Rychlé šípy slaví jubileum. Google nabízí virtuální prohlídku bytu Jaroslava Foglara


Rychlé šípy slaví jubileum. Google nabízí virtuální prohlídku bytu Jaroslava Foglara

Rychlé šípy dnes slaví 80. narozeniny i na domovské stránce českého Googlu. A to slavnostně ztvárněným logem, tzv. Doodlem, které je výjimečné tím, že poprvé pochází z pera českého výtvarníka. Tím je komiksový kreslíř a ilustrátor Marek Rubec, který se autorsky podílel i na letošním vydání nových příběhů Rychlých šípů.

Google k výročí Rychlých šípů připravil i možnost přímo z domovské stránky online prohlížet žižkovský byt jejich autora, spisovatele Jaroslava Foglara. Byt sice prošel v létě rekonstrukcí a nyní hostí rezidenty z řad spisovatelů a překladatelů, zájemci jej však mohou zhlédnout na Street View v původním stavu s vybavením, které po sobě autor zanechal. Stačí jen kliknout a virtuálně vstoupit do domu.

Zmapování bytu pro Google Street View a použití motivu Rychlých šípů laskavě umožnila Skautská nadace Jaroslava Foglara, do jejíhož vlastnictví byt i práva letos přešly.

První díl komiksu Rychlé šípy vyšel přesně před 80 lety 17. prosince 1938 v časopisu Mladý hlasatel. Autorem příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, ilustrátorem první série Jan Fischer. Celkem vzniklo 315 dílů komiksu a podíleli se na nich další tři výtvarníci, od roku 1968 však již jen Marko Čermák.

The following two tabs change content below.

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.