Neděle, 17 listopadu, 2024
DomůRecenzeŠetřete mobilní data pomocí spořičů v prohlížečích

Šetřete mobilní data pomocí spořičů v prohlížečích

Jelikož jsem si ze svého okolí všiml, že mnoho lidí o této funkci neví, rozhodl jsem se sepsat krátký článek na toto téma. Mnoho z vás, kteří používáte telefon s operačním systémem Google Android, jistě používá i prohlížeč Google Chrome či Opera. Ty v sobě integrují funkci pro šetření spotřeby mobilních dat, která je však ve výchozím nastavení deaktivovaná.

Jak tato funkce funguje? Jako konkrétní příklad vezmu prohlížeč Google Chrome, který sám osobně používám a je zároveň na platformě Android nejpoužívanějším. Obrázky jsou při načítání stránky prvně na serveru Googlu zkomprimovány a následně se vám načítají právě z něj. Obrázky tvoří po videích největší část staženého objemu dat při běžném prohlížení, tudíž tato funkce dokáže ušetřit opravdou velkou porci, kterou by vám to jinak užralo z drahocenného FUPu. Příklad třeba přímo ode mě:

Screenshot_2015-11-18-21-26-16

  • kdybych nevyužíval šetření dat, prosurfoval bych 270 MB z datového limitu
  • díky kompresi přes spořič dat prohlížeče Chrome to bylo jen 166 MB a rozdíl je tedy celých 39 % (a podle zkušenosti známých dokáže třeba Opera šetřit ještě mnohem více)

A jak vlastně na to? Otevřete prohlížeč Google Chrome, vpravo nahoře klepněte na nabídku (tři tečky), sjeďte dolů a klikněte na Nastavení. Opět sjeďte dolů a klepněte na Spořič dat. Následně už stačí jen funkci zapnout a užívat si více prohlížení v rámci vašeho datového limitu.

  Screenshot_2015-11-19-21-01-37 Screenshot_2015-11-19-21-01-46 Screenshot_2015-11-19-21-01-53 Screenshot_2015-11-18-17-26-09

Nevýhodou je, že funkce nerozeznává, zda jste na mobilním připojení nebo na WiFi, tudíž to bude šetřit data i v případě, že jste připojeni třeba na 200 Mb/s WiFi. Rovněž je problém s tím, že šetření dat nefunguje na zabezpečené weby pomocí https.

Pokud byste chtěli něco podobného i na cesty do notebooku, existuje do Chrome rozšíření, které funguje naprosto stejně. Zatím je však jen v beta verzi, tak nemusí vše fungovat ideálně. Pokud používáte na notebooku Operu, ta by již funkci Turbo měla mít integrovanou v sobě.

Podělte se s námi, kdo tyto funkce využíváte, kolik vám šetří dat a zda jste s nimi spokojeni.

Adam Kahánek
Adam Kahánekhttp://kahanek.eu
Dlouholetý recenzent počítačového hardwaru, který se díky nadšení do mobilních technologií částečně transformuje na recenzenta telefonů a různých gadgetů.
Další články

7 KOMENTÁŘE

  1. Škoda že to platí jen pro stránky které jsou http nikolik https kterých je ted už spousta

    • Vidíte, to jsem úplně zapomněl zmínit. Ono naštěstí zase tolik webů s https, které nemají svou aplikaci (typicky Facebook, Google+, Twitter, internetové bankovnictví, atd.), není, takže na telefonu to tak moc nevadí, pokud teda lidé raději nepoužívají prohlížeč než aplikaci, která ty data taky neušetří.

      • prohlížeč má oproti aplikaci obrovskou výhodu, třeba takovej facebook se na androidu nedá vypnout a jediná možnost je se odhlásit jinak žere data neustále, zároven si ukusuje z RAMky čímž souvisí i výdrž baterie, takže pro člověka co nepotřebuje vědět okamžitě kdo mu poslal pozvánku do jaké „aplikace“ je prohlížeš přijatelnější a prostě když bude chtít tak se podívá

  2. Už alespoň 5 let používám java aplikaci operu mini na mém sony ericssonu w995 a nemůžu si stěžovat. Za tento měsíc mám podle ní usporu dat 93%. Na androidu na druhém telefonu používám chrome jenom když potřebuju zobrazit PC verzi stránky, jinak kvůli rychlosti a úspoře dat zase jedu na opeře mini, mám starší telefon s droidem 4.0.4.

  3. Netušil jsem, že šetří pouze u http webu,to je docela škoda.
    Operu jsem nezkoušel,ale používám ještě přímo aplikaci Adguard https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html Mám s tím zkušenosti z PC,jako doplněk v chromu,ale v androidu jenom jako aplikace, a krom blokování reklam mi píše, že mám uspořeno 30Mb dat.
    Toť moje zkušenosti.

    • Je to škoda, ale zase to dává smysl, jelikož při průchodu přes servery Googlu je otázka, zda by se to dalo vůbec označovat zabezpečeným.

  4. Ted testuji vsechny mozne prohlizece. Nejprve jsem vse delal pres chrome s celkem peknou usporou dat a stale rychlym nacitanim. Ted testuji Operu mini, kde mam usporu nastavenou celkem vysoko aktualne mi hlasi 84%, ale nacitani na 4g jiz neni tak rychle a celkem trva nez si stranku opera zkomprimuje na serveru a pak ji preda telefonu, stane se, ze nektere graficke prvky vyhodi uplne, ale obsah netrpi – pro pomale pripojeni nebo notorickeho setrice je to skvele reseni. Obrovskou vyhodou opery je take ukladani stranek, takze pri pohybu zpet se stranka znovu nenacita. Poslednim tipem je prohlizec Adblock browser, jiz podle nazvu asi tusite, co dela. Se stale rozsirujici se reklamou na mobilnich zarizenich, kde vetsina dat vam sezere nejaka otravna pohybliva reklama a na konci zjistite, ze nejvice obrazku a tim padem dat jsou prve tyto otravne reklamy, je tento prohlozec velmi zajimavym a prijemnym resenim. Pokud by do tohoto prohlizece pridali jeste funkci na komprimaci, je to jasna volba. U opery mini i u adblock browseru mi prijde rychlejsi odezva aplikace nez u chromu.

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře