Úterý, 23 dubna, 2024
DomůNovinkySeznam.cz spouští beta verzi Jízdních řádů, Pubtran dorazil konečně na iOS!

Seznam.cz spouští beta verzi Jízdních řádů, Pubtran dorazil konečně na iOS!

Jízdní řády jsou v betaverzi dostupné na samostatné webové adrese, pomocí hledání na domovské stránce Seznam.cz a v aplikaci Pubtran pro telefony s Androidem a nově i pro operační systém iOS.

V mobilních aplikacích navíc vývojáři přichystali malé, avšak užitečné překvapení. Nově v ní lze zakoupit SMS jízdenky ve městech, která tuto možnost nabízejí. Už tak není potřeba složitě hledat, jak lze jízdenku koupit a opisovat text SMS jízdenky a telefonní číslo.

Hlavní výhodou Jízdních řádů od Seznam.cz v porovnání s konkurencí je využití vlastních mapových podkladů. Toto propojení lidem umožňuje podívat se zároveň na informaci i na trasu vybraného spoje. Obojí lze navíc prokliknout pro získání bližší informace. Jízdní řády při plánování počítají také s přesnou trasou pěšího přesunu. S tím souvisí i fakt, že není nutné znát přesný název zastávky. Zadáte pouze kam se chcete dostat a Jízdní řády vás krok za krokem dovedou k nejbližší zastávce. Zároveň přesně změří reálný čas včetně přesunů. Samozřejmostí je možnost vybrat si spojení bez přestupů či bezbariérové, nebo zvolit jen některé způsoby dopravy (tramvaj, autobus, metro…). Nechybí možnost uložit si častá hledání – třeba do práce.

Seznam.cz měl ambice spustit podobnou službu již několik let, bojoval však o zdrojová data jízdních řádů, která ovládá společnost Chaps pověřená ministerstvem dopravy jejich správou. „Rozhodli jsme se vybudovat konkurenci dosud jedinému celorepublikovému hráči. Ten podle nás dlouhodobě zneužívá fakt, že má exkluzivní data, a dále je nezveřejňuje správně, přestože mají být ze zákona otevřená. Z provozu aplikace Pubtran i hledání spojení na Mapy.cz vidíme, že o náš způsob plánování tras veřejnou dopravou je zájem. Proto nás od spuštění Beta verze neodradilo ani to, že vinou monopolu, stále nemáme komplexní informace. Uzavíráme smlouvy s jednotlivými dopravci, abychom veřejně dostupná data průběžně doplňovali a mohli tak poskytovat lidem co nejlepší službu. Zároveň jsme připraveni obratem jakékoliv další dopravce do našich dat přidávat. Proti podle nás nelegálnímu chování společnosti CHAPS budeme nadále bojovat všemi dostupnými prostředky,“ vysvětluje Jan Štěpán, produktový manažer Jízdních řádů.

Kompletní data má Seznam.cz ve svých jízdních řádech například v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni. Zde je díky přímé spolupráci s dopravci získává včetně informací o zpožděních spojů v reálném čase. Na jiných místech republiky mohou některé detailnější informace, jako zpoždění, chybět.

[appbox googleplay cz.fhejl.pubtran]

[appbox appstore id1005549504]

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře