Samsung Galaxy S6, jeden z top telefonů současnosti. Jak si stojí proti posledně testovanému LG G4? Jak se Samsungu povedl ořezaný TouchWiz a jaký je telefon po stránce zpracování? Vše naleznete v této recenzi.
Balení a příslušenství
V balení s telefonem dostanete přibalenou nabíječku, která umožňuje i rychlé nabíjení. Galaxy S6 totiž, kromě obou hlavních standardů bezdrátového nabíjení, podporuje i rychlé nabíjení. Akumulátor se z nuly do plna nabil za zhruba hodinu a dvacet minut, což je velmi dobrý čas a rychlonabíječka na tohle funguje perfektně. Kromě ní se ještě v balení nacházejí sluchátka s mikrofonem.
Design a kvalita zpracování
Ještě donedávna si Samsung prosazoval názor, že použití plastové konstrukce i u těch nejdražších telefonů je v pořádku. Za mě osobně je to také v pořádku, ale nesmí to vypadat jako levný plastový telefon za 3 000 Kč. Příklad třeba minule testovaný LG G4. Plastová konstrukce, ale takových tvarů a s takovou povrchovou úpravou, že by člověk pomalu neřekl, že se jedná o plast. Galaxy S6 kombinuje hlavní hliníkový rámeček a skleněná záda s přední stranou. Údajně vyslyšeli požadavky lidí. Telefon tak dostal úplně novou tvář a vypadá mnohem luxusněji, než celoplastový Galaxy S5. Oproti němu však zřejmě kvůli nové konstrukci musel Samsung upustit od voděodolnosti, což je velká škoda, protože by to byla přidaná hodnota oproti většině ostatních vlajkových lodí.
Když jsem viděl první obrázky Galaxy S6, tak mě hned zarazila jedna věc, vystouplá čočka fotoaparátu. Proč?! Foťák trčí asi jen milimetr nebo dva nad zadní stranu a telefon klidně o to mohl být tlustší… kdyby se výrobci nesmyslně nehnali za co nejmenší tloušťkou. Akumulátor by tak mohl mít větší kapacitu, což by uvítalo rozhodně více lidí, než o milimetr tenčí tělo.
Na jednu stranu si říkám, že inspirace iPhonem není zrovna fér, ale na druhou stranu se mi toto provedení velmi líbilo. Tlačítko power a slot na nano SIM kartu na pravé straně a tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti na straně levé. Slot pro kartu microSD byste, bohužel, hledali marně, jelikož Galaxy S6 jím není vybaven.
Na spodní hraně telefonu se nachází hlasitý reproduktor, jehož zvukové podání bylo velmi slušné (přední stereo reproduktory by stejně byly lepší), mikrofon, konektor microUSB a 3,5mm jack pro sluchátka. Vše na jednom místě, jak by to správně mělo být. Na vrchní straně se nachází druhý mikrofon a infračervený port umožňující ovládání mnoha domácích zařízení.
Typickým rysem Samsungů je hardwarové tlačítko pod displejem, které slouží jako tlačítko Home. To však rovnou integruje i čtečku otisku prstu. Používání otisku pro odemykání telefonu je hrozně návykové a po přechodu zpět na svůj telefon mi to strašně chybělo. Jen je škoda, že nelze telefon odemykat rovnou ze zhasnutého displeje, jako to třeba umí OnePlus Two, jehož reakce na otisk je velmi rychlá. Nejrychlejší způsob u Galaxy S6 je stisk tlačítka se současným podržením prstu pro sejmutí otisku. Na tlačítku šlo poznat, že měl telefon již před námi někdo zapůjčen, jelikož bylo poškrábané. Podle toho, že okolí tlačítka bylo naopak nedotčené, jsem usoudil, že je vyrobeno zřejmě z plastu, případně z hodně náchylného skla.
Reálná barva testovaného kusu je černá. Jak však můžete vidět na mnoha fotkách, často se tváří spíše jako modrý. Záleží na úhlu, pod kterým na telefon dopadá světlo. Ze začátku jsem se dost divil, proč se na krabičce píše, že je telefon černý, přitom byl modrý 🙂 Pod skleněnými zády se nachází jak cívka pro NFC, tak i cívka pro bezdrátové nabíjení. Nevýhodou skleněných zad je jejich silné znečištění prsty, podobně jako třeba u Nexusu 4, některých iPhonů, atd. Jak již jistě tušíte, tak baterie není jednoduše vyměnitelná.
Nad displejem se nachází sluchátko pro hovory, přední 5Mpx foťák a množství typických senzorů.
Displej
Pravidelně v mých recenzích naleznete měření kvality displeje telefonu kolorimetrickou sondou X-Rite i1Display Pro. Než se pustím do rozboru, zkopíruji vám zde i můj popis toho, co by vás na následujícím screenshotu mělo zajímat:
- V levé části jsou informace týkající se hlavně podání jednotlivých barev modelů RGB a CMYK. Nejdůležitější je graf, který ukazuje, jak dobře pokrývají naměřené barvy prostor sRGB (ideálně by bílý trojúhelník měl překrývat ten černý) a následně tabulka pod grafem, kde je důležitým řádkem ten s označením delta E, což je odchylka od standardizované hodnoty. Pokud je hodnota pod 5, dá se považovat za velmi dobrou, byť na profi úpravu fotek to zatím stále není. Naopak hodnoty nad 10 říkají, že daná barva je úplně mimo a nedá se jí tedy věřit.
- Pravá část obsahuje měření odstínů šedé. To začíná od 0 % (černá) a končí na 100 % (bílá). Z naměřených hodnot se následně vypočítává kontrast (jas při zobrazení bílé : jas při zobrazení černé), gamma a pod tabulkou můžete vidět graf se třemi základními barvami RGB, což znázorňuje jednotlivé složky každé z úrovní šedé. Opět jsou důležitými hodnotami odchylky delta E, ale také, jaký nádech budou odstíny šedé mít. Pokud to nebude zobrazeno již na screenshotu, přidám i informaci o tom, jaká je na displeji bílá.
- Část, kterou nevidíte a měřím ve „free measures“ je minimální a maximální jas displeje. Tu vždy okomentuji slovně.
Displej u nejnovějších Samsungů byl vždy buď silně kritizován, nebo naopak chválen. Téměř žádné neutrální názory. Proč? Někteří lidé totiž silně přesaturované barvy vyloženě nesnáší a dají přednost přesně zkalibrovanému displeji. Přesaturované barvy jsou vlastností hlavně AMOLED displejů, jelikož ty mají mnohem širší gamut, než běžné IPS, které se do telefonů dávají.
Jsem však velmi rád, že v případě Galaxy S6 mohu říct, že uspokojí oba tábory a není v tom žádný háček. V nastavení je totiž možnost několika profilů. V tom základním jsou barvy přesaturované, teplota bílé dosahuje 7258 K. Průměrná barevná odchylka dE je 8,72 a průměrná odchylka odstínů šedé 4,26. To nejsou nijak strašné hodnoty, ale prostoru sRGB to moc neodpovídá.
Mnohem zajímavější je však režim Basic. Ač se v nastavení nachází i režim Photo, tak Basic je paradoxně mnohem přesnější. Průměrnou barevnou odchylku dE jsem totiž naměřil pouhých 1,41, kdy maximum bylo 2,1! Odstíny šedé měly průměrnou odchylku 1,42 s maximem 2,43. Když zkombinuji barvy i odstíny šedé, tak má Galaxy S6 v tomto režimu nejlepší kalibraci, jakou jsem zatím u telefonu kdy naměřil. Gamma byla předpisových 2,22 a kontrast, díky AMOLED panelu, nekonečně velký. Celkem lehce tedy překonal i iPhony 5S, jehož kalibrace nebyla doteď, v mých měřeních, poražena. Teplota bílé 6252 K je sice nižší, než by měla být, ale pořád je dost přesná.
Zbývající dva režimy jsem změřil jen pro zajímavost, komentovat je nijak nebudu, jelikož ty nejzajímavější jsou právě výchozí a Basic.
Abyste si mohli výsledky tohoto telefonu porovnat s jinými, které mám již naměřené, všechna data jsem naházel do tabulky a vytvořil přehledné grafy. Snad to pomůže. U telefonů s displejem AMOLED neudávám hodnotu kontrastu, jelikož vždy vychází hodně nesmyslně kvůli toho, že AMOLED má černou opravdu černou (neaktivní pixely) a jak víme, dělit nulou nelze 🙂
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Samsung Galaxy S6 displej/“/]
Hardware
Stejně jako LG u G4 šel i Samsung netradiční cestou u výběru čipsetu. Zatímco u Galaxy S5 jsme mohli vidět Qualcomm Snapdragon 801, u Galaxy S6 Samsung vsadil na svůj vlastní osmijádrový Exynos 7420, který má čtyři jádra architektury Cortex-A53 běžící na 1,5 GHz a čtyři jádra architektury Cortex-A57 běžící na 2,1 GHz. Ten má výkonu na rozdávání a aktuálně se jedná o vůbec nejvýkonnější procesor, který můžete v telefonech vidět. Sekundují mu 3 GB operační paměti a 32, 64 nebo 128 GB vnitřní paměti.
Jak jsem však již uváděl v recenzi LG G4, myslím si, že takto výkonné procesory jsou naprosto zbytečné. Kdyby se raději vývojáři soustředili na to, aby byly aplikace lépe optimalizované, potom by se výrobci nemuseli honit za vyšším výkonem a více žravými procesory. Ale tohle je spíše takový začarovaný kruh, bohužel.
Specifikace
Rozměry a hmotnost – 143,4 × 70,5 × 6,8 mm, 138 gramů
Displej – kapacitní Super AMOLED, 5,1″ (1440 × 2560 px, 577 ppi), ochranné sklo Gorilla Glass 4
Fotoaparát zadní – 16 Mpx (5312 × 2988 px), LED sloužící pro nasvícení scény, video: 4K @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 120 fps, 720p slow-motion (120 fps); optická stabilizace, světelnost f/1.9
Fotoaparát přední – 5 Mpx (2592 × 1944 px), video: 1440p @ 30 fps
Chipset – CPU: Samsung Exynos 7420 (4× Cortex-A53 1,5 GHz, 4× Cortex-A57 2,1 GHz); GPU: Mali-T760MP8
Paměť – RAM: 3GB; vnitřní paměť: 32/64/128 GB; paměťové karty: ne
Datové funkce – HSPA: ano, LTE: ano (všechny české frekvence), Wi-Fi: ano (802.11a/b/g/n/ac, dual-band), Bluetooth: 4.1, NFC: ano, IR port: ano
Navigace – GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Akumulátor – 2 550 mAh, bezdrátové nabíjení: ano (podpora obou hlavních standardů), podpora Quick Charge: ano (s přibalenou nabíječkou)
Operační systém – Google Android 5.0.2 Lollipop (již by měl být aktualizován na 5.1)
Cena – CZC.cz: 16 790 Kč (aktuální k 30.8.2015)
Konektivita
Po stránce možností připojení, bezdrátových přenosů, apod. je na tom Galaxy S6 velmi dobře. LTE je dostupné samozřejmě s podporou všech českých frekvencí. Mimo to má k dispozici NFC, Bluetooth 4.1, infraport pro ovládání různých zařízení, jako jsou multimediální přehrávače, televize,…, a nakonec dvoupásmová WiFi standardu IEEE 802.11ac. Galaxy S6 má zatím nejrychlejší WiFi, co jsem měl možnost změřit. Bez zaváhání zvládl přenos 240 Mb/s, což je i rychlost mého připojení.
Krátká vsuvka. Myslíte, že stačí takovéto otestování v rámci rychlost internetového připojení, nebo si myslíte, že bych měl zapracovat na nějaké pořádné metodice, která by měřila rychlost v rámci lokální 1Gb/s sítě? Rychlost WiFi asi příliš lidí u telefonu neřeší, obzvlášť když už takhle dosahuje takovýchto rychlostí. Ale pokud si myslíte něco jiného, určitě napište do komentářů, rád si vyslechnu každý váš názor.
Galaxy S6 je samozřejmě vybaven i lokalizačním systémem GPS. Na pomoc má ještě podporu ruského GLONASSu a čínského Beidou. Co se přesnosti týče, oproti mé Moto X je na tom o něco hůře a lock pozice také trval o malou chvíli déle. Rozdíl nebyl nijak drastický a v praktickém použití vás to nijak trápit nebude.
Fotoaparát
Aplikace fotoaparátu nabízí nepřeberné množství funkcí, které lze navíc dodatečně rozšiřovat pomocí doplňků stažených ze serveru Samsungu. A množství nastavení je rovněž bohaté. Můžete jako velikost videa zvolit třeba i rozlišení QHD, nebo máte k dispozici natáčení do Full HD v 60 i 30 snímcích za vteřinu.
Celkově je kvalita fotek z Galaxy S6 na velmi vysoké úrovni. Rozhodně se to dá srovnávat s perfektním LG G4. V čem však S6 zaostává, jsou večerní fotky. Tam si myslím, že G4 málo co překoná. LG má totiž výhodu v ještě lepší světelnosti objektivu, tudíž mu stačí kratší doba uzávěrky pro zachycení expozice. Akorát mi ještě při natáčení videí přišla optická stabilizace až moc agresivní a často se kvůli ní obraz vlnil.
Níže můžete vidět porovnání fotek s a bez HDR.
Kvalita videa za dne je velmi dobrá a jsem rád, že se v Samsungu nevykašlali na rozlišení 1080p při 60 fps, jelikož to je stále, si myslím, lepší volba, než třeba 4K při 30 fps. 720p slow-motion video za tmy je však na tom s kvalitou mnohem hůře.
Baterie a výdrž
Galaxy S6 je vybaven 2550mAh akumulátorem. Na to, že má telefon 5,1“ QHD displej a žravý osmijádrový procesor, je kapacita nic moc. Jak to však bylo reálně během běžného používání? Výdrž mě celkem překvapila. Čekal jsem něco mezi dvěma a půl až třemi hodinami SOT (screen-on-time, čas, po který byl displej aktivní), ale běžně jsem se dostával přes tři hodiny, občas, při delším využívání vkuse, nebyl problém dosáhnout i tři a třičtvrtě hodiny. Znamenalo to tedy, že jsem telefon nabíjel většinou po jeden a půl dni. Bohužel jsem neměl možnost telefon zkusit v tak náročném dni, jako se mi dostalo příležitosti u LG G4, ale myslím si, že by to bylo velice podobné.
I to, kolik telefon vydrží při běžném používání, svědčí o tom, že si v Samsungu na odladění prostředí dali záležet. Nelze, než chválit.
Nově jsem rovněž metodiku testování rozšířil o test přehrávání 720p videa. Jak to probíhá? 720p video o délce něco málo přes jeden a půl hodiny (mkv, h.264) pouštíme ve smyčce z interní paměti v přehrávači Asti Media Player. Před samotným spuštěním přehrávání telefon restartujeme jednak z důvodu vyčistění paměti a také proto, aby se resetoval časovač zaznamenávající dobu od spuštění. Po restartu pouštíme aplikaci Device Uptime, která uchovává historii předchozích dob, po které byl telefon zapnutý, což nám umožňuje nechat telefon někde ležet a nevěnovat se mu. Video necháváme přehrávat až do doby, než se telefon samovolně vypne, nebo zbývá posledních pár procent baterie. Čas zaznamenaný v Device Uptime použijeme jako čas, po který telefon vydržel přehrávat. Jas displeje je při měření nastaven zhruba na polovinu a připojení WiFi je aktivní včetně všech synchronizací.
Test výdrže při přehrávání videa dopadl pro Galaxy S6 také velmi dobře. Hravě překonal i LG G4, který jsem za výdrž v tomto testu chválil, a s časem přes devět hodin se aktuálně řadí v našem měření na první místo.
Software
Poměrně velká změna se udála u softwarové části Galaxy S6. Pamatujete TouchWiz, na který si lidé stěžovali, že obsahuje tunu zbytečných programů a laguje se? Tak ten je pryč. V dobro Samsungu doufám, že už se nic takového nevrátí. Nejnovější ořezaná verze TouchWizu, kterou naleznete minimálně u Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge Plus a Note 5 totiž všechen nadbytečný software nemá nainstalovaný, ale máte možnost si jej doinstalovat přes aplikaci v telefonu. Tohle je správný přístup, kdy se dá uživateli na výběr a pokud chce, tak si aplikace doinstaluje. Pokud nechce, což si dovolím říct, že bude většina lidí, tak aspoň nemá zabordelený systém. Škoda, že Samsung tohle neuznal a neudělal už dávno a zbytečně si tak zkazil pověst.
Testovací kus S6 měl v sobě Android 5.0.2 Lollipop, avšak aktuálně již by měla být k dispozici verze 5.1. Musím uznat, že ač jsem velký odpůrce nástaveb, obzvláště TouchWizu, tak na mě nejnovější verze u Galaxy S6 udělala velmi dobrý dojem. Když Samsung vydal nové vlajkové lodě, tak jsem si říkal, že to zrychlení bude jen zveličené a reálně to člověk nějak moc nepozná. Nyní jsem rád, že jsem se mýlil, protože je to po několika letech poprvé, co jsem se softwarem Samsung telefonu naprosto spokojen. Ani na žádné chyby jsem nenarazil, vše fungovalo perfektně.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Samsung Galaxy S6 TouchWiz/“/]
Pokud toužíte po Material Designu, není žádný problém. Stačí si v nastavení stáhnout dané téma a aktivovat jej. Podoba je velmi věrná, byť animací z Lollipopu si tolik neužijete.
Čerstvě po vybalení má Galaxy S6 k dispozici 25 GB paměti z 32 GB celkových. To je skoro o 3 GB více, než u LG G4, což je už trochu znatelný rozdíl.
Závěr
Konstrukce a zpracování
Oproti Galaxy S5 udělal Samsung velký pokrok. Souhlasím s tím, že nevybavení telefonu ochrannými prostředky proti vniknutí vody bylo chybou a Samsung měl mít nějaký vyšší stupeň krytí i u Galaxy S6. Jinak však nemohu říct nic moc špatného. Konstrukce je velmi pevná, celý telefon je velmi kvalitně zpracován a drží se příjemně v ruce. Co mi trochu vadí, jsou skleněná záda, která jednak mohou při pádu prasknout, ale hlavně na sebe chytají tunu otisků, nebo třeba vystouplá čočka fotoaparátu. To je další nedostatek způsobený honbou za co nejtenčím tělem telefonu. Místo toho by Samsung klidně ten jeden až dva milimetry tloušťky mohl přidat, zapustit tak foťák do těla a hlavně by tak mohl osadit i akumulátor s větší kapacitou.
Velkou výtku mám k zahřívání telefonu. Je pravda, že jsem jej testoval v těch hrozných letních vedrech, avšak to, že po zapnutí foťáku do patnácti vteřin cítím na zadní straně telefonu, jak hřeje procesor, úplně běžné není. Nehledě na hraní Goat Simulatoru, při kterém se už telefon pomalu nedal udržet v rukou. Ještě to bylo snesitelné, ale několik stupňů navíc a už bych jej opravdu musel položit. Na následujícím screenshotu vidíte běžnou teplotu baterie a procesoru při naprosto běžném používání.
Displej
Dovolím si říct, že aktuálně lepší displej u telefonů nenaleznete. Rozlišení QHD na 5,1″ displeji je úžasně jemné. Připočtěme k tomu několik nastavení, které uspokojí jak milovníky přesaturovaných barev, tak i milovníky přesně zkalibrovaných panelů (podle prostoru sRGB), matrici Super AMOLED, díky které má displej vynikající kontrast (černá je opravdu černá) a maximální jas 350 cd/m2, díky kterému je velmi dobře čitelný i na slunci a dostanete zkrátka nejlepší displej na trhu. Můžete samozřejmě se mnou nesouhlasit, ale tohle je zkrátka můj názor založený na zkušenostech a navíc i na přesném měření kolorimetrickou sondou.
Fotoaparát
Galaxy S6 a S6 Edge aktuálně vedou velký hlavně s LG G4, co se kvality fotografií týče. Oba Samsungy fotí velmi dobře a byl jsem s nimi velice spokojen. Pokud to však porovnám s G4, tak si myslím, že LG je na tom o něco, ale opravdu jen o velmi málo, lépe. V době testování mělo LG výhodu i v manuálním režimu focení, což by však Galaxy S6 měl mít od Androidu 5.1 taktéž. Ve tmě S6 zaostává za G4 více, ale i tak jsou výsledné fotografie velmi dobré. Denní fotografie se řadí k těm nejlepším mezi mobilními telefony a rozhodně právem.
Hardware a výkon
Osmijádrový Exynos má výkonu na rozdávání a momentálně se jedná o nejrychlejší procesor, jaký se v telefonech nachází. Není to už však moc? Výrobci se honí za naprosto zbytečným výkonem a lidé tak trpí, jelikož jejich telefony vydrží na jedno nabití méně a méně. Výkon určitě není něco, kde by Galaxy S6 selhal.
Akumulátor a výdrž
Výdrž mne osobně celkem překvapila. Původně jsem čekal, vzhledem ke kapacitě akumulátoru, rozlišení displeje a výkonnému čipsetu, sotva jeden pracovní den na jedno nabití, ale nakonec jsem neměl problém držet přes tři hodiny zapnutého displeje a občas jsem atakoval i čtyři. Opravdu velké překvapení a klobouk dolů. Výdrž je lepší než u LG G4, byť ne o moc, ale je.
Samsung Galaxy S6
Když jsem měl na recenzi LG G4, říkal jsem si, že by to chtělo následně otestovat i něco, co je jeho velkým konkurentem a s čím je nejčastěji porovnáván. Volba tedy nemohla padnout na nic jiného, než právě Samsung Galaxy S6. Za poslední roky mě Samsung svými telefony trochu zklamal a bál jsem se, co od S6 očekávat. Bál jsem se zbytečně… Galaxy S6 jsem používal dva týdny a rovnou řeknu, že bych jej klidně za svou Moto X hned vyměnil. Displej je úžasný, foťák pořizuje hodně pěkné fotografie, zpracování celého telefonu je na velmi vysoké úrovni, výdrž je rovněž lepší a jako bonus se povedlo Samsungu velmi dobře odladit nejnovější verzi prostředí TouchWiz. Ještě pár měsíců bych neřekl, že tohle napíšu, ale aktuálně vím, že bych s nejnovějšími Samsungy neměl žádný větší problém a jsem jen rád, že mohu zase více chválit než kritizovat, jelikož mi to z časů skvělých telefonů Galaxy S a Galaxy S II chybělo.
A opět napíšu, co jsem napsal u LG G4. Nebudu vám říkat „Kupte si raději Galaxy S6 než G4“, ale naopak nechám volbu jen a pouze na vás. Oba to jsou velmi povedené telefony, ale každý je svým způsobem jiný. Tisíc lidí, tisíc chutí. Díky zlevnění z dvaceti tisíc korun na necelých sedmnáct se Galaxy S6 stal mnohem atraktivnějším a byl to od Samsungu rozumný tah. Pokud se vleze do vašeho rozpočtu, rozhodně na něj nezapomeňte.
Klady
- vynikající kvalita zpracování
- konečně velmi dobře odladěné prostředí TouchWiz
- příjemný design (subjektivní)
- extrémně výkonný čipset s osmijádrovým procesorem Exynos
- asi nejpěknější displej mezi aktuálními telefony
- v režimu Basic je kalibrace displeje ukázková
- Gorilla Glass 4
- překvapivě slušná výdrž na baterku
- podpora nejrychlejšího standardu LTE a všech českých frekvencí
- na mobilní telefon suprové fotografie (aktuálně jeden z nejlepších fototelefonů)
- pokročilá fotoaplikace s manuálním režimem a ukládáním i do RAWu (až od Androidu 5.1)
- čtečka otisku prstu
- notifikační LED
- velmi rychlá WiFi
- podpora obou hlavních standardů bezdrátového nabíjení
- infraport pro ovládání mnoha zařízení
Zápory
- slot pouze pro jednu SIM
- chybí slot na kartu microSD
- tlačítko pod displejem je zřejmě z plastu
- poměrně velké zahřívání
- chybí přední stereo reproduktory
- vystouplá čočka fotoaparátu
- nic moc kvalita slow-motion videa za tmy
- nevyměnitelná baterie
- silně se patlající záda
3 a půl hodiny v SOT je docela bída.
Obecně bych souhlasil, ale vzhledem k dnešním high-endům je to spíš nadprůměr… bohužel. Nemějte mi tohle hodnocení výdrže za zlé, samozřejmě i já bych chtěl, aby telefony dávaly aspoň šest hodin SOT.
Já Vám to za zlé nemám, ale na to že zrovna Samsung si utahoval z výdrže iPhonu tak tohle je fail. Mě skoro 3 roky starý iP5 vydrží to samé v SOT 🙂
Dekuji za recenzi, i přes její výborné zpracování mě ale k nákupu nepřesvědčila. Lepší investici je nákup LG G4.
Každý, ať si koupí, co mu více vyhovuje 🙂 G4 je rovněž výborný telefon a špatná volba to určitě není.