrat a podle toho tedy nastavit ideální nastavení lyží. Pokud například bude zataženo a sněžit, můžete očekávat měkkou trať a zvolíte si tedy větší důraz na vázání a zatáčení.

Ovládání tím ale nekončí. Vybrat si musíte také rozvržení vašeho ovládání závodníka. Záleží jen na vás, jestli použijete Gyroskop (naklánění telefonu) nebo raději zvolíte tlačítkové změny směru. Celkem dostanete na výběr z pěti nastavení nejrůznějších kombinací.

Důraz hlavně na on-line režim

To, že se hra specializuje převážně na on-line závody, už asi vyplynulo z předchozích odstavců. Hra nabízí také Freeride režim, který je off-line a slouží hlavně k tréninku. Greentube si dávalo hlavně pozor na správnou optimalizace on-line verze, která se nezadrhává ani nepadá. Navíc načítání je velmi rychlé, a to i u pomalejšího připojení internetu.

Pravidla a grafika

Pokud jste sledovali tyto závody někdy v televizi, pravidla vám nemohla uniknout. Jelikož se jedná spíše o hru, která představuje simulátor těchto závodů, očekávejte naprosto stejná pravidla. Závodník nesmí minout ani jeden průjezd brankami. Trať je vyznačená modrými pruhy, a pokud se vám podaří omylem tyto pruhy přejet, nic se vám sice nestane, ale časová ztráta nejspíše rapidně naroste.

Zatáčky je nejlepší projíždět mírně a ideálně si do nich najíždět. Při prudkém zatáčení závodník ztrácí rychlost potřebnou například na rovinkách. Pokud se trefíte přímo do branky nebo zavadíte o ochranné sítě či mantinely pokus pro vás končí, protože závodník upadne. No, on spíše odhodí lyže a volně se kutálí po trati.

Grafika byla kompletně vylepšena a to jak trati, tak i jezdce. Jako malý bonus si můžete libovolně změnit vzhled vaše závodníka a dát mu tak šmrnc.

Závěr

Velmi kvalitní simulátor lyžařských závodů, který obstál ve všech aspektech. Na nejkratší trati absolvujete jeden pokus za cirka minutu a půl a naopak na nejdelší dvojnásobek. Rozhodně doporučuji! Plná verze stojí cirka 45 Kč.

Celkové hodnocení: 9,5/10

Verze zdarma

Android | iOS

Plná verze

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Ski challenge/“/]

Ski Jump Giants 13

Vývojářské studio z Německa si pro nás přichystalo jednu novinku. Kromě sjezdu na lyžích dostáváme do rukou další simulátor, ale tentokrát ve skocích na lyžích. Grafika obou her je naprosto stejná a není ji tedy co vytknout. Registrace zde nebude nutná, alespoň pro off-line hraní.

Pokud budete chtít hrát on-line, musíte se přihlásit skrze facebook. Poté proběhne krátký update můstků. Ty jsou v této hře pouze tři. Je to trochu překvapení, ale vzhledem k tomu, že trasa je stále stejná a mění se jen délka, není jich více potřeba. Můstky byly vybrány tyto: Insbruck, Giants Hill a Bad Mitterndorf. Všechny můstky jsou napodobeniny rakouských skokanských můstků.

Pojďme hop!

Mnozí z vás jistě znají reklamu od T-mobilu, kde p. Kotek a p. Pavlásek nacvičují právě tyto skoky. Ve hře toto nacvičování přeskočíte a zkoušet si ho budete rovnou na můstku. Opět zde funguje skvělá fyzika, takže si budete muset počkat na přívětivé větrné podmínky a další aspekty, jako například dokonalý telemark.

Bez návodu to nejde

Pokud chcete skákat dále než na hranici dvaceti metrů, doporučuji projít si krátký tutoriál, který najdete v nastavení před skokem. Naučí vás veškeré potřebné ovládání k úspěšnému skoku a nakonec vyhodnotí, zda vše bylo jak má. V návodu budete mít pomocné lajny, které ukazují, kdy přesně jaký krok udělat. V ostrém skoku tyto lajny zmizí a vy jste odkázáni sami na sebe a je jen na vás, jak skok dopadne. Může se to zdát lehké, ale správné načasování je velmi obtížné.

Závěr

V on-line režimu najdete opět kvalifikaci a turnaje. Vše je skvěle optimalizované a tak hře není co vytknout. Studio Greentube ukazuje, že jsou králi zimních simulátorů. Plnou verzi zakoupíte také za cirka 45Kč.

Celkové hodnocení: 9/10

Verze zdarma

Android | iOS

Plná verze

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Ski Jump Giants/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře